Nerozumíte ani ťuk, přestože mluvčímu odezíráte ze rtů až vám slzí oči a střídavě nastavujete obě uši ve snaze zachytit ten nejlepší signál? Takových nás je na začátku většina. Naučit se poslouchat je totiž jedna z nejtěžších dovedností v angličtině. Tento článek vám dá několik tipů, jak anglický poslech pokořit.
Je normální, že nerozumíte
Máte pocit, že bez ohledu na to, jak dlouho se anglicky učíte, kolikrát nedokážete rozlišit jednotlivá slova. Všichni to známe. Poslech v angličtině může být někdy pěkně frustrující. Neexistují pro něj žádná pevně daná pravidla jako v gramatice a my se nemáme na co spolehnout.
Jedním z největších sabotérů porozumění často bývá mentální blok. Posloucháte, posloucháte a najednou si uvědomíte, že vůbec nerozumíte, co ten druhý říká. V tomhle momentu buď přestanete vnímat úplně, nebo se zaplete do překládání jednoho slova za druhým a … totálně se ztratíte.
Klíčem k tomu, abyste zlepšili svůj poslech, je pochopit, že je zcela normální, když nerozumíte. Je to hlavně otázka přístupu k poslechu – nejsem první, ani poslední, kdo nerozumí. Však ono to přijde. A přijde to tím dříve, čím více budete poslouchat.
Poslech vám musí dělat radost
Čím více vás bude poslech bavit, tím dříve porozumíte. Poslouchejte oblíbené písničky, vytiskněte si jejich text a sledujte jej s písní. Pusťte si film s anglickými titulky. Nahrajte se, jak čtete anglický text, a poslechněte si sami sebe. Bavte se s kamarádem či partnerem anglicky. Vůbec nevadí, pokud nemluví jako rodilý mluvčí. Jde o to, abyste co nejvíce poslouchali. Poslouchejte, co můžete. A poslouchejte rádi.
5-10 minut poslechu 4x týdně
Jestliže se rozhodnete, že začnete na poslechu tvrdě pracovat a vrhnete se do dvouhodinového poslechového martyria, je pravděpodobné, že na žádné jiné poslechové cvičení pak dlouho nebudete mít náladu.
Proto je lepší začít zvolna a pomalu – poslouchejte častěji (alespoň 4krát týdně) a kratší dobu (5-10 minut). 10 minut vám moc času nezabere a snadněji si tak vytvoříte návyk poslouchat angličtinu pravidelně.
Aby tahle strategie fungovala, nesmíte však čekat, že se vaše porozumění zlepší za týden. Mozek dokáže neuvěřitelné věci, pokud mu dáte čas. Proto buďte trpěliví a vytrvalí. Jestliže vydržíte dva až tři měsíce, poslechový pokrok vás nemine.
Jeden server nad zlato
Na internetu můžete najít stovky stránek, kde si poslech můžete procvičit. Budete chtít vyzkoušet všechny. Nakonec to ale dopadne tak, že si nevyberete žádný. Ztratíte tři hodiny vybíráním toho nejlepšího a neuděláte ani jedno celé cvičení. A vy, patřičně demotivovaní, odcházíte od počítače. Dejte proto svému poslechu řád. Vyberte si pro začátek jen jeden server. A podle toho postupujte. Poslechněte si všechny konverzace a doplňte všechna cvičení. Až teprve potom si dejte rande s jiným.
Začněte s www.esl-lab.com
Pro začátek si vyberte vynikající www.esl-lab.com. Cvičení na tomto serveru jsou rozdělená podle úrovní – jednoduchá, střední, obtížná. Jedná se většinou o konverzace dlouhé jednu až dvě minuty. Tématika je různorodá, od oblékání a návštěvy ZOO až po obchodní jednání a rezervaci hotelového pokoje.
Odkliknete a objeví se vám úvodní cvičení. Většinou se jedná o obecnou otázku spojenou s poslechem, např. Popište typické oblečení, které lidé nosí v různá roční období.
Výborné je, pokud budete sami odpovídat. Procvičíte si tak mluvení, připravíte se na možná slovíčka či situace, které se v následném poslechu objeví.
Samotné poslechové cvičení si můžete pustit kolikrát chcete. Vždy po něm následuje 5 otázek. Máte na výběr ze tří možných odpovědí. Jakmile cvičení dokončíte, kliknete na „Final score“ a objeví se výsledek, z kolika procent jste byli úspěšní, a správné odpovědi, které si můžete znovu porovnat s poslechem.
Dále následují cvičení na procvičení slovní zásoby, která se v konverzaci objevila. „Mixed-Up Sentence“ je cvičení, ve kterém jsou slova jedné věty zpřeházená a vaším úkolem je dát slova do správného pořadí. Ve cvičení „Sentence and Vocabulary Matching“ vkládáváte jednotlivá slova do vět.
„Text Completion Quiz“ je cvičení, ve kterém doplňujete slova do konverzace, kterou jste poslouchali, čímž si ještě jednou a přesněji celou konverzaci projdete.
Na závěr si můžete naposlouchanou konverzaci procvičit s partnerem.
Další servery zabývající se procvičováním anglického poslechu
www.learnoutloud.com – vyberete si podcast (máte na výběr z 1439 zvukových souborů, rozdělených do 16 kategorií – např. zábava, jazyky, cestování, apod.), během poslechu (většinou konverzace na dané téma) vám průvodce představí samotný poslech, dá vám instrukce k poslechu a upozorní vás na hlavní slovíčka a fráze.
www.englishmedialab.com – zvukové soubory si můžete buď stáhnout do svého počítače, nebo je můžete poslouchat on-line.
Angličtina do ucha – rozcestník s odkazy na další weby s anglickým poslechem
________________________________________________________________________________________________
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.