Cizí jazyky jsou dnes nutností. Některé se učíme povinně, některé se můžeme začít učit z vlastního zájmu. Jaké jazyky jsou nejvíc oblíbené? Přes 77 tisíc hlasů uživatelů portálu bab.la rozhodlo v soutěži bab.la Language World Cup 2013. Celkem 32 účastníků se proti sobě postavilo ve vyrovnaných duelech. Kdo to nakonec vyhrál?
bab.la Language World Cup 2013
Jazykový portál bab.la a jazykový blog Lexiophiles společně pořádali soutěž bab.la Language World Cup 2013. Soutěž začala 16. září a trvala téměř 5 týdnů, kdy proti sobě přátelsky soupeřily vždy 2 jazyky z celkového počtu 32 jazyků, s celkovým počtem 77 571 hlasů od uživatelů portálu.
Vítězný jazyk z dané dvojice, tedy ten s vyšším počtem hlasů, postupoval do dalšího kola, kde měřil síly s dalším jazykem, který před tím porazil svého soupeře. Takto to pokračovalo až do konce soutěže, kdy zbyl pouze jeden vítěz. “Jelikož jsme nemohli najít žádná data, díky kterým by bylo možné seřadit jazyky podle oblíbenosti, rozhodli jsme se zorganizovat soutěž mezi vybranými 32 jazyky a zjistit, jaký je názor jazykových nadšenců na našem portálu bab.la,“ řekla projektová manažerka Eli Danciu.
„Soutěž bab.la Language World Cup 2013 se ukázala být jako velmi úspěšná, když jsme mohli vidět, kolik uživatelů se rozhodlo hlasovat, a to s celkovým počtem 77 571 hlasů. Mnoho našich jazykových nadšenců také podporovali svůj oblíbený jazyk na sociálních sítích Facebook a Twitter diskutováním nad výhodami či nevýhodami daného jazyka,“ uvedla dále manažerka.
Máme vítěze!
Na konci soutěže se nejvíce milovanými jazyky, tj. jazyky, které shromáždily největší množství hlasů, staly angličtina, španělština a francouzština. Třetí místo obsadila francouzština, kdy velmi těsně porazila italštinu (2282 a 2240 hlasů). Španělština byla určena voliči jako druhý nejvíce oblíbený jazyk po prohraném, ač napínavém zápase s angličtinou. Zaslouženým vítězem v soutěži bab.la Language World Cup 2013 se stává angličtina, kdy ve finále s 2066 hlasy porazila španělštinu, která získala 2010 hlasů.
“Chtěli bychom poděkovat všem jazykovým nadšencům za vytrvalé úsilí podporovat jejich milované jazyky a neutuchající nadšení během celého klání. Soutěž byla v některých případech velmi těšná a někdy jsme se dočkali i překvapujících výsledků, jako v souboji mezi maďarštinou a hindštinou, či nizozemštinou a svahilštinou. Je potěšením vidět, jak méně známé jazyky sbírají stále více a více fanoušků,“ vysvětluje Eli Daciu.
Výsledky soutěže a pořadí v soutěži bab.la Language World Cup 2013 můžete najít zde.
Zdroj: Tisková zpráva bab.la