Vybírejte jazykový kurz podle lektora

Pokud se chystáte v září do jazykové školy, běžte se určitě předem podívat na lektora; na jeho ukázkovou hodinu. Nejprve si pomocí portálu Jazykovky.cz, v rubrice Nejlepší lektoři vyberte podle referencí, osobních vlastností, vzdělání a praxe pro vás sympatického lektora. Pak se podívejte, jestli učí kurz, který chcete studovat. Nepůjdete tak na náslechovou hodinu naslepo.

Lektor dělá polovinu kurzu! Důležitý je samozřejmě metodik kurzu, který tvoří obsah výuky. Realizace výukového plánu a zvolených metod výuky je však zcela v rukou lektora. Pro kvalitu výuky je samozřejmě nezbytné také dobré zázemí školy, spolužáci ve třídě a samozřejmě vaše motivace a píle. Dobrý lektor může ale vaši motivaci velmi silně ovlivnit, pozitivně působit na atmosféru v kolektivu třídy a pomocí různých didaktických metod a postupů vám jazyk do hlavy dostat rychleji, než lektor průměrný.

Jak si ale lektora vybrat?

stk313266rknV popisu lektora na se můžete dočíst o osobnosti lektora, o jeho vzdělání a praxi. Důležité je, abyste si s lektorem “sedli”. Už z popisu můžete odhadnout, jestli je lektor extrovertní energický dravec, který vám nedá chvilku klidu a bude vás nutit k aktivitě nebo bude klidný, mírný, trpělivý a vše vám pečlivě opakovaně vysvětlí. Pokud vám jazyky zrovna moc nejdou do hlavy a jste spíše introvert, tak s volbou mírného lektora budete asi spokojenější. Pokud si vyberete akčního extroverta, budete v hodinách vystresovaní a jeho vtipům se moc nezasmějete. Naopak akční povahy se s mírným a klidným lektorem unudí k smrti. Pro ně jsou tu energičtí šoumeni, se kterými se povezou na jedné vlně a učení jim půjde samo. Ano, je to černobílý pohled, ale asi rozumíte, co chci říci; není radno podceňovat i sympatie a antipatie a lidské osobnostní nastavení.

Jistým vodítkem pro výběr lektora je jeho praxe. Pokud učí již alespoň 3. rokem, dá se spolehnout na to, že mu pozice lektora sedí, že to jen tak nezkouší. Důležité je se zeptat, zda ty tři roky učil stále nebo s přestávkami a kolik hodin týdně.

Vzdělání lektora také může ledasco naznačit. Pokud má lektor certifikaci TEFL, CELTA, DELTA, je to jistou zárukou toho, že nejen perfektně jazykem mluví, ale je schopen ho také naučit. Nicméně pravdou zůstává, že učitelem se člověk spíše rodí, než stává. Jak říkávala moje babička: “Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.”

Reference lektora

82557020Věnujte také pozornost hodnocení lektora. Každý je jiná povaha, každému sedí jiný typ učitele, ale z hodnocení jeho studentů můžete dobře odhadnout, jak se s ním v hodinách cítili a co od něj očekávali. Pokud se s těmito očekáváními ztotožňujete, dejte tomuto konkrétnímu hodnocení větší váhu.

Ukázková hodina

Reference na http://www.Jazykovky.cz/lektor-ucitel/ jsou dobrým vodítkem, ale lektor naživo je jiné kafe. Pokud jste si některého lektora vybrali, běžte se na něj podívat na ukázkovou hodinu. Udělejte si v jazykové škole také rozřazovací test pokročilosti. Ihned tak zjistíte, jestli můžete k lektorovi do jeho kurzu nastoupit nebo jestli vám škola doporučí podobně laděného lektora, který bude učit kurz odpovídající vaší pokročilosti.

Vyberte si konkrétně

Největší zájem je pořád o lektory angličtiny. I když výuka angličtiny je už ve školách standardem, Češi v používání angličtiny pořád zaostávají za evropským průměrem. Po angličtině následuje s velkým odstupem zájem o němčinu, přesto v některých regionech lektoři němčiny vítězí. Tradičně jsou nejvíc dotazování lektoři angličtiny Praha a pak lektoři angličtiny v Brně. Vybírali jste si i vy výuku podle lektora?

 

Přidat komentář