Motivace ke studiu angličtiny

“Učení je mučení”, říkávají maminky a mají pravdu. Přestože existuje mnoho pomůcek, které vám se studiem angličtiny mohou pomoci, tu hlavní práci za vás nikdo neudělá. I jazyková škola vás může dovést k vodě, ale napít se musíte sami. I když si najdete jazykový kurz, který je vyučován některou moderní metodou výuky, určitě to neznamená, že vám angličtina skočí do hlavy bez vašeho přičinění. Moderní metody výuky zpravidla využívají znalostí o lidském mozku a zvyšují šanci na zapamatování látky zapojením více smyslů, emotivním zabarevním, prožitkem, opakováním, aktivizací mysli. Je však třeba si uvědomit, že hlavní problém, který stojí v cestě rychlého osvojení angličtiny, jste Vy a váš mozek. Hlavně vaše motivace se studiu věnovat, vaše schopnosti angličtinu pravidelně opakovat a vydržet to déle než měsíc.

Aby bylo studium angličtiny mučením co nejméně, zkuste si vzít k srdci několik rad, které vám umožní studium angličtiny zefektivnit. Pokud se vám je podaří zavést do života, můžete si být kladnými výsledky svého studia jisti.

Jasně si formulujte, proč se angličtinu chcete naučit

Vnitřní motivace je základem úspěchu. Pokud jste vnitřně motivovaní, nejen že se vám bude k učení lehčeji sedat, ale vnitřní motivace má důležitý vliv na uchování získaných vědomostí a jejich uložení v paměti. Pozitivní chemie zkrátka funguje. Své motivace si sepište a připomeňte si je před zahájením každé hodiny. 

Příklad motivací: Chci jet v létě na Erasmus do Anglie, Chci chodit s tím úžasným Amíkem odvedle, Chci umět správně vyslovovat hlášky z The Big Bang Theory. Chci dělat profesionální překlady angličtiny.

Stanovte si realistické cíle

Co může vaše studium zcela zničit je zklamání a neúspěch. Pokud se řadíte k tzv. falešným začátečníkům, kteří opakovaně studují tu stejnou učebnici již počtvrté, tak se tento problém týká právě vás. Neúspěch ve studiu přináší negativní emoce, které mozek vytlačuje z paměti včetně věcí s ním souvisejících. V našem případě včetně lekcí angličtiny, které tyto negativní emoce vybudily. Stále se divíte, že jste všechno zapomněli? Je to normální. Mozek vás chrání před depresí.

Řešením je nebýt zklamán, tj. nemít vysoké cíle. Nejen na celé vaše studium, ale na každou hodinu si stanovte realistický cíl. Vyhnete se neúspěchu a naopak budete vaším limbickým systémem odměněni sprchou dopaminu a kromě radosti ze života si mozek učivo lépe uloží do paměti.

Příklad: Dnes si zopakuji předchozí lekci, a udělám 3 cvičení z lekce nové. Když se to povede, dám si čokoládu.

Vyhraďte si na angličtinu každý den konstantní čas

Z pohledu lidské psychiky mají naději na úspěch hlavně činnosti, které jsou pravidelně opakované, o kterých víme, že určitě přijdou a nemůžeme se jim žádným způsobem vyhnout. Jsme na ně vnitřně připraveni a nemusíme plýtvat energií na překonávání bariéry lenosti.

Pokud chodíte do jazykové školy, máte situaci usnadněnu tím, že jste za lekce zaplatili peníze a bylo by škoda o ty peníze přijít. Čím dražší kurz, tím lépe. Pro někoho je zase velmi motivující, že se nechce ztrapnit před spolužáky nebo lektorem. Zde ovšem pozor. Stres nad určitou hranici ztěžuje vybavování nabytých znalostí. Můžete učivo ovládat a stejně budete za hlupáka. Navíc vybudíte negativní pocity, které mohou způsobit averzi k angličtině a následně to může mít negativní vliv na vaši paměť. Pro ty, co se stydí, je lepší individuální kurz.

Pokud studujete sami doma z materiálů dostupných na angličtina online, máte situaci těžší, protože si musíte sami udělat plán výuky z dostupných vybraných materiálů. Je na vás také kladen menší vnější tlak a nemáte proto žádnou vnější motivaci, která by vás k učení nutila. Pomoci může velmi atraktivní odměna, kterou si dopřejete pouze tehdy, pokud splníte vytyčené cíle. 

Před studiem si odpočiňte

Když přijdete večer unavení z práce, k učení se možná donutíte, ale informace se do paměti neuloží. Prvotní vtisk informace je třeba udělat, když máte čerstvý mozek. Pokud musíte studovat neodpočinutí, věnujte se především opakování již naučené látky. Snažit se do unavené hlavy dostat novou látku je málo efektivní. Prvotní setkání se studovanou látkou by mělo být velmi silné, se zapojením více smyslů, pocitů a emocí.

Řízené opakování

Pokud se podíváte na křivku zapomínání, je jasné, že klíčem ke studiu angličtiny je opakování. Různé články a studie se liší v doporučeních, po kolika hodinách či dnech máte látku opakovat, ale pro začátek můžete každou novou látku zopakovat ten den večer, kdy jste se ji naučili, pak ráno druhý den a večer druhý den. Pak jednou za týden udělat větší opakování. Z výše uvedeného je patrné, že vaše cíle by měly s opakováním počítat. Nelze se domnívat, že se zvládnete naučit z učebnice každý den novou kapitolu. Můžete si ji sice nastudovat, za 14 dnů ale budete vědět tak 5 %.

Škola hrou – angličtina vás musí bavit

Jednou z cest ke snadnému zapamatování učiva je objevování. Při objevování vznikají pozitivní emoce, které způsobí to, že vás učení baví a chemie vzniklá v mozku způsobí trvalejší uložení informací. Funguje to tak, že si procházíte weby o angličtině, a jen tak mimochodem si něco přečtete, vyplníte si test, poslechnete cvičení, přeložíte fráze. Nemáte přitom pocit učení a je to celkem zábavné. Pozitivní chemie se postará o dobré zapamatování. 

Tato metoda je z principu málo efektivní, protože není cílevědomá (projdete spoustu balastu) a nemá nastavený mechanismus opakování. Proto je vhodná k procvičování, až když nějaké znalosti získáte a je perfektní k propojení různých druhů znalostí do nových souvislostí. Ideální je si některá úžasná cvičení, články či videa uložit do záložek a druhý den se k nim vrátit. To už ale není tak zábavné.

Z výše uvedených rad je jasné, že zodpovědné a efektivní studium angličtiny je celkem náročná činnost a pustit byste se do ní měli, až si pojmenujete své motivace, vyčleníte si na ni dostatek času a vyberete dobrou jazykovou školu (nejlépe podle doporučení studentů) nebo sestavíte vlastní výukový plán. Spontánní zahájení studia si mohou dovolit jen lidé s velmi silnou vůlí nebo ti, kterým nevadí se učit angličtinu 3x či 4x déle, než by museli.

Když se angličtina stane vaším koníčkem

Pokud angličtině a jejímu studiu dojdete na chuť, objevíte její krásu a proniknete do jejích záludností, budete postupně zvyšovat svou kvalifikaci. Čím hlouběji proniknete, tím větší motivace pokračovat. Dostanete-li se na nejvyšší pokročilost angličtiny, může se dokonce angličtina stát i zdrojem vaší obživy. Postupně můžete začít překládat a tlumočit a zajistit si třeba i plnohodnotné zaměstnání.

Přidat komentář