Anglicky se dnes domluví každý středoškolák, ale i mezi nimi se najdou mnozí, pro které tato věta neplatí. Angličtinu sice používají, ale někdy jen horko těžko a odborná angličtina… o tom raději nemluvit. Nejen mladým lidem proto vycházejí jazykové školy vstříc pestrou nabídkou pomaturitního studia angličtiny. Vybere si začátečník i pokročilý.
Status studenta a intenzita kurzu
Pomaturitní studium je jednoleté intenzivní studium cizího jazyka – to už určitě víte. Také vám neuniklo, že nepřijdete o prázdniny a status studenta. Na toto si ovšem dejte pozor. Pomaturitní studia s dotací hodin pod dvacet týdně nemusí být zařazena do vyhlášky (č. 322/2005 Sb.) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a vy byste si navíc museli platit sociální a zdravotní pojištění. Status studenta také získají pouze ti, kteří v pomaturitním studiu angličtiny pokračují v roce, kdy maturovali.
„Jednoleté denní kurzy jsou primárně určeny čerstvým maturantům, kteří také získávají status studenta. Pro motivované zájemce, kteří potřebují intenzivně pracovat na rozvoji angličtiny, je pomaturitní kurz vhodný také, a to i v případě, že od jejich maturity již uplynul delší čas, nebo středoškolské vzdělání nemají. V takovém případě ovšem posluchač nemá statut studenta a s ním spojené sociální výhody“, upřesňuje David Dvorský z jazykové školy Glossa.
Nejčastějším typem pomaturitního studia angličtiny jsou klasické dvousemetrální kurzy s dotací dvacet hodin týdně. Méně intenzivní výuky (např. 10 hodin týdně) využívají často pracující či vysokoškoláci, kterým nestačí klasické kurzy 2 x 2. Vybrat si také můžete mezi dopolední a odpolední variantou výuky.
Najít můžete i extra intenzivní pomaturitní kurzy s dotací třicet hodin týdně. Často jsou to kurzy angličtiny (20 hodin) kombinované s dalším jazykem (10 hodin). Více o pomaturitním studiu jiných jazyků než angličtiny najdete v samostatném článku.
Od začátečníků až po pokročilé
Jazykové školy mají s pomaturitním studiem již dvacetileté zkušenosti a vědí, že středně pokročilý angličtinář se bude na hodinách pro mírně pokročilé zkrátka nudit. V některých jazykových školách mají proto až 5 úrovní pokročilosti jazyka. Znalost jazyka je dnes již téměř standardně hodnocena podle evropského referenčního rámce pro jazyky. Rozřazení studentů podle pokročilosti probíhá těsně před zahájením kurzu.
„Studenty dělíme jednak podle vstupního testu a následovně podle aktivit v průběhu prvního týdne školy“, zdůrazňuje Irena Zelená z jazykové školy MAVO.
Výuka je často rozdělena na konverzační a gramatickou část. Mnohé jazykové školy proto nabízejí 2 lektory k jednomu kurzu. Rodilý mluvčí vede konverzační hodiny a obtížně pochopitelnou gramatiku učí Čech.
„Vyučující jsou rodilí mluvčí, výuka se zaměřuje na všechny oblasti jazyka – konverzaci, gramatiku, čtení, poslech, k výuce se používají učebnice, CD a další doplňkové materiály,“ vysvětluje Jitka Jechumtálová, jak to chodí v jazykové škole London Institut.
Cambridgeské jazykové zkoušky nejčastěji
Rozlišení podle evropského referenčního rámce také jazykové zkoušky, které jsou oblíbeným zakončením pomaturitního studia. Řada studentů díky tomu zhodnotí své roční snažení složením mezinárodního certifikátu. Přihláška k jazykové zkoušce sice často není v ceně ročního pomaturitního studia, lektoři jazykových škol ale k jejímu složení během výuky připravují. Výjimkou nejsou ani cvičné testy.
Pomaturitní angličtině kralují cambridgeské certifikáty, především jazykové zkoušky PET, FCE a CAE. Pomaturitní studium pro některé slouží jako příprava pro studium či práci v zahraničí. Patříte-li mezi tyto studenty, bude pro vás vhodnější složit např. zkoušku TOEFL, TOEIC či některou ze zkoušek City & Guilds. V českém prostředí jsou také stále uznávané státní jazykové zkoušky.
Angličtina s angličtinou
Jazykové školy v posledních letech nabízejí klasické pomaturitní studium i varianty zaměřené více na praktické znalosti. Vybrat si můžete např. kurz zaměřený na obchodní angličtinu s doplňkovými programy jako je cestovní ruch, ekonomika či personalistika. Kromě konverzace se tak naučíte psát obchodní dopisy, telefonovat, absolvovat přijímací pohovor a to samozřejmě v angličtině.
Praktičtěji orientované pomaturitní programy mohou zahrnovat i pracovní praxi ve skutečném provozu.
Angličtina + ?
Nevyšly vám přijímací zkoušky na vysokou a pomaturitní studium je pro vás jen náhradní variantou? Vyberte si studium angličtiny kombinované s přípravným kurzem na vysokou školu. Rok navíc tak nemusíte považovat za ztracený, protože kromě plynulé angličtiny získáte i znalosti, které se vám budou hodit u přijímacích zkoušek. Oblíbené jsou zejména jazykové kurzy ve spojení s přípravnými testy SCIO či odborněji zaměřenými kurzy (např. psychologie či matematika).
Bonusy k pomaturitnímu studiu navíc
Nabídka jazykových škol je pestrá a pokud vaše základní kritéria splňují kurzy od více škol, rozhodněte se podle doplňkových bonusů navíc.
- Chystá škola během studia týden ve Velké Británii (či jiné anglicky mluvící zemi)?
- Umožňuje platit kurz ve více splátkách?
- Jaký je maximální počet studentů ve třídě?
- Je učebna připojena na wi-fi síť?
- Nabízí jazyková škola slevu na další jazykový kurz u stejné školy (i pro rodinného příslušníka)?
- Získáte při zápisu možnost zakoupení učebnic s výraznou slevou?
- Organizuje škola další (kulturní) program např. filmové večery, tématické večírky apod.?
Další články z rubriky Pomaturitní studium
Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde: