Kritický pohled na učebnice angličtiny

Na internetovém portálu školství zlínského kraje www.zkola.cz vznikl unikátní projekt výuky angličtiny. Jeho autor Mgr. Milan Šácha vytvořil dvacet výukových jednotek určených učitelům angličtiny na středních školách. Na úvod svého kurzu jasně kritizuje a zároveň se snaží napravit chyby, nedostatky a hříchy konvenčních výukových metod.

Zajímavý text je základem

Základem tohoto přístupu je práce s textem a to s textem zajímavým, psaným současnou angličtinou tak, jak ji používají rodilí mluvčí a ne autoři učebnic. Mgr. Milan Šácha upozorňuje, že dnešní učebnice nevyučují jazyk v té podobě, jak se v současnosti skutečně používá. Představují jej v zjednodušené podobě, která se úzkostlivě vyhýbá skutečným problémům, jimž čelí čeští studenti. Do této situace se výuka angličtiny dostala tím, že nové řady učebnic již nevychází ze skutečné podoby jazyka, nýbrž prostě z předchozí řady učebnic.

K výuce angličtiny by se měly užívat úplně jiné texty než jaké se v současné době používají. Bezbarvé texty o politicky korektních tématech v žácích nevyvolají asociace nutné k tomu, aby si z textu něco odnesli. Vždyť přece koho baví pořád číst o domě duchů, kočce co trčí na stromě a chlapovi co ztratil paměť?

Rozpor mezi skutečným a vyučovaným jazykem

Z učebnicové angličtiny se tak postupem času stala samostatná větev tohoto jazyka. Ne až do té míry, že by vám její znalost k ničemu nebyla, skutečností ale je, že učebnice a následně i učitelé zapadli do vytvořeného stereotypu. Převládnul dojem, že v samotném zkoumání toho, co se studenti skutečně mají učit není nutné se dále vyvíjet, od nynějška stačí již jen zdokonalovat metody, jak je těmto věcem naučit.

Dnešní učebnice se také přemrštěně soustředí na výuku tématických okruhů namísto toho, aby studenty naučily zacházet s jazykem a na případná neznámá slovíčka se umět slušně a hlavně správně zeptat (tedy ne otázkou "what means this?"). Můžete se z nich naučit všechny možné barvy vlasů, způsoby úpravy jídel, a obskurní státní svátky, takže student, který umí říct kaštanové, nemá potuchy jak říct proč mám sakra vědět jak se říká těmhle vlasům? ("why the hell am I supposed to know what to call this kind of hair?").

Testy

Dalším možným důvodem, proč se angličtina vyučuje právě tímto způsobem, je začarovaný kruh způsobu výuky a s ním provázané testy. Ve všech testech, přijímacích či certifikačních, se už desetiletí testuje bez větších obměn totéž, a učitelé mají tedy po ruce vhodnou výmluvu, proč zaběhaný styl výuky neměnit. Pokud ale učíte na gymnáziu či jiné škole s vyššími nároky na studenty, pak rozhodně není dostačující, aby po čtyřech či osmi letech byli vaši žáci schopni složit test, ale nebyli schopni vést dlouhodobější životaschopnou konverzaci s rodilým mluvčím

Jak autor na závěr dodává: „máloco by mě potěšilo více, než osvícená debata o tom, jak by se angličtina měla vyučovat a v čem je možné mnou předkládaný přístup vylepšit, nebo jaký že diametrálně odlišný přístup funguje ještě mnohem líp.“

Kompletní znění původního textu Mgr. Milana Šáchy najdete na  http://eeyore.uh.cz/?page_id=292.

Výukové lekce autora najdete na adrese: www.zkola.cz/zkedu/vyukovematerialy/default.aspx, když do vyhledávacího formuláře vložíte jméno Šácha.

Své dotazy a připomínky k tématu posílejte na adresu: redakce@jazyky.com.

Najít vhodnou učebnici angličtiny není vždy snadné. S výběrem učebnic vám může pomoci portál Angličtina on-line a stránka učebnice angličtiny.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář