Z angličtiny odmaturovala za tři, ale od jejího snu ji to ani trošku neodradilo. Začala intenzivně studovat, a nakonec se dostala na čtyři britské univerzity. Studentka pomaturitního studia angličtiny Lucie Slavíková za to vděčí i jazykové škole Glossa.
Jak vlastně vypadají zkoušky na britské univerzity?
Hlavní částí je takzvaný personal statement, ve kterém se představíte, řeknete, proč jste si vybrali Anglii, čím vás zaujala a popíšete, proč se hodíte pro daný obor. Posílá se ale jen jedna přihláška na všechny školy, kam se hlásíte. To znamená, že když si vyberete různé obory, musí to sedět na všechny. V motivačním dopise se snažíte ukázat, co jste se v životě naučili pro to, abyste v tom daném oboru byli dobří.
Co dalšího přihláška obsahuje?
Personal statement má kolem 700 slov. Musíte uvést konkrétní příklady, třeba: pracovala jsem jako číšnice a to mi pomohlo porozumět lidem. Vypadá to jednoduše, ale je docela těžké se vychválit a ještě to podložit argumenty. Dále je samozřejmě nutné dodat maturitní vysvědčení a referenci, buď od učitele, nebo například od svého zaměstnavatele. Ten popíše, proč by vás doporučil.
Jak dlouho celý příjímací proces trvá?
Maturovala jsem loni a přihlášku jsem začala řešit v říjnu. Termín odevzdání je v lednu a já pracovala na personal statement a dalším. Také jsem dodala své vysvědčení a od lektorky pomaturitního studia jsem dostala velmi dobré doporučení. Pak jsem měsíc čekala na vyjádření o přijetí, a pak je do měsíce nutné si univerzitu vybrat. Hlásila jsem se na pět a přijaly mě čtyři, rozhodla jsem se pro Middlesex University London.
Takže žádné přijímačky, jak je známe z českých univerzit?
Ne, ty v Británii nejsou. Univerzity se zajímají především o to, aby člověk obor pochopil. Většinu věcí se tam učí praxí a konkrétními příklady. Cílem je, aby student uměl probranou látku prakticky použít. Během prvního roku se tam také neskládají žádné státní zkoušky jako v Česku.
V Česku jste se nikam nehlásila?
Ne, už před maturitou jsem se rozhodla, že nechci studovat tady, ale v Anglii. Můj problém byl v tom, že jsem nedokázala anglicky mluvit. Některé univerzity například přijímají všechny, kteří mají z maturity z angličtiny jedničku nebo dvojku. Jenže já měla trojku. Proto jsem se vlastně už předem rozhodla, že půjdu na rok studovat angličtinu. Takže jsem se přihlásila do Glossy, která mi s tím opravdu pomohla.
Splnilo pomaturitní studium svůj účel?
Ano, rozhodně. Musím říct, že nikdy žádný můj učitel nebyl tak dobrý jako naše dvě lektorky – střídala se nám Češka a rodilá mluvčí. Zažila jsem přitom už mnoho učitelů, asi pět let jsem měla i soukromé hodiny, ale žádný nebyl takto kvalitní. Kdybych se učila sama doma, určitě bych se na univerzitu nedostala. Možná jen kdybych strávila celý rok cestováním a prací v zahraničí, tak snad.
Kolik vlastně studium v Británii stojí?
V Anglii vláda poskytuje studentům půjčku, kdy se po ukončení studia splácí 9 procent z nadbytku určité mzdy. Pro Česko je to přibližně 47 tisíc, takže jakmile budu vydělávat více než 47 tisíc, 9 procent z toho nadbytku budu splácet. Půjčka je na třicet let, a pokud za tu dobu dluh nesplatíte, tak zbytek zkrátka propadne. Britové si dost věří, že mají tak dobře propracované školství, že se jim peníze vrátí, berou zodpovědnost na sebe.
To je tedy školné, co ale ostatní náklady na život?
Možná se zdá, že studium tak drahé není, ale jen ubytování na koleji v Londýně stojí kolem 20 tisíc korun… Na druhou stranu není těžké si tam najít brigádu na dva až tři dny v týdnu a na bydlení a běžné výdaje si vydělat. Dá se to i dobře stíhat se školou, studium je tomu uzpůsobené a univerzity studenty v mimoškolních aktivitách a práci na částečný úvazek hodně podporují.