Rodiče erasmáků, příbuzní expatů, začínající podnikatelé… prakticky kdokoliv se může zničehonic ocitnout v situaci, kdy potřebuje odeslat balík do zahraničí. A skoro každý v tu chvíli zjistí, že ani Google není všemocný. Kupodivu totiž na internetu moc smysluplných návodů a rad nenajdete a ani samotní dopravci se moc nesnaží poradit.
A proto vznikl tento článek – abyste před odesláním věděli vše, co je pro úspěšné doručení třeba.
1. krok: Zjistěte požadavky na zásilku
Nejjednodušší je situace v případě, že posíláte balík v rámci Evropské unie. V takovém případě nemusíte k balíku přikládat žádnou fakturu ani jiné dokumenty. Díky společnému trhu se ze zásilek neodvádí clo ani DPH.
Veškerou pozornost tak věnujte obsahu balíku a jeho zabalení. Kromě kvalitního obalu dbejte na váhu a rozměry, které nesmějí přesáhnout limity stanovené vaším dopravcem. Většina dopravců dnes zásilky polepuje vlastními štítky s informacemi o adresátovi, není ale na škodu připevnit tam i vlastní popisek pro případ, že se ten dopravcům odlepí.
Mějte také na paměti, že ne vše lze poslat poštou. Co se smí a nesmí objevit v zásilce nejsnáze zjistíte na tomto odkaze: http://dct.dhl.com/aboutDuty?dstCntry=XX
Místo XX vložte dvoumístný písmenný kód země, do které chcete posílat. Kódy zemí najdete zde.
Na stránce se vám zobrazí seznam komodit, které podléhají či nepodléhají clu, ale také regulovaných a zakázaných komodit. POZOR! Obecně se snažte neposílat netrvanlivé potraviny, alkohol a tabák a to ani na území Evropské unie. Balík může být při vstupní kontrole zabaven a přijdete o něj. To platí zejména pro Velkou Británii.
Více o zasílání balíků do Anglie.
2. krok: Zjistěte výši cla a dalších poplatků
Pokud posíláte balík mimo unii, musí být odvedeny clo a daň, které se vypočítávají z celkové hodnoty obsahu zásilky a ceny dopravy včetně pojištění. Ačkoliv zaplacení daně a případného cla řeší s celním úřadem příjemce, pravděpodobně budete chtít znát přibližnou částku. Nejsnáze to pro jednotlivé země zjistíte na této stránce, na které je k dispozici dokonce kalkulačka, která spočítá clo a daň pro vaší konkrétní zásilku.
Některé země vpouští do země zásilky do určité hodnoty bez nutnosti odvádět clo a DPH.
- Balík do USA
V případě Spojených států je limit pro odbavení bez placení cla 200 dolarů, v případě dárků (balík označený jako „gift“) pak 100 dolarů. Limit se nevztahuje na alkohol a tabák. Clo se pohybuje kolem 3 % a je-li vyměřeno, platí se manipulační poplatek 5 dolarů.
Kromě přiložení komerční faktury je u balíku nutné uvést tzv. EORI číslo, které slouží k identifikaci odesílatele při styku s celními úřady. Fyzická osoba jej získá vyplněním tohoto jednoduchého formuláře. Pro zásilky do 1 000 euro nejsou třeba žádné další dokumenty.
- Balík do Číny
Do Číny je možné poslat balík bez odvedení cla do hodnoty 400 čínských jüanů v případě zásilek adresovaných do Hongkongu a Macao, resp. do 500 jüanů pro zbytek Číny. Jakmile balíček přesáhne hodnotu 800, resp. 1 000 jüanů, přestává být považován za osobní zásilku.
Výše cla se pohybuje kolem 17 %, v případě knih, magazínů a novin pak 13 %. Na dárky se žádné výjimky nevztahují a naopak se doporučuje balíky tak neoznačovat – zvyšuje to pravděpodobnost, že se balík „ztratí“. K balíku je třeba přiložit komerční fakturu, vyplnit EORI číslo a jednotný správní doklad.
3. krok: Přiložte komerční fakturu
Ptáte se, jak celníci zjistí hodnotu zásilky? Podle komerční faktury, kterou musíte k zásilce směřující mimo EU přiložit i v případě, že je balík adresován soukromé osobě. Co na takové faktuře nesmí chybět?
- Celé jméno a adresa odesílatele i příjemce
- Telefonní číslo odesílatele i příjemce
- Incoterm (ve většina případů konkrétně DAP – více informací zde)
- Důvod exportu
- Úplný popis předmětu (co je to za předmět, k čemu je používán)
- Harmonizovaný tarifní kód (pokud je znám)
- Země původu (kde byl předmět vyroben) pro každou položku
- Počet kusů, cena za kus, celková cena každé položky
- Počet balíčků a celková hmotnost
- Datum a podpis odesílatele
S fakturou Vám může pomoci tento generátor.
Žádné další dokumenty ve většině případů nepotřebujete, a pokud ano, měl by vás na to upozornit dopravce buďto v rámci objednávkového formuláře, nebo při zpracování objednávky. Ten se ve většině případů stará i o proces proclení zásilky.
4. krok: Výběr dopravce
Mezinárodní přeprava balíků není levná, takže dopravci s cenou hodně pracují. Nenechte se ale za každou cenu zlákat nejlevnější nabídkou. Zjistěte si, co všechno je a není v ceně zahrnuto, a zajímejte se o podobu servisu. Musíte balík někam nosit? Je k dispozici pohotová podpora? Jak komplikovaný je proces objednávky?
Můžete zkusit projít nabídky velkých dopravců jako je DHL, FedEx či GLS. Velmi dobrý poměr ceny a kvality služeb aktuálně nabízí česká služba Delibarry. Díky výhodným smlouvám se zavedenými dopravci dokáže nabídnout levné poštovné, aniž by se to projevilo na kvalitě.
5. krok: Objednávka přepravy
Proces objednávky je velice jednoduchý – na stránce https://www.delibarry.com/cz stačí vyplnit cílovou destinaci, rozměr a váhu balíku. Platit můžete převodem, nebo kartou pro rychlejší expedici. Obvyklou byrokracii vyřídí za vás, s případnými dalšími dokumenty vám pomůže vstřícná podpora, která je k dispozici on-line i na telefonu. Balík si nakonec vyzvedne kurýr přímo u vás doma, abyste nemuseli ztrácet čas ve frontě u přepážky. V ceně je navíc základní pojištění balíků do hodnoty 200 eur (cca 6 000 Kč), které se vztahuje na poškození či ztrátu zásilky dopravcem.
Ten návod je docela fajn, ale nějak mi tam chybí celní projednání 🙂