Studijní pobyt v Austrálii skloubený s prací

Jaroslav Tykal, současný ředitel agentury STUDYLINE, v Austrálii studoval, pracoval a jeden rok a během několika dalších návštěv Austrálii téměř celou procestoval. Jeho agentura, zajišťující studijní pobyty v Austrálii, také předává svoje zkušenosti zájemcům, kteří do Austrálie odjíždějí za studiem a prací.

STUDYLINE nejenom do Austrálie vysílá stovky studentů ročně na rozličné typy programů. Od au-pair, pracovních programů Work and Travel a jazykových pobytů počínaje, až po studium na střední škole v zahraničí konče.

Rozhovor plný informací!

„Byla jsem proto zvědavá, co mi pan Tykal poví s odstupem několika let od doby, kdy byl sám studentem. V rozhovoru s profesionálem na zprostředkování studia a pobytů v Austrálii jsem pro vás zjistila, co vše se od té doby změnilo.“

Proč jste si zvolil pro studijní pobyt právě Austrálii?

Austrálie mě zajímala odmalička. Pamatuji si, že jako teenager jsem sledoval seriál „SKIPPY“, ve kterém hlavní hrdina nechodil do školy kvůli velkým vzdálenostem v Austrálii, a studoval doma pomocí vysílačky. Za domácího mazlíčka měl klokana, se kterým podnikal spoustu dobrodružství. Už tehdy mě Austrálie velmi zaujala. Věděl jsem, že jednou zjistím, jestli to tak zde skutečně chodí.

Originální důvod. Proč ale pro studium a práci volí stále více mladých Čechů a Slováků právě tuto zemi?

Austrálie je zkrátka ideální volba, jak skloubit studijní pobyt s prací, poznat nové přátele z celého světa a prožít spoustu dobrodružství při cestování. Studium jazyků a pobyt v Austrálii je stále, ne-li více, populární. Ročně jí tak za tímto účelem navštíví okolo 3000 Čechů a Slováků hned z několika důvodů: klima, pláže a exotika.

Austrálie je lákavá:

  • Přijatelnou cenou – Studjiní pobyty v Austrálii jsou levnější, než tytéž v některých anglicky mluvících zemích.
  • Přijatelnými životními náklady – Díky pracovnímu povolení a nízkým životním nákladům si to tu užijete opravdu naplno.
  • Životním stylem – První, co Vás během absolvování studijního pobytu v Austrálii příjemně překvapí, je přátelská, otevřená a mírná povaha zdejších lidí. Vstřícní a příjemní jsou i lidé v bankách, na úřadech a na policii.

Jak je časově náročné vyřídit studijní pobytu a kolik to chce úsilí?

Hezky popořadě:

  • Zvolíme vhodné město pro Váš studijní pobyt.
  • Rozmyslíme si vhodný termín odjezdu, nástup ke studiu a jeho samotnou délku. Dále, to je důležité, postupujeme volbou správného kurzu a typu ubytování. Všem zájemcům poradíme, stačí nás kontaktovat. V Austrálii platí, čím severněji, tím tepleji, čím větší město, tím větší výběr škol a kurzů, více pracovních příležitostí, nicméně také vyšší životní náklady (Sydney, Melbourne).

Naopak, čím menší město, tím pohodovější atmosféra a více klidu na studium a nižší životní náklady (Brisbane, Perth, Cairns, Gold Coast, Adelaide). Všechna tato kritéria je potřeba zvážit před zahájením vyřizování pobytu. Jazykový pobyt v Austrálii je vyřízen během několika týdnů, hlavně díky mnohem jednoduššímu vyřizování víz od září 2008, a také již není potřeba absolvovat lékařskou prohlídku. Tím se celý proces vyřizování podstatně zkrátil. Přesto doporučuji začít s vyřizováním pobytu v Austrálii 1 – 2 měsíce před předpokládaným odletem.

Jezdí se stále hojně na studijní pobyt do Sydney?

Ano. Většina studentů míří právě tam. Důvodem je zde nejširší nabídka škol, kurzů, ale také pracovních míst oproti dalším městům. V Sydney se studuje ve třech oblastech, kde se nachází nejvíce škol: City, Manly a Bondi Junction. Každý si tak může vybrat lokalitu pobytu dle svých preferencí.

  • City – je rušné, tak jak zpravidla centra měst bývají.
  • Bondi Junction – blízko do centra i na pláž.
  • Manly – tady se mi líbilo úplně nejvíc, tam jsem během svého ročního pobytu v Austrálii bydlel. Dostanete se tam trajektem ze City, cesta trvá 30 minut a z ruchu velkoměsta jste rázem na riviéře. „O Manly se říká, že je to nejhezčí pláž v Sydney a mohu potvrdit, že tomu tak opravdu je.“

„V Sydney je spousta míst, která stojí za to vidět, stále se tam něco děje a pro dlouhodobý pobyt je to ideální místo.“ J. Tykal

Jaké další destinace jsou populární?

Mezi ostatními destinacemi jsou stále populárnější města na východním pobřeží Austrálie.

Ve státě Queensland (Brisbane, Gold Coast, Cairns, Byron Bay atd.) a pak Perth a Melbourne. Hlavní město Queenslandu, je hezké moderní město, kterým protéká řeka Brisbane. Pro studenty, kteří se chtějí věnovat v Austrálii sportu a především surfování, je rájem Gold Coast. Je to turistické centrum Austrálie, moderní město s mnoha hotely a mrakodrapy, dlouhé pláže a skvělé vlny. Pro potápěče Cairns (blízko je Great Barrier Reef). Pro lyžaře Melbourne, odkud se v zimě jezdí lyžovat do Snowy Mountains.

Melbourne je nejvíce evropské město, najdete zde mnoho divadel, různých kulturních a sportovních akcí a také malých kavárniček a restaurací, jak jste zvyklí z Evropy. Centrum Perthu, přestože je to velkoměsto, je celkem malé. O Perthu se říká, že je to nejvíce odříznuté velkoměsto na světě. Bude vyhovovat těm, kteří mají raději klidnější města. Co mají všechna města společné, je neuvěřitelná čistota – všude! O svoji bezpečnost se také bát nemusíte, ani při procházce noční Sydney.

Jak je to s ubytováním v Austrálii, je vhodné si ho zajistit před odjezdem?

Ano, to určitě doporučuji! Když jsem do Austrálie odlétal, dal jsem na doporučení agentury a ubytování si hledal až po příletu do Sydney v deset hodin večer na letišti. Bylo to celkem dobrodružné a ubytování jsem našel, ale dnes jsou naše služby, ale i ostatních agentur na úplně jiné úrovni a všichni naši studenti odjíždějí s ubytováním zajištěným na prvních 14 dnů až měsíc.

Jaké jsou možné typy ubytování pro studijní pobyt?

V Austrálii můžou bydlet u příbuzných nebo známých, v australských rodinách, hostelech, hotelech nebo v tzv. Share Accommodation. Většina našich studentů volí Share Accommodation. Jedná se o ubytování v domech nebo bytech, typu miniaturní studentské koleje. Ubytování je dobře vybavené (kromě základního vybavení domácnosti je samozřejmostí také PC s připojením k internetu, někde dokonce i bazén). Ubytování se nachází přibližně 20 – 30 minut od centra Sydney a nabízí vyvážené národnostní složení studentů z celého světa.

Pokud zde během studia pracuji, uživím se?

Chcete-li pracovat v Austrálii, musíte studovat angličtinu, odborný kurz nebo univerzitu na plný úvazek. Tedy minimálně 20 hodin týdně. Držitelé studentských víz zde mohou legálně pracovat, a to 20 hodin týdně v průběhu studia a na plný úvazek v době prázdnin. Kolik si student během studijního pobytu v Austrálii vydělá, záleží na velkém množství faktorů. Zejména na typu a délce studia, místě studia, na pracovních zkušenostech, úrovni angličtiny, charakteru a ochotě pracovat. Student v Austrálii musí počítat s tím, že na něho čekají práce jako číšník, pomocná síla v kuchyni, rozvoz pizzy, doplňování zboží v supermarketech, uklízení či práce na stavbách.

Těšit ho může to, že tyto práce jsou finančně ohodnoceny v podstatě stejně jako běžné kancelářské práce, hrubá mzda se pohybuje kolem 15,- AUD/hod. To stačí na pokrytí životních nákladů během pobytu v Austrálii. Většina studentů si navíc našetří na další kurz a prodloužení pobytu v Austrálii nebo na cestování po Austrálii. Nutné je také dodat, že studium a práce v Austrálii není dovolená.

„Studium a práce v Austrálii zabere hodně času a většina studentů má jen jeden volný den v týdnu. Přesto to stojí za to!“ J. Tykal

Otázka na závěr. Máte nějaké tipy co dělat během studijního pobytu?

Doporučuji každému, kdo se rozhodne podniknout studijní pobyt v Austrálii, aby si vyčlenil čas na cestování. To lze realizovat během prázdnin nebo po skončení studia v Austrálii, kdy je vízum o měsíc delší než kurz. Také si lze vyřídit vízum turistické. Cestování po Austrálii je Vaší odměnou na závěr pobytu! Mezi nejnavštěvovanější Australské destinace patří:

  • Sydney
  • Tasmánie
  • Great Barrier Reef
Pokud na své zpáteční cestě poletíte přes Singapur, Bangkok nebo Hong Kong, neváhejte si tam udělat na pár dní přestávku. Většina leteckých společností Vám ji udělá zdarma a jen nepatrně se zvedne výše letištních tax. Kromě toho, že si dlouhý let domů z Austrálie příjemně rozdělíte, např. Singapur, jedno z nejčistších a nejbezpečnějších měst na světě, určitě stojí za to vidět. Již nemusíte zjišťovat, jaký je studijní pobyt v Austrálii, když se rozhodnete ho zažít!

 

 

Přidat komentář