Na české školy míří američtí asistenti. Pomohou s výukou angličtiny.

Na deseti mimopražských středních školách si studenti v novém školním roce budou procvičovat angličtinu za pomoci rodilých mluvčích, kteří do České republiky přijíždí s podporou stipendijního programu společně financovaného českou a americkou vládou. Fulbrightův stipendijní program takto podporuje výuku angličtiny deset let a američtí asistenti již působili na více než padesáti školách po celé republice. 

V letošním školním roce „Fulbright English Teaching Assistants“ neboli ETA zamíří do Dobrušky, Frýdlantu, Liberce, Olomouce, Otrokovic, Pelhřimova, Přerova, Třebíče, Volyně a Vyškova.

„Mezi školami je program velice populární, každoročně se o asistenty uchází mnohonásobně více škol, než jsme schopni uspokojit. Dáváme vždy přednost školám mimo Prahu, protože víme, že v regionech může být problém rodilého mluvčího pro výuku zajistit,“ komentuje zájem o asistenty koordinátorka Andrea Semancová z Komise J. Williama Fulbrighta, která program spravuje. „Jedním z důvodů velkého zájmu je i fakt, že stipendium prakticky pokrývá veškeré náklady pobytu asistentů, což je pro školy výhodné i finančně. Asistenti jsou navíc vždy čerstvě vystudovaní vysokoškoláci, často z velmi prestižních amerických univerzit, a ačkoliv to obvykle nejsou profesí učitelé, přeci jen školy mají jistotu, že se jedná o vzdělané osobnosti s rozhledem. Jelikož asistenti působí v hodině vždy s českým učitelem, tak možnost dozvědět se něco nového o USA, jejich kultuře, zvycích a jazyce mají i samotní učitelé.“

Fulbrightův program je česko-americkým vládním stipendijním programem, jehož náplní je podpora pobytů amerických studentů, vědců a vysokoškolských pedagogů v České republice. Zároveň stipendijně podporuje akademické pobyty českých občanů v USA. Stipendia jsou společně financována českou a americkou vládou.

Ve školním roce 2015-2016 bude v ČR působit celkem, a to včetně asistentů, 21 amerických stipendistů. Do USA odjíždí 30 českých studentů, vědců a pracovníků neziskovek. Detailní seznamy stipendistů a přehled stipendijních programů lze najít na webu Fulbrightovy komise na www.fulbright.cz/stipendia.

Komise J. Williama Fulbrighta byla založena v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými za účelem rozvoje vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn. Komise spravuje česko-americký program vládních stipendií a poskytuje informační a poradenské služby pro zájemce o studium v USA. Bližší informace o Fulbrightově komisi, včetně seznamu a umístění všech českých a amerických stipendistů, naleznete na www.fulbright.cz.

Kontaktní osoba: 
Andrea Semancová
Koordinátorka programu
Telefon: 222 718 452      
E-mail: semancova@fulbright.cz

 

Přehledný seznam jazykových kurzů a jazykových škol ve vašem městě naleznete na jazykovém portálu Jazykovky.cz. Co se teď nejvíc hledá:

Související články:

Výuka jazyků v Ostravě – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Plzni – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Českých Budějovicích – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Liberci – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Olomouci – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Pardubicích – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Hradci Králové – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Ústí nad Labem – přehled jazykových škol
Výuka jazyků ve Zlíně – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Karlových Varech – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Jihlavě – přehled jazykových škol
Výuka jazyků v Brně – přehled jazykových škol

Přidat komentář