Nedávno jste si v našem časopise mohli přečíst negativní zkušenost jednoho studenta –
nespokojeného absolventa programu Work & Travel USA. Zeptali jsme
se tedy několika organizací, jak tuto zkušenost vnímají a jak lze podobným neúspěchům předejít.
Co je Work & Travel USA program?
Work & Travel (WAT) je kulturně-výměnný program vytvořený vládou USA na základě Zákona o vzdělávacích a kulturních výměnách. Umožňuje studentům denního vysokoškolského studia ve věku 18 až 28 let žít a pracovat v USA až po dobu 4 měsíců během letních prázdnin. Po skončení programu mohou účastníci v USA ješte dalších 30 dnů pobývat za učelem cestování, nemohou však už pracovat.
Jak program funguje
Důležitým a málo známým faktem je skutečnost, že program je provozován výhradně a v plném rozsahu americkými organizacemi pověřenými k této činnosti vládou USA. Organizace a firmy v domovských zemích studentů zabezpečují pouze pomoc s administrativními úkony nezbytnými k přihlášení do programu, popřípadě s jeho úhradou, kompletací žádosti o vízum či výběrem vhodného umístění. Jejich vliv na samotný průběh programu v USA je tak minimální.
Proto je dobré si zjistit, s kterou z registrovaných amerických organizací zprostředkovatelská agentura spolupracuje. Její jméno bude uvedeno na přihlášce do programu. Seznam pověřených provozovatelských organizací naleznete na stránkách http://exchanges.state.gov/jexchanges/.
Studenta by mělo rozhodně zajímat dopředu, kde bude umístěn, za jakých platových i pracovních podmínek. Volbě vhodného zaměstnavatele je třeba věnovat maximální péči a opatrnost.
„Je nutno si uvědomit, že zaměstnavatelé v USA (zvláště pak ve stavebnictví) nemají důvod nabízet zahraničním studentům lepší podmínky než dávají velkému množství ilegálně pracujících dělníků (většinou z Mexika) za které nemusí, na rozdíl od studentů, platit např. "Workers´ Compensation", protože je zaměstnávají většinou načerno. Nedoporučoval bych proto studentům pracovat ve stavebnictví,“ vysvětluje Josef Motyčka z agentury ASSE-Aspire Worldwide v reakci na zkušenost našeho absolventa, kterému byla nabízena práce i na odstraňování nebezpečného azbestu ze stavebních objektů.
„Studenti v programu Work & Travel by se měli spíše soustředit na oblast služeb v rekreačních rezortech, kde během sezóny potřebují brigádníky a kde ocení, že zahraniční studenti jsou tam legálně a dostanou bez problémů Social Security Number,“ doporučuje Josef Motyčka.
Jak předejít neúspěchu
Většina organizací proto nabízí podepsání pracovní smlouvy už v ČR , případně osobní setkání se zaměstnavatelem na Job Fairs. Tam může proběhnout i osobní pohovor a tak je jen minimální šance, že student u zaměstnavatele v USA neuspěje.
Alexandra Hroncová z GTS International potvrzuje: „Zájemci o práci v USA se mohou se svými budoucími zaměstnavateli setkat na veletrzích pracovních příležitostí v USA, které pořádáme několikrát v průběhu roku společně s naší partnerskou agenturou CIEE, a uzavřít s nimi přímo na místě pracovní smlouvu. Z našich zkušeností vyplývá, že pro řadu uchazečů ze stran studentů je to vůbec první pracovní rozhovor v jejich životě.
Nabízená pracovní místa se týkají především cestovního ruchu, hotelnictví a gastronomie. Po klientech není požadována zkušenost v daném oboru, pouze minimální jazyková znalost na komunikativní úrovni.“
Dobrá organizace by měla mít v zahraničí rovněž vlastního zástupce, který tamní situaci dobře zná a který se o studenty postará v případě problémů.
„Zástupci naší agentury každoročně navštěvují desítky letních táborů i ostatní zaměstnavatele, ke kterým umísťujeme naše klienty v rámci programu Work Experience. Při tomto setkání máme přímý kontakt s našimi klienty v USA a kontrolujeme dodržování smluvních podmínek. Pokud by se přeci jen naskytl nějaký problém, řešil by se, dle druhu problému osobní návštěvou i právní cestou,“ uvádí Vlastnimil Kotyk z agentury CCUSA, sám absolvent několika programů v USA.
Je nutné si také zjistit pracovně právní podmínky konkrétního státu, do kterého student má zájem být umístěn. Spojené státy americké jsou federací států s různými zákony, takže např. placení přesčasů může být omezeno jinak v každém regionu.
Co může student očekávat
Informace o životě v USA se k nám dostávají jen zprostředkovaně a tak je třeba se vyvarovat přehnaných očekávání.
Jakub Tesař z americké neziskové organizace Fulbrightovy komise v ČR vysvětluje: „Pravidla fungování programu, jak je uvádí State Department, jsou velmi jednoduchá. Pokud jede student do USA na brigádu, pak je to stejné, jako kdyby zůstal doma, kde brigáda může být příjemná nebo nepříjemná. Tím se tento program neliší od letních studentských prací v ČR. Program umožňuje hlavně jet legálně na brigádu do USA – nic víc, ale také nic míň. Co je na tom zajímavé je to, že je v USA a ne v ČR, a program tak umožňuje poznat USA za málo peněz, případně si ještě něco vydělat. Já osobně jsem např. vše vydělané utratil za cestování po Státech, protože mou hlavní motivací bylo podívat se do Ameriky, na což jsem normálně neměl peníze.“
Z výše uvedeného vyplývá, že program W&T je vlastně program letních brigád velmi podobných brigádám v ČR. Pokud si student najde špatného zaměstnavatele, pak to nemusí být nic příjemného. Na druhou stranu, pokud se cítí zneužíván nebo z nějakého důvodu velmi nespokojen s podmínkami, měl by o tom neprodleně informovat agenturu a požádat je o zajištění nápravy. Agentura se totiž jinak nedozví, že zaměstnavatel studenty zneužívá.
„Od našich klientů vždy vyžadujeme zpětnou vazbu v rámci standardní péče o zákazníka, nicméně samozřejmě naše zákazníky žádáme, aby nás sami kontaktovali v případě potřeby i kdykoli během jejich pobytu,“ potvrzuje Alexandra Hroncová.
Primárním důvodem studentů pro vstup do programu by měla být cesta do USA, šance vyzkoušet si na nějaký čas tamní život, poznat na vlastní kůži americkou kulturu, společnost a objevit kus nádherné přírody. To, že si odtamtud přiveze i slušné peníze by pak mělo být pouze vedlejším, i když nesporně příjemným efektem.
Užitečné odkazy:
Oficiální popis programu Work and travel:
http://exchanges.state.gov/education/
Seznam pověřených provozovatelských organizací:
http://exchanges.state.gov/jexchanges/
Často kladené dotazy v angličtině:
http://exchanges.state.gov/education/jexchanges/private/swt_faq.htm
Web neziskové organizace APEX http://www.apex-foundation.org/, kde naleznete i často kladené otázky v češtině.
www.fulbright.cz Web neziskové organizace zajišťující studijní stipendia do USA
Novinky v programu Work and Travel USA – článek www.Jazyky.com
Základní informace pro studenty – článek www.Jazyky.com
Máte zkušenosti s prací či studiem v zahraničí? Podělte se o ně s našimi čtenáři! redakce@jazyky.com
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad polština, překlad italština, tlumočení němčina a překlady angličtiny.