Trendem dnešní doby je vlastnit mezinárodně uznávaný certifikát dokládající vaši znalost cizího jazyka. Že má někdo takový certifikát z angličtiny, němčiny nebo francouzštiny asi nikoho nepřekvapí. Jak je to ale s ruštinou?
Ruština je „IN“
I když se to někomu zdá nepochopitelné, ruština je opět „in“. Podle serveru iDnes je ve školách tento jazyk třetím nejčastěji vyučovaným jazykem na základních školách, hned po angličtině a němčině.
Dospělí zase oprašují (někdy s velkou chutí) dávno zapomenutá ruská písmena a slovíčka. Proč? „Gavaryť pa rusky“ je do budoucna velice perspektivní. Ruská federace totiž stále patří do první desítky našich nejvýznamnějších dovozních partnerů a v budoucnu se na tom s největší pravděpodobností nic nezmění.
Státní zkouška versus mezinárodní certifikát
Pokud nemáte zrovna vystudovanou filologii na vysoké škole, běžnou praxí při dokládání vašich znalostí cizího jazyka je mít složenou uznávanou jazykovou zkoušku. Pokud se rozhodujete kde a jakou zkoušku složit, většinou máte dvě možnosti.
První možností je státní jazyková zkouška, druhou pak mezinárodně uznávaný certifikát. I když jsou určité úrovně co do obtížnosti a požadavků na složení srovnatelné, nespornou výhodou mezinárodních certifikátů je to, že jsou uznávány v zahraničí. V ruštině tomu není jinak. Přehled nejběžnějších dostupných jazykových zkoušek lze získat na stránkách MŠMT.
Kde mezinárodní certifikát z ruštiny získat?
Oproti certifikátům z ostatních světových jazyků, mezinárodně uznávaný doklad o znalosti ruského jazyka je v ČR možné získat pouze na jednom místě. A to na Praze 6, v Ruském středisku vědy a kultury. Toto středisko úzce spolupracuje s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a s Ministerstvem kultury ČR a jeho hlavním cílem je propagace studia ruského jazyka, což lze trochu nadneseně považovat za první krůček pro budoucí navázání oboustranně výhodných obchodních česko-ruských kontaktů.
Kdy a jaké zkoušky absolvovat?
Právě v tomto středisku jsou pořádány jednou do roka zkoušky, za jejichž úspěšné složení obdržíte certifikát vystavený přímo v Rusku. Poslední termín zkoušek byl letos na jaře, termín na příští rok ještě není zveřejněn. Tyto zkoušky jsou pořádány ve spolupráci s Ruskou federací, konkrétně se Státním institutem ruského jazyka (Institut A. S. Puškina) v Moskvě.
Podle toho, k jakému účelu certifikát potřebujete, můžete si i vybrat ze tří zaměření. Lze složit zkoušky ze všeobecné ruštiny, z obchodní ruštiny a z ruštiny pro cestovní ruch, a to na různých úrovních, které korespondují s šestistupňovou klasifikací Rady Evropy.
Cena zkoušky a její části
Od toho, jakou úroveň si zvolíte, se odvíjí i cena zkoušky. V porovnání s ostatními zkouškami je ale poměrně příznivá. Pohybuje se totiž v rozmezí od 2000 do 3000 Kč.
Pokud jste už držitelem mezinárodního certifikátu z jiného světového jazyka, nepřekvapí vás, že zkouška z ruštiny je také rozdělena do pěti částí.
Budete testováni ze schopnosti porozumět čtenému textu, napsat dopis nebo jiný text dle zadání, dále budete zkoušeni z gramatiky, ústního projevu a nebude chybět ani poslech. Náročnost a délka jednotlivých částí se bude odvíjet od úrovně zkoušky, na kterou se přihlásíte. Obecně platí, že za poměrně dobrou a uznávanou úroveň je považovaná úroveň B2.
Jak se na zkoušku připravit
Existuje spousta jazykových agentur, které pořádají kurzy ruského jazyka. Najít si svůj kurz ruštiny můžete zkusit např. v databázi www.jazykovky.cz. a volit můžete opravdu z široké nabídky. Od obecné ruštiny až ke kurzům specializovaným, zaměřeným na určitou oblast.
Další možností je vyjet přímo do Ruska. To je jistě nejvhodnější a nejefektivnější metoda učení se cizí řeči, cenově však o několik tříd výše. Kurzy tohoto typu nabízí cestovní kanceláře a agentury zaměřené na zprostředkování jazykových pobytů v zahraničí.
Přímo přípravný kurz ke složení mezinárodně uznávané zkoušky organizuje pouze Ruské středisko vědy a kultury v Praze. Absolvování těchto kurzů ale není povinným předpokladem pro možnost přihlášení se na zkoušky.
Ukázkové testy
Nejlepší představu o tom, jak takový test vypadá a jak je náročná ta která úroveň, je projít si ho jen tak „nanečisto“. Ukázkové testy lze najít na oficiálních stránkách Státního institutu A. S. Puškina.
Máte tip na internetové stránky, kde si lze zdarma nanečisto vyzkoušet složení certifikátu? Napište nám! redakce@jazyky.com.
Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde: