Do kanadského Calgary se Češi zrovna nehrnou, což je docela škoda. Calgary je totiž jedno z nejrychleji rostoucích kanadských měst nabízejících vynikající pracovní a platové podmínky a spoustu vyžití. O životě v Calgary jsme si povídali s devětadvacetiletou Češkou Martou Dvořákovou, která odjela do Kanady loni v létě.
Zkusím to v Calgary!
Zkušenosti s životem v zahraničí už nějaké mám. Žila jsem v Austrálii, Anglii, navštívila několik dalších zemí světa, ale nikdy jsem nebyla v Kanadě. Kanada mě ovšem lákala, tak jsem si řekla, že to zkusím a loni v únoru jsem se rozhodla odjet. Proč zrovna do Calgary?
Calgary ze začátku nebyl můj cíl. Město jsem si vybrala z toho důvodu, že společnost, u které jsem pracovala v Česku, měla právě v Calgary volnou pozici. Tak jsem si řekla, že to zkusím. Odjížděla jsem už za pár měsíců, v červenci loňského roku. Během února a června jsem zařizovala všechny potřebné formality a absolvovala čtyři pohovory, na základě kterých se firma rozhodla mě přijmout. Nejjednodušší možnost bylo odcestovat na working holiday víza, což jsem také udělala. Se zařizováním mi pomohla agentura Information Planet. Odjížděla jsem sice bez smlouvy, ale než jsem nasedla v Praze na letadlo, znovu jsem zavolala do firmy a zeptala se, jestli se mnou počítají. Do Calgary jsem přiletěla 3. července, do práce jsem pak nastoupila o dva dny později.
Jak se hledá práce?
Protože práci jsem měla v podstatě zajištěnou už z České republiky, příliš osobních zkušeností s hledáním zaměstnání v Kanadě nemám. Určitě bych ale poradila všem, kdo sem přijedou, zaregistrovat se na www.monster.com a www.linkedin.com. Spousta společností hledá zaměstnance právě přes tyto stránky a kromě toho tyto weby mají co nabídnout i uchazečům, kteří hledají zaměstnavatele. Platy v Kanadě jsou s českými nesrovnatelné. Obecně se dá říct, že v pohostinství je průměrný hodinový plat 8 – 13 kanadských dolarů na hodinu, za práci na recepci dostanete 15 – 20 dolarů, na manažerské pozici si vyděláte kolem třiadvaceti dolarů a výš. Více o životě, práci, platech v Kanadě a spoustu dalších informací najdete zde.
Od roku 2009 pracuju ve společnosti Regus (největší světový dodavatel flexibilních pracovišť), nejdříve v Praze, nyní v Calgary. Má pozice se nazývá Centre Manager, jsem zodpovědná za jednu pobočku s několika desítkami kanceláří, v mém týmu mám dvě Kanaďanky a jednu Polku. Uspět na této pozici je pro mě výzvou, jsem vděčná za to, že jsem dostala tuto příležitost a za nové věci, které se denně učím. Můj plat mi stačí na slušné živobytí i cestování a zvládám si i něco málo ušetřit.
V Kanadě hodně záleží na tom, jak žijete, zejména jestli bydlíte sami nebo sdílíte ubytování. Měsíční nájmy jsou poměrně drahé a pohybují se okolo 500 a víc dolarů na měsíc, pokud sdílíte byt se spolubydlícím. Chcete-li žít sami, ceny se pohybují okolo 900 dolarů měsíčně a výš. Na druhou stranu peníze tady opravdu není problém vydělat. Práce je dost, člověk jen musí být trpělivý, nemá-li nic domluveno z České republiky a chce-li hledat přímo na místě. Někdy to trochu trvá, proto je dobré mít nějaké finance do začátku.
Co se konkrétních pozic týká, hodně záleží i na znalostech angličtiny. Kdo pomýšlí na slušnou pozici a vyšší výdělky, měl by se anglicky domluvit. Kdo je na začátku a teprve se učí, může začít v pohostinství a postupovat výše. Oproti České republice je velmi příjemné, že plat v Kanadě dostáváte jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dnů, záleží na zaměstnavateli.
Moje dny v Calgary
Calgary je krásné rozvíjející se město se spoustou nových budov a mrakodrapů a říká se, že jde o jedno z nejrychleji rozvíjejících se v Kanadě. Provincie Alberta je v Kanadě v posledních několika letech vůbec hodně populární. Ekonomika města i přilehlých oblastí je založena hlavně na ropném průmyslu a má-li někdo možnost pracovat v tomto odvětví, vřele to doporučuji. Zaměstnanci těchto firem jsou výborně ohodnoceni nejen platově, ale mají i nepostradatelné zaměstnanecké benefity. Více o Calgary najdete zde. Tento fakt pochopitelně tlačí ceny v Calgary nahoru. Drahé je zejména ubytování a jídlo. Pozor je potřeba dávat na placení tax. V obchodech jsou totiž uvedeny ceny bez daní. Teprve když si zboží odnesete ke kase, zvýší se jeho cena právě o daň.
Ve volném čase si stojí za to jít zaběhat do Prince‘s Island park. Navštěvuju lekce jógy, teď jsem začala se španělštinou a pořád se snažím hodně cestovat. V provincii Alberta si pochopitelně dosyta užijí všichni milovníci zimních sportů. Kdo má rád hory, ať už lyže nebo snowboard, na sjezdovky to má zhruba hodinu a půl cesty autem. To není v tak obrovské zemi jako Kanada žádná vzdálenost. Horší je to v Calgary s nočním životem. Zhruba ve dvě hodiny ráno veškerá zábava končí a ať chcete nebo ne, musíte domů. Jinou restauraci nebo podnik, kam byste se mohli přemístit, budete hledat marně, všechny zavírají nejpozději právě ve dvě ráno. Pozor je potřeba dávat také na požitou míru alkoholu. Pokud jste v podnapilém stavu, o opilosti ani nemluvě, nejen že nemáte šanci dostat další drink, ale bodyguardi vás z podniku velmi rychle vyprovodí.
Kam se vydat na cestu?
Jsem v Calgary půl roku a za tu dobu jsem potkala pouze jednu Češku. To je určitě výhoda pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v angličtině a nechtějí být tudíž obklopeni krajany. V kontaktu jsem víceméně pouze s Kanaďany. Věřím, že jsem měla štěstí na lidi, proto i můj dojem z Kanaďanů je velmi pozitivní. Jsou přátelští a vždy ochotní pomoci. Mám v Calgary také dva kamarády z Polska a jednu známou z Jihoafrické republiky. Všichni žijí v Kanadě už několik let a platí o nich tedy víceméně totéž.
Co se cestování týká, na denní dojíždění do práce doporučuji žít blízko centra města, chcete-li používat hromadnou dopravu. Někdy je třeba mít pevné nervy, protože autobusy přijíždějí jen málokdy na čas. Pokud chcete vycestovat někam mimo město, ideální a v podstatě jediný způsob, nechcete-li být ničím omezeni, je pořídit si auto nebo si ho alespoň pronajmout. Benzín je v Albertě asi nejlevnější v Kanadě, stojí 95 centrů litr. Za pronájem auta na den zaplatíte přibližně čtyřicet dolarů.
Přestože jsem v Kanadě teprve poměrně krátce, stihla jsem si navštívit města jako Vernon, Canmore, Revelstoke, Saskatoon, Edmonton a Jasper. Každá zkušenost stojí za to. Potkat pravého cowboye a vyrazit s ním na projížďku na koni nemá chybu. Příroda a jezera jsou v Kanadě skutečně dechberoucí a kolikrát to v některých částech země opravdu vypadá jako ve filmu. Možná dokonce ještě lépe. Cestování mě naučilo neplánovat. Tedy neplánovat nijak konkrétně a moc dlouho dopředu.
Zůstanu zde, pokud to půjde!
Víza mi zatím platí do června letošního roku. Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že mě zkusí podpořit, abych mohla v Kanadě zůstat déle. Když to vyjde, budu ráda. Vím, proč jsem do Kanady přijela: nasbírat zkušenosti s prací v jiné zemi, cestovat. Pokud to s prodloužením víz nevyjde tak to bude možná znamení, že mám pokročit zase někam dál. Každá země má svá pro a proti, nikde není jenom dobře. Já jsem byla i v České republice poměrně spokojená. Věřím, že platí: jaké si to uděláte, takové to máte. Kanada je úžasná země se spoustou příležitostí. Člověk by měl využít toho, že může odjet, poznat jinou kulturu, zvyky a dostat z každé země to, co mu nabízí. A to teď právě dělám…
Více informací o vízech a možnostech práce a studia v Kanadě se dozvíte zde.