Můj život v Anglii, díl první

Možná jste se rozhodli zkusit vycestovat. Anglie je jednou z ideálních zemí, kde zkusit začít. Pravidelné letové spojení, žádná víza a poměrně snadné vyřízení papírů pro dlouhodobý pobyt a práci. Jak složité to ve skutečnosti vlastně je?

Nedávno mi napsala dlouholetá přítelkyně Barča. Ráda by se přestěhovala do Anglie. Navzdory tomu, že na webech existuje mnoho užitečných informací, lidé se na mě občas obrátí s prosbou o radu. Je stále snazší za někým přijít, než si leccos obstarávat sám. Na druhou stranu pokud chcete vycestovat a myslíte to vážně, je třeba vynaložit vlastní úsilí, protože se o o vás v cizí zemi nikdo nepostará. Sérii těchto článků proto věnuji nejen své milé přítelkyni, ale všem, kdo sní o vycestování do zahraničí.

2013-11-23 15.29.20

Anglie? Teď nebo nikdy!

Pokud máte po škole a na úřad práce jste se zatím nenahlásili, pak je ideální čas vyrazit. V okamžiku, kdy už budete mít práci, bydlení a výhled na kariérní postup, rozhodnutí bude mnohem složitější a oddálíte ho na nikdy. Mně osobně nahrálo několik faktorů. Ten hlavní byl můj stávající partner, pak úspěšné ukončení vysoké školy a také mě zachvátila typická absolventská nemoc, jak se svým životem naložit dál.

Rozhodli jste se to risknout?

Pokud ano, existuje několik způsobů, jak se zde uchytit. Jako všude platí, že výhodu mají ti, co mají kontakty, a nebo jsou šikovní v oblastech, které lze uplatnit kdekoliv (většinou IT nebo i průmyslová odvětví).

Pak jsou tu normální smrtelníci, co si musí probít cestu způsobem sobě vlastním. S holýma rukama a mnohdy zavázaným jazykem. Cestu si můžete probíjet mnoha způsoby na základě vašich zkušeností a jazykových dovedností.

Jste nezkušení? Vsaďte na jistotu!

Pokud nemáte s cestováním ani pobytem v UK žádné valné zkušenosti a vaše jazykové znalosti jsou na hranici průměru, zkuste Au Pair. Tento způsob je nejjistější. Jediné, na co můžete narazit, je nějaká nepříjemná rodina. A ta se naštěstí dá vyměnit.

Stačit by vám mohlo půl roku až rok. Za tu dobu si v pohodě „obšlápnete terén“ a budete znát své možnosti. Posunout se dál je potom mnohem snazší, protože si za tu dobu stihnete nadělat i nějaké kontakty a přátele.

Jestli se vám nechce běhat kolem dětiček, tak můžete zkusit běhat kolem starých nemocných lidí. V Británii je velký počet domovů a poptávka po lidech, co by se starali o staré a nemocné, bývá značná. Je to psychicky i fyzicky namáhavá práce, kterou nezvládne dělat každý. Populární jsou i tzv. live-in pečovatelé. To znamená, že přímo žijete u vybraného pacienta a staráte se o něj.

Můžete si také dohodnout práci už v ČR. Možná mi budete oponovat, že to chce investice, ale ty budete muset vynaložit tak či tak, pokud nemáte v Anglii již známé nebo příbuzné, kteří vám do začátku mohou pomoci. A věřte nebo ne, až budete vydělávat, už vás těch pár tisíc navíc pálit nebude.

2013-11-23 16.07.35Pro zkušenější

Jestli už jste někde byli, něco zažili a hlavně se v pohodě domluvíte, zabalte kufr a vyrazte. V Anglii je také spousta pracovních agentur, které vám dohodí práci. Dříve nebo později. Mně ji našli po třech měsících, beru v potaz, že bydlím prakticky na venkově a přijela jsem prakticky v létě. O pracovních agenturách v Anglii a jak fungují, vám povím v příštím článku (stejně jako o shánění NIN čísla a bydlení).

Pořád mějte na paměti, že jakmile vyrazíte po svých, budete si muset obstarat bydlení a NINo. Bez obojího Vás totiž nezaměstná nikdo slušnější (pokud tu teda nechcete mýt načerno auta jako Bulhaři).

Ti, co se rozhodnou na vlastní pěst, obvykle míří do Londýna či některého z větších měst. Vlastní pěst bych ale nedoporučovala lidem, kteří nemají s cestováním ani pobytem v zahraničí moc velké zkušenosti.

Jak skutečně odejít?

Stále jste se ještě nerozhodli? Zkuste najít někoho, kdo vás podpoří. Nebo ideálně s vámi vyrazí.

Upřímně? Mé rozhodnutí odjet neprovázelo žádné dlouhé plánování a přípravy. Prostě jsem jednoho dne v rukou držela letenku na pevné datum a pak už jsem věděla, že to všechno musím nějak stihnout. Takže první krok pro úspěšný start je – kupte si jednosměrnou letenku. A nebo konečně zamiřte do agentury, která zajišťuje Au Pair či práci v zahraničí a nechte tam zálohu. Pak už nebudete moci couvnout a také – nebudete litovat.

Autor: Anna Filkuková

Autorka o svých zážitcích v Anglii píše také blog Annalogy.

 

Zdroj: Nazkušenou.cz

Přidat komentář