Japonština je nádherný exotický jazyk, kterým mluví kolem 130 milionů lidí na celém světě. Jedno známé a moudré přísloví praví, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Vzhledem k tomu, že v Japonsku je jen málo Japonců, kteří se domluví plynně anglicky, musíme dát tomuto přísloví za pravdu.
Pokud vás její studium láká, směle do toho. Japonština je sice považována za jeden z nejtěžších jazyků, ale čeština také nepatří mezi ty nejjednodušší. Japonština vás překvapí svou systematičností a jednoduchou gramatikou. Učení vyžaduje samozřejmě velkou dávku odhodlání a nikdo neříká, že naučit se základům bude snadné.
Nejjistější cesta k cíli je vybrat si některý z kurzů japonštiny, které se v ČR pořádají. Můžete volit mezi skupinovými kurzy v jazykové škole s různou intenzitou a délkou, nebo se v jazykovce domluvit na individuálních lekcích. U těch počítejte ale s vyšší cenou za lekci. Lektor může být český, ale i japonský rodilý mluvčí a při individuální výuce se s ním můžete setkávat osobně, ale také na dálku, třeba po skypu. Výuku po skypu oceníte, zejména pokud hodně cestujete nebo pokud žijete na menším městě, kde kvalitního lektora japonštiny neseženete. Pokud se rozhodnete učit japonsky doma jako samouci, rozhodně vyzkoušejte naše ověřené tipy, které vám učení urychlí.
1. Osvojte si japonské abecedy
Japonština má několik typů písma, které se plynule střídají. Hiragana, katakana a kanji. Hiragana a katakana (někdy také nazývané dohromady kana) jsou fonetické slabičné abecedy. Obsahují 46 základních zvuků stejných pro hiraganu i katakanu, liší se však jejich symboly. Stejné zvuky se používají i při výslovnosti kanji (čti “kandži”), sady přejatých čínských znaků. Tyto tři typy písma jsou základními kameny pro další učení, tudíž je nutné začít právě u nich.
Někde se možná dočtete, že pro výuku je vhodné začít s romaji (čti “rómadži”), což je přepis japonštiny do latinky. Tato metoda však přináší různá úskalí, a tak není pro začínající studenty vhodná. Doporučujeme se jí úplně vyhnout.
2. Učte se znaky hiragany a katakany zároveň
Hiragana je používána pro základní výrazy, neoficiální japonštinu a pro vše, co nejde zapsat znaky kanji. Katakana se používá častěji pro cizí a přejatá slova a zvukomalebné výrazy. Někdy také plní funkci kurzívy.
Znaky obou fonetických slabičných abeced jsou rozdílné, ale jejich zvuky jsou stejné. Učte se tedy oba systémy zároveň, ušetříte tak spoustu času. Znaky jednoho systému si označte jednou barvou, znaky druhého zase jinou barvou. Dejte obě tabulky se zápisy dohromady. Tak můžete několikaměsíční studium zvládnout za pár týdnů. Zaměřte se i na správnou intonaci – malá změna ve výslovnosti může změnit význam celého slova.
3. Studujte po částech
Znaky se učte po skupinách, nejdříve se je učte číst, až poté psát. Psaní slov odložte, dokud tyto dvě dovednosti nebudete ovládat, a nespěchejte. Často existuje více možností, jak znaky číst, ty se liší podle toho, kam se ve slově znak umístí. Pokud budete ovládat oba slabičné systémy, můžete se vrhnout na kanji, nicméně učte se jen základní výrazy, které využijete. Nejzákladnějších výrazů kanji jsou přes 2 000, a když je nebudete používat, rychle je zase zapomenete, což může vést k demotivaci.
4. Vyberte kvalitní a aktuální zdroje
Japonská gramatika je systematická. Pokud pochopíte několik základních pravidel, nebudete mít problém s jejím osvojením. Struktura japonské věty je podmět-předmět-sloveso. Jen buďte obezřetní, odkud se učíte. Při výběru učebnic vyhledávejte ty, které jsou aktuální. Zohledněte také styl, kterým je učebnice napsaná a který bude vám samotným při učení vyhovovat. To stejné platí i pro aplikace.
5. Nepřeskakujte lekce
“Pokud mi to nejde, přeskočím to a vrátím se k tomu později.” To může být jedna z vět, kterou při učení používáme. Jednotlivé lekce na sebe logicky navazují a uchýlit se ke studiu něčeho jiného, pokud nebudete umět předchozí lekci, je velká chyba. Brzy ztratíte chuť učit se něco nového, nebudete mít radost z úspěchu a především nebudete rozumět ani dalším lekcím naplno.
6. Najděte si partnera ke konverzaci
Najděte si někoho, s kým budete moci komunikovat v japonštině. V dnešní době existuje mnoho skupin sdružujících zájemce o japonštinu. Můžete také zkusit nabídnout výuku češtiny výměnou za výuku japonštiny. Jen reálnou komunikací se zbavíte ostychu při navazování konverzace. Rozhovory psané v učebnicích jsou často zkreslené – málokterý Japonec by takto hovořil, kdybyste ho potkali.
7. Nevymlouvejte se
Nemáte čas na učení? Nestíháte? Chcete se naučit japonsky rychleji? Pak musíte přidat. Udělejte si průzkum, kolik času denně trávíte na sociálních sítích, psaním si s přáteli nebo sledováním oblíbených seriálů, a přestaňte se vymlouvat. Seriály si můžete pouštět v japonštině s titulky, psát si můžete s novými přáteli japonsky a učit se tak nové znaky. Přečíst si nová slovíčka nebo poslechnout si audio lekci zvládnete i při čištění zubů. Pokroky uvidíte brzy.
8. Obklopte se japonštinou
Nejdůležitější při studiu jakéhokoliv jazyka je začít v daném jazyce i přemýšlet. A to se vám podaří jedině tak, že se mu maximálně vystavíte. Nastavte si v telefonu komunikaci v japonštině, nainstalujte si japonskou klávesnici, zkuste si přečíst nějakou jednoduchou knihu. Překládejte slovo od slova, vše si zapisujte a pokračujte dál, až zcela porozumíte každému slovu. Najděte si japonské varianty vašich oblíbených webových stránek, kterým lze porozumět s použitím on-line překladače.
Oblíbené anime manga seriály se pro výuku japonštiny moc nedoporučují. Obsahují mnoho slangových výrazů a hovorových obratů, které při běžné konverzaci nepoužijete. Sledujte jiné seriály a během nich si dělejte poznámky. Napište si vždy minimálně 5 nových slovíček a opakovaně si je čtěte.
Zkuste najít systém učení, který vám bude vyhovovat, udělejte si plán studia a řiďte se jím. Se všemi našimi tipy, které již nyní znáte, se můžete směle pustit do studia.
頑張って aneb ganbatte!
Autor: Mgr. Martina Hrubanová – máma, sociální pedagožka, věčná studentka, redaktorka, lektorka blogování
Redakce Jazyky.com