Německo je jednou z nejvyspělejších zemí světa, proto tam odchází pracovat i mnoho Čechů. Německé mzdy pod lupou.
Německo je jednou z nejvyspělejších zemí světa, což dokumentují nejenom hospodářské ukazatele o síle domácí ekonomiky, ale současně ukazatele o životní úrovni Němců. Obyvatelé Německa rozhodně patří mezi nejbohatší Evropany, kteří jenom za rekreaci utratí každoročně miliardy eur. Podívejme se tedy trošku blíže na mzdy a platy u našeho souseda. Ukážeme si, ve kterých regionech jsou nejvyšší mzdy, jaká je průměrná mzda kuchaře či prodavačky a jaké je zdanění průměrné mzdy.
Nejvyšší příjmy jsou v Hamburku
Spolková republika Německo se skládá celkem z 16 spolkových zemí, které mají vlastní zemské sněmy a zemské vlády. Nejvyšší průměrné příjmy jsou v hospodářských oblastech Hamburk, Bayern, Bremen.
Dalšími regiony s poměrně vysokými mzdami jsou Baden-Wuerttemberg, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Berlin. Naopak nejnižší mzdy jsou v regionech Thueringen, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt.
Nejužší špičku ve výši průměrných mezd v německých městech tvoří velká města (Mnichov, Berlín, Brémy, Frankfurt nad Mohanem) a regiony se sídlem významných světových firem. Ve velkých městech a hospodářsky kvetoucích oblastech je mnoho podnikatelských možností. Chce-li si firma kvalitního zaměstnance udržet, musí ho zaplatit.
Průměrná mzda přes 80 000 korun
U průměrné mzdy 2 860 euro činí povinné odvody zaměstnance (daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění) a zaměstnavatele (sociální a zdravotní pojištění) celkem 52 %. Minimální mzda není v zemi zavedena. Životní minimum u dospělého občana je 345 EUR na měsíc. V Německu jsou povinné odvody velmi vysoké, vyšší jsou jenom v Belgii a Francii. U nadprůměrných mezd, např. 6 000 euro, činí výše povinných odvodů již téměř 60 %. V Německu jsou však zavedeny stropy sociálního a zdravotního pojištění, takže s rostoucím příjmem klesá sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnancem i zaměstnavatelem. Výše zdanění u jednotlivých příjmů je vidět v tabulce.
Zdanění práce v Německu u jednotlivých příjmů (v % průměrné mzdy):
Ženy opět vydělávají méně
Německo patří mezi evropské země s nejvyššími mzdovými rozdíly mezi muži a ženami. Příčin je několik: od častějšího využívání žen zkrácených pracovních úvazků až po méně žen na vedoucích pozicích. Nejnižší mzdové rozdíly jsou potom u velmi zdatných odborných pracovníků, např. chemiků, elektroinženýrů, informatiků, programátorů, kde činí průměrný výdělek žen přes 90 % průměrného výdělku mužů. Naopak u prodavačů či kuchařů je mzdový rozdíl až 25 %. Značné rozdíly opět dokresluje tabulka níže. Z ní je navíc patrné, že nejvyšší příjmy z vybraných profesí mají chemičtí odborníci, elektroinženýři a strojní inženýři. Nejnižší příjmy mají naopak číšníci, kuchaři a prodavači.
Průměrný příjem u vybraných profesí (v euro měsíčně):
Článek byl převzat z www.FinExpert.cz a byl redakčně krácen.
Více informací na téma práce v Německu hledejte na webu Němčina OnLine, případné dotazy a náměty k tématu pište na redakce@jazyky.com.
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad polština, překlad italština, tlumočení němčina a překlady angličtiny.