Minulý týden jsme vám přinesli první polovinu rozhovoru s Jaroslavem Tykalem, který dnes vede agenturu zprostředkovávající studium a práci v Austrálii. V dnešní druhé části se dozvíte, jak je to s ubytováním v Austrálii, jak s prací při studiu a co byste určitě neměli minout při cestování po ostrovním kontinentě.
Jak je to s ubytováním v Austrálii, doporučujete si ho zajistit před odjezdem?
Ano, to určitě doporučuji! Když jsem do Austrálie odlétal, dal jsem na radu agentury a ubytování si hledal až po příletu do Sydney v deset hodin večer na letišti. Bylo to celkem dobrodružné ale ubytování jsem nakonec našel. Dnes jsou naštěstí služby agentur na úplně jiné úrovni.
V Austrálii mohou bydlet u příbuzných nebo známých, v australských rodinách, hostelech, hotelech nebo v tzv. Share Accommodation. Většina studentů volí Share Accommodation. Jedná se o ubytování v domech nebo bytech, typu miniaturní studentské koleje. Ubytování je dobře vybavené (kromě základního vybavení domácnosti je samozřejmostí také PC s připojením k internetu, někde dokonce i bazén). Ubytování se nachází přibližně 20 – 30 minut od centra a nabízí vyvážené národnostní složení studentů z celého světa.
Při studiu v Austrálii lze pracovat, dá se prací při studiu v Austrálii vůbec uživit?
Chcete-li pracovat v Austrálii, musíte studovat angličtinu, odborný kurz nebo univerzitu na plný úvazek. Tedy minimálně 20 hodin týdně. Držitelé studentských víz mohou v Austrálii legálně pracovat, a to 20 hodin týdně v průběhu studia a na plný úvazek v době prázdnin.
Kolik si student během studijního pobytu v Austrálii vydělá, záleží na velkém množství faktorů. Zejména na typu a délce studia, místě studia, na pracovních zkušenostech, úrovni angličtiny, charakteru a ochotě pracovat. Student v Austrálii musí počítat s tím, že na něho čekají práce jako číšník, pomocná síla v kuchyni, rozvoz pizzy, doplňování zboží v supermarketech, uklízení či práce na stavbách.
Těšit ho může to, že tyto práce jsou finančně ohodnoceny v podstatě stejně jako běžné kancelářské práce, hrubá mzda se pohybuje kolem 15,- AUD / hod. To stačí na pokrytí životních nákladů během pobytu v Austrálii. Většina studentů si navíc našetří na další kurz a prodloužení pobytu v Austrálii nebo na cestování po Austrálii. Nutné je také dodat, že studium a práce v Austrálii není dovolená.
Otázka na závěr, máte pro zájemce o studium v Austrálii nějaký tip nebo doporučení?
Doporučuji každému, kdo se rozhodne podniknout studijně pracovní pobyt v Austrálii, aby si vyčlenil čas na cestování po Austrálii. To lze realizovat během prázdnin nebo po skončení studia v Austrálii, kdy je vízum o měsíc delší než kurz.
Také si lze vyřídit vízum turistické. Cestování po Austrálii, to je odměna na závěr pobytu! Mezi nejnavštěvovanější Australské destinace patří Sydney, Tasmánie a Great Barrier Reef.
Pokud na své zpáteční cestě poletíte přes Singapur, Bangkok nebo Hong Kong, neváhejte si tam udělat na pár dní přestávku. Většina leteckých společností vám ji udělá zdarma a jen nepatrně se zvedne výše letištních tax. Kromě toho, že si dlouhý let domů z Austrálie příjemně rozdělíte, např. Singapur, jedno z nejčistších a nejbezpečnějších měst na světě, určitě stojí za to vidět.
Rozhovor připravila Kamila Dufková s ředitelem agentury STUDYLINE, panem Jaroslavem Tykalem
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.