Rozhovor s Petrem Brejčákem, šéfredaktorem TyInternety.cz. Peter je technologický nadšenec, novinář a komentátor startupové scény.
Q: Odkud na Slovensku pocházíte?
Narodil jsem se v Lučenci, vyrůstal jsem ale v Popradě přímo pod Tatrami.
Q: Co Vás přivedlo do České republiky?
Do Česka mě přivedlo, jak už to u Slováků bývá zvykem, studium vysoké školy. Psaní a novinařině jsem se věnoval již na střední škole, žurnalistiku jako takovou jsem však studovat nechtěl – protože to člověk nutně pro kariéru v médiích nepotřebuje. V roce 2011 jsem proto začal studovat na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické, kde jsem získal magisterský titul v oboru hospodářské politiky. Studium tohoto oboru mi umožnilo získat přehled a specializaci, kterou bych studiem žurnalistiky nikdy neměl.
Q: Rozumím, odbornost je nenahraditelná. Novinařina má ale zažité procesy … něco se na škole přece jen učí. 🙂 Zasvětil Vás někdo do oboru nebo jste získával novinářské zkušenosti postupně sám?
Na VŠE jsem získal částečně i teoretické znalosti oboru – v rámci vedlejší specializace „Ekonomická žurnalistika“ během magisterského studia. Zkušenosti jsem ale získával především v praxi. Ze začátku ve studentských časopisech a na neplacených stážích třeba v redakci E15.cz nebo českém Forbesu. Tím to ovšem neskončilo, v každém mém pracovním působení jsem vždy narazil na výjimečné lidi, od kterých jsem se učil, a dělám to tak pořád.
Q: Co nejvíce využíváte ve své práci ze studia hospodářské politiky?
Poznatky ze studia jsem dřív využíval zejména při psaní článků pro online redakci slovenského ekonomického týdeníku Trend, kde jsem se běžně věnoval národohospodářským tématům. A i když se v poslední době zaměřuju spíš na technologie či byznys, ekonomické vzdělání samozřejmě pomáhá i v tomhle oboru.
Q: Kterých 10 věcí je nejdůležitějších ve Vašem životopisu?
Když se na svůj životopis podívám, je na něm přesně 10 věcí, takže ty nejdůležitější vybrat nedokážu [smích]. Uznávám totiž přístup, že celé CV by se mělo vejít na jednu stránku. Kromě základních kontaktních údajů na něm mám vybrané pracovní zkušenosti a vzdělání, společně s jazyky, které ovládám (slovenština, čeština a C2 úroveň v angličtině). Protože se živím zejména psaním, nepotřebuju v životopisu mít nadužívané buzzwordy, svoji práci dokážu prezentovat výsledky.
Q: Angličtina C2 je skvělá. Kde jste se tak dobře anglicky naučil? Jen ve škole nebo jste navštěvoval nějakou jazykovou školu?
Nad touhle otázkou jsem přemýšlel již několikrát a přiznám se, že nevím [smích]. Něco jsem se pochopitelně naučil na základní škole nebo gymnáziu, nejvíc mi však pravděpodobně pomohl můj zájem o světové a zahraniční dění. Asi ve 14 jsem v televizi začal denně sledovat CNN nebo BBC a stejně tak jsem četl weby zahraničního tisku. K tomu samozřejmě přispělo to, že jsem během této doby sledoval všechny filmy a seriály v originálním znění, čímž se člověk mnoho učí. Nechápu, proč zákony v Česku nebo i na Slovensku vyžadují vysílání televizních pořadů v češtině, respektive slovenštině – tedy s dabingem.
Q: Udělal jste si i mezinárodní jazykový certifikát?
Během střední školy jsem si udělal certifikát FCE, vyšší úrovně jako TOEFL, IELTS nebo CAE jsem však nepotřeboval.
Q: Využil jste angličtinu někdy v zahraničí? Pobýval jste i jinde než v ČR?
Hodně cestuju, denně čtu zahraniční weby a mám mnoho kamarádů žijících v Praze, kteří česky neumí. Angličtinu tak využívám denně, v podstatě pořád. Pro mě už dávno není cizím jazykem. Mimo Českou republiku a rodné Slovensko jsem byl během studia vysoké školy na Erasmu v Bruselu.
Q: Jaké máte předchozí pracovní zkušenosti?
Jak už jsem zmiňoval, od střední školy jsem sbíral zkušenosti v různých regionálních médiích, později studentských magazínech. Na praxi jsem byl několik měsíců v E15.cz a jedno léto v českém Forbesu. Od roku 2013 pracuju pro slovenský týdeník Trend, v roce 2015 jsem přidal Tyinternety.cz, v roce 2017 PR agenturu Fenek (kde projektově vedu například oceňovaný magazín EXEC) a v loňském roce portál Startupjobs.cz/Newsroom. Pro všechny 4 firmy pracuji doteď, klasický freelancing.
Q: V jakých jazycích píšete články?
Články píšu většinou již v češtině, občas ve slovenštině a několikrát do roka také v angličtině.
Q: Dělá Vám někdo jazykovou korekturu?
Záleží, o které z pracovních pozic se bavíme. Jako šéfredaktor portálu Tyinternety.cz dělám korektury – nejenom jazykové, ale všeobecnější editace – já osobně. V případě ostatních médií, kde články dodávám, je po mně procházejí editoři, což částečně jazykovou korekturu zahrnuje. Profesionální jazykovou korekturu využívám během příprav tištěného magazínu EXEC, který projektově vedu.
Q: Ze kterých lidí čerpáte inspiraci? Které osobnosti Vás profesně a osobně nejvíce oslovují?
Rád bych uvedl konkrétní jména, ale bohužel toho nejsem schopný. Jako novinář působící na technologické a startupové scéně v podstatě denně potkávám zajímavé lidi, kteří jsou do své práce zapálení a chtějí měnit svět. Mají super nápady, jsou energičtí a budují byznys. Právě to mě inspiruje i při mé práci. Podobně je to i v profesních či dalších oblastech – věřím, že každý člověk mě může něco naučit nebo mě nějakým způsobem inspirovat. Stačí pořádně naslouchat.
Q: Jaké máte plány do budoucna? Zůstanete v ČR, vrátíte se na Slovensko, nebo zamíříte někam dále do světa?
Vrátit se na Slovensko neplánuji, Praha je pro mě výjimečné město a čím víc cestuji po světě, tím víc si uvědomuju, jak skvělým městem pro život vlastně je. Nepředpokládám tedy, že bych se stěhoval někam jinam do zahraničí, určitě mě ale ještě čeká mnoho poznávacích výletů do mnoha koutů světa.
Q: Co byste doporučil mladým lidem, kteří se po škole rozhodují, co dál? Co Vás nejvíce posunulo?
Určitě bych jim doporučil, aby vůbec nečekali až na konec svého studia, hlavně toho vysokoškolského. Samozřejmě záleží na oboru, ale praxe se dá získávat i během něj. A pokud neví, co by rádi dělali – hlavně zkoušejte. Lepší možnost, kdy si vyzkoušet různá povolaní či oblasti, nenastane, po škole už je často pozdě. Moje výhoda byla v tom, že jsem už na střední škole věděl, že se chci věnovat psaní, a díky tomu jsem mohl svůj cíl následovat.
Děkuji moc za rozhovor a přeji Vám splnění všech pracovních i osobních cílů.
Ptal se: Václav Kovařík
Redakce magazínu Jazyky.com