Jak se zlepšit ve všech 4 dovednostech cizího jazyka

Fakt, že někdo dokáže mluvit nějakým jazyk, neznamená vždy, že jeho dovednosti ve čtení a psaní jsou na stejné úrovni jako jeho verbální komunikační schopnosti. Pro dosažení plynulosti v jazyce na úrovni rodilého mluvčího je třeba vyvážit čas věnovaný všem dovednostem cizího jazyka.

V tomto příspěvku se dozvíte, jak na to!

Jaké jsou dovednosti cizích jazyků?

Jazykové dovednosti jsou mluvení, poslech, čtení a psaní, které jsou navzájem propojeny.

  • Poslechem si můžete vylepšit schopnost napodobit intonaci a zvuky při mluvení.
  • Čtení  pomáhá rozpoznávat slovní zásobu a gramatické struktury, což zlepšuje i psaní.
  • Mluvení a psaní jsou aktivní dovednosti, které vyžadují používání jazyka.
  • Poslech a čtení jsou pasivní dovednosti, které získáváme bez aktivnějšího zapojení.

Komunikace je hlavním cílem učení se nového jazyka, proto se často klade důraz na mluvení jako nejdůležitější dovednost. Rozvoj pasivních dovedností následuje později. To ale neznamená, že byste se měli zaměřit pouze na mluvení a poslech. Testy jazykových znalostí hodnotí všechny čtyři dovednosti, takže ignorování čtení a psaní by bylo nevýhodné.

Pracovat na všech čtyřech dovednostech současně není obtížné. Když se zaměřujete na jednu dovednost, automaticky zlepšujete i ostatní.

Jak lépe mluvit cizím jazyce?

Mluvení v novém jazyce nemusí být děsivé a není čeho se bát! Existuje několik tipů, které vám pomohou zvýšit rychlost, sebedůvěru a celkovou plynulost ve vašem mluvení.

Vylepšete svou výslovnost a přízvuk

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé necítí pohodlně při mluvení v novém jazyce, je jejich odlišný přízvuk od rodilých mluvčích. Tento pocit nepohodlí zmizí, jakmile zlepšíte svou výslovnost.

Je úplně normální, že začátečníci nebo i mírně pokročilí studenti mají s výslovností problémy. Dokonce i někteří pokročilí studenti stále bojují se svým přízvukem.

Místo toho, abyste se trápili nad tím, jak zníte, věnujte čas a úsilí zdokonalování své výslovnosti. Pokud se budete snažit zlepšit svou artikulaci, budete schopni lépe komunikovat s rodilými mluvčími a postupem času získáte více sebevědomí ve vašem jazykovém vyjadřování.

Najděte si partnera pro jazykovou výměnu

Pokud nejste připraveni na běžnou konverzaci s rodilými mluvčími nebo se Vám nechce chodit na jazyková setkání, můžete si najít partnera pro jazykovou výměnu. Partner pro jazykovou výměnu (anglicky language exchange partner) je člověk, který mluví vaším cílovým jazykem, ale zároveň se snaží naučit váš jazyk. Může to být přítel, který je rodilý nebo plynný mluvčí ve vašem cílovém jazyce. Může to být také spolužák, který má zájem studovat jazyk, který ovládáte.

Kromě osobních setkání můžete svého jazykového partnera najít online přes speciální webové stránky a aplikace. Výhodou online komunikace je, že vás zbaví stresu z osobního kontaktu a umožní vám mluvit o různých tématech bez nervozity. Pokud vám tento způsob nevyhovuje, můžete si vždy najít jazykového lektora, který vám pomůže nejen s mluvením, ale i s dalšími jazykovými dovednostmi.

Vždy čtěte nahlas

Proč se zaměřovat pouze na jednu jazykovou dovednost, když můžete dosáhnout dvou cílů současně? Čtení je samozřejmě velmi důležitá jazyková dovednost. Avšak tiché čtení v hlavě je ztracenou příležitostí k vylepšení vašich verbálních komunikačních schopností. Kdykoli vidíte a čtete text v jiném jazyce, řekněte si ho nahlas! Bez ohledu na to, zda držíte knihu v ruce nebo jen letmo zahlédnete slova na nálepce na lednici – pokud vidíte slova v cílovém jazyce, přečtěte je nahlas.

Hlasitost při tomto cvičení není zcela nezbytná. Pokud jste na veřejném místě, klidně šeptejte, není to problém. Důležité je procvičovat pohyby úst, abyste se cítili při mluvení pohodlněji.

Mluvte často a nebojte se chyb!

Pokud chcete dosáhnout plynulosti v cizím jazyce, mluvte co nejčastěji. Využijte každé příležitosti k mluvení v daném jazyce! Hovořte s plynulými mluvčími a nebojte se udělat chyby, protože právě z nich se učíte.

Když narazíte na slovo nebo překlad, se kterým si nevíte rady, snažte se ho popsat během konverzace namísto toho, abyste se vrátili ke svému naučenému jazyku. Tím se naučíte přemýšlet v cílovém jazyce a konverzace bude přirozenější. Právě tyto úspěchy vás posouvají blíže k jazykové gramotnosti.

Jak se zlepšit v poslechu a porozumění cizímu jazyku?

Ať to třeba nemusí být na první pohled zřejmé, vaše komunikační dovednosti velmi závisí i na poslechu cílového jazyka.

Poslouchejte věci, které vás zajímají

Aktivní poslech vyžaduje, abyste se skutečně zapojili do toho, co posloucháte. Abyste z poslechu vytěžili maximum, vybírejte si zdroje, které vás opravdu zajímají. Když posloucháte audioknihy nebo sledujete videa na YouTube v cizím jazyce, zaměřte se na témata, která vás baví a odpovídají vaší úrovni. Takový obsah vás bude bavit a více se na něj soustředíte, což vám pomůže rychleji si osvojit nová slovíčka a koncepty.

Tip: Při sledování videí si můžete zapnout titulky v daném jazyce a osvojit si i správnou výslovnost slovíček.

Zpestřete si své zdroje poslechu

Neomezujte se jen na audioknihy a podcasty. Poslouchejte také zahraniční zprávy, sledujte mezinárodní filmy nebo cizojazyčné kreslené filmy. Tímto způsobem si obohatíte své poslechové zkušenosti a budete se neustále učit nové věci. Streamovací služby nabízejí mnoho dabovaných verzí vašich oblíbených pořadů v různých jazycích s titulky, což je skvělá příležitost k procvičení poslechových dovedností.

Rozmanitost je klíčová, protože vás udržuje v ostražitosti. Nebojte se tedy odbočit od používaných zdrojů a zkuste si oživit své poslechové aktivity některými novými zdroji.

Nezapomeňte na pasivní poslech

Aktivní poslech je klíčovým prvkem při učení nového jazyka. Nicméně, není vhodné opomíjet význam pasivního poslechu.

Pasivní poslech je například poslech cizojazyčné hudby nebo audioknih při jiných činnostech, jako jsou domácí práce nebo cvičení. Tento způsob vám umožní se bez námahy ponořit do jazyka a zlepšovat své dovednosti i mimo vyhrazený čas na studium a to během cvičení, práce či řízení. I když se o pasivním poslechu jako o metodě učení vedou diskuze, nelze popřít, že se tak člověku do podvědomí lehce zapíšou různá slovíčka a fráze z textu hudby.

Multitasking aneb zvládání více úkolů najednou

Navazujeme na myšlenku pasivního (podvědomého) učení, a naším posledním tipem pro zlepšení poslechu cizích jazyků je poslouchání cizojazyčné hudby, audioknih nebo jazykových podcastů při plnění jiných úkolů, jako jsou domácí práce, relaxace či cvičení. Tato technika není tradičním ponořením se do samotného cizího jazyka, ale pokud vám umožní učit se mimo vyhrazené studijní časy, proč to nezkusit? Ve dnech, kdy jste příliš zaneprázdněni na to, abyste věnovali čas intenzivnímu studiu, můžete alespoň poslouchat podcasty během jízdy autem, při přestávce na kávu nebo dokonce při běhu.

Jak zlepšit čtenářské dovednosti v cizím jazyce

Audioknihy jsou skvělým darem z nebes pro studenty na cestách, ale nedokážou zcela nahradit psanou literaturu. Čtení, ať už elektronických nebo tištěných knih v cizím jazyce, je klíčové pro rozšíření vašich jazykových dovedností, protože objevujete nuance mezi psanou a mluvenou formou jazyka.

Využití dvojjazyčných (paralelních) textů

Čtení v cizím jazyce může občas odradit studenty, zejména začátečníky. Dvojjazyčné knihy jsou skvělým nástrojem, protože vám umožňují číst v cizím jazyce, aniž byste museli neustále přepínat mezi příběhem a slovníkem. Paralelní texty vám ukazují, jak se slova a fráze používají v různých kontextech, což usnadňuje učení. Paralelní texty vám navíc ukazují, jak se slova vzájemně propojují v popisném kontextu.

Čtěte jako dítě

Potřebujete jiný, méně zastrašující způsob, jak si procvičit čtení v cizím jazyce? Sáhněte po jednoduchých jazykových knihách, které používají jednoduchý jazyk a jsou plné obrázků. Ano, máme na mysli dětské knihy.

Jednoduché dětské knížky, plné obrázků, jsou ideální pro procvičování čtení v cizím jazyce. Tyto knihy používají jednoduchý jazyk a učí základní slovní zásobu v nekomplikovaném a zábavném kontextu. Tento způsob učení může být méně zastrašující a více zábavný.

Vydejte se do světa komiksů

Věřte tomu či ne, ale nemusíte být nadšenci do superhrdinů nebo sběratelů grafických románů, abyste mohli využívat cizojazyčné komiksy. Ve skutečnosti jsou komiksy ideální pro studenty, kteří se učí vizuálně, protože obrázky poskytují kontext pro text, což usnadňuje pochopení příběhu a učení nové slovní zásoby. Místo rychlého přečtení komiksu můžete postupovat ve dvou fázích.

  1. Začněte tím, že přeskočíte obrázky a zaměříte se na popisky. Hledejte neznámá slova a vyhledejte jejich základní překlad. Vytvořte si představu o tom, jak by se děj mohl vyvíjet.
  2. Poté si přečtěte samotný příběh, porovnejte ho se svou představou a reflektujte na celkový průběh příběhu.

Přečtěte si knížky, které jste již četli

Dvojjazyčné paralelní texty jsou pro studenty jazyků požehnáním. Jakmile však dosáhnete určitého stupně plynulosti, je třeba od dvojjazyčných knih přejít k cizojazyčné četbě. Zpočátku volte příběhy a knihy, které jste již dříve četli. Znalost děje vám umožní lépe porozumět textu a soustředit se na učení nových slov a gramatických struktur. To platí i pro novinové články – přečtení souvisejících článků ve vašem jazyce vám poskytne potřebný kontext pro porozumění cizojazyčným textům.

Jak psát lépe cizím jazykem

Pište rukou, kdykoli můžete

Psaní v cizím jazyce může být docela náročné, zejména pokud se jedná o znakové jazyky, jako je např. japonština Bez ohledu na to, zda vás cílový jazyk používá symboly nebo latinku, nejrychlejší způsob, jak zlepšit své dovednosti v psaní, je prostě psát rukou. Opravdu neexistuje žádná jiná cesta.

V dnešní době, kdy se většina z nás učí prostřednictvím elektronických zařízení, je důležitější než kdy jindy vzít tužku a papír do ruky. Využívejte všechny příležitosti, abyste si věci zapsali. Pokud nemáte pero a papír po ruce, můžete si psát ručně do zápisníku ve svém telefonu.

Zlepšování dovedností v psaní neznamená, že musíte každý den ručně psát eseje. Každodenní psací cvičení mohou být tak jednoduchá jako psaní nákupního seznamu nebo tak rozsáhlá jako psaní knižní recenze. Nejde tolik o počet slov v jednotlivých psacích úlohách, ale spíše o pravidelnost psaní, která vám pomůže vybudovat svalovou paměť.

Pište si deník

Deník je účinný způsob, jak sledovat své psací dovednosti a je obecně vhodný pro pravidelný trénink psaní. Pokud nevíte, jak vést jazykový deník, protože ještě neumíte psát celé věty ve svém cílovém jazyce, nevadí! Nemusíte mít plynnou psací dovednost, abyste si mohli vést jazykový deník. První zápisy do deníku mohou začínat jednoduše tím, že zaznamenáte nová slovíčka, která jste se naučili ve svých hodinách. Postupně, jak nabýváte jistoty, můžete začít psát delší texty, které vám poslouží jako cvičení pro vaše psaní.

Až budete spokojeni se svými psacími dovednostmi, můžete s jazykovým deníkem zacházet jako s běžným deníkem a sdílet své každodenní myšlenky, pocity, úspěchy a události ve svém cílovém jazyce. Jako odměnu dostanete jak spousty zapsaných vzpomínek, tak i krásný pohled na svůj pokrok v jazyce.

Zpětná vazba rodilého mluvčího

Můžete psát každý den. Ale denní psaní v cizím jazyce nebude tak efektivní bez zpětné odezvy. Tradiční zpětnou vazbu poskytují jazykoví učitelé a lektoři. Ale co dělat, když se učíte samostudiem a nemáte nikoho, kdo by hodnotila vaše úkoly?

V takovém případě můžete využít výměnu textů s jazykovým partnerem. Pokud preferujete tradiční přístup, můžete si najít cizojazyčného kamaráda pro dopisování a komunikovat prostřednictvím zpráv. Bez ohledu na způsob zpětné vazby je důležité v korespondenci věnovat pozornost hovorovým výrazům a požádat svého jazykového partnera, aby vás upozornil na případné hrubé chyby ve vašem psaném projevu.

Jak zlepšit gramatiku a slovní zásobu v cizím jazyce

Bez kvalitní slovní zásoby a dobré znalosti gramatiky se nedá lehce zdokonalit v cizím jazyce. Avšak znalost těchto oblastí automaticky zlepšuje čtení a psaní. Navíc zvyšuje vaši sebedůvěru při mluvení a pomáhá vám rozpoznávat slova a struktury v rozhovorech. Zlepšování gramatiky a slovní zásoby je rozhodující pro zvýšení znalostí cizích jazyků a existuje nespočet systémů výuky jazyků, se kterými můžete experimentovat a které vám pomohou tento základ vybudovat.

Ponořte se do světa jazyka

Získání jazykových dovedností není jen dalším dovednostním záznamem ve vašem životopise. Naučit se nový jazyk znamená otevřít se zcela novému a neznámému světu, protože jazyk je propojen s historií, kulturou a společenskými zvyky dané země. Je to prakticky změna životního stylu, protože se nemůžete ponořit do jazyka, aniž byste se neponořili do jeho prostředí.

Vzpomeňte si, jak se učí děti mluvit. Učí se ve škole s učiteli a kamarády, a doma s rodiči. Děti rychle pochopí nová slova a fráze, protože jsou jazykem úplně obklopeny. Ponořte se do jazyka podobně a brzy ho ovládnete stejně jako ony.

Proměňte učení jazyků ve hru

Učení se novému jazyku nemusí být nudné a stereotypní. Místo klasických kvízů a testů můžete vyzkoušet jazykové hry. Deskové hry nebo karetní hry s rodilými mluvčími nebo ostatními studenty vám nejen poskytnou zábavný způsob učení, ale také zlepší vaše komunikační schopnosti.

A jaké hry si zahrát? Na internetu najdete celou řadu stolních her, videoher a aplikací, které vám pomohou učit se cizí jazyk. Vyzkoušejte si různé hry a aplikace a pak využívejte tu, která vám vyhovuje.

Sledování cizojazyčných médií

Nedovolte, aby vás učebnice nebo jazykové kurzy omezovaly v tom, jaká slovíčka a gramatické struktury se naučíte. Pokud chcete poznat fráze, které se skutečně používají v reálném životě, musíte je vidět v kontextu skutečného prostředí. A co je lepšího než sledovat zahraniční zprávy, poslouchat hudbu, dívat se na televizní pořady a filmy?

Pokud vás zajímá, jak se učit jazyk pomocí sledování filmů, existuje mnoho přístupů, které můžete vyzkoušet:

  • sledování filmů s dabingem, které jste již viděli
  • změnit titulky ve filmu nebo streamovací platformě
  • naučit se texty písní ze soundtracku

Během sledování si můžete psát poznámky o nových slovech a gramatických strukturách, které se objeví. Tento přístup vám pomůže lépe je zapamatovat a aplikovat je ve vaší vlastní řeči.

Slovo dne

Chcete-li pravidelně rozšiřovat svoji slovní zásobu, můžete si zvyknout učit se jedno nové slovo každý den. Tímto způsobem aktivně používáte nové slovo ve větách a kontextech, což vám pomáhá převést pasivní znalosti na aktivní komunikační schopnosti. Můžete si například zvolit slovo dne a snažit se jej začlenit do své každodenní konverzace nebo zapisovat v jazykovém deníku.

Není nutné, abyste si slovo pořád dokola četli nebo ho zapisovali, i když je dobré si ho procvičit. Stačí, když na slovo myslíte a v mysli si vybavujete jeho definici a vytváříte s ním věty.

Teď, když jste získali všechny tipy a triky, jak pokročit ve znalosti cizího jazyka, plynulost je na dosah! Stačí se nadále věnovat učení s odhodláním a vytrvalostí!

O pozitivním vlivu učení se více jazyků na váš mozek se můžete dočíst zde: https://www.jazyky.com/jak-se-zdokonaluje-mozek-ucenim-jazyku/

Zdroj: www.fluentu.com/blog

Přidat komentář