Jak hledat jazykový tábor

Jazykový tábor pro děti je velmi oblíbený – spojuje nenásilnou výuku cizí řeči s atraktivním programem a kurzy jsou často zaměřeny na prohloubení konverzačních schopností a zlepšení výslovnosti. Náš miniseriál o jazykových táborech uzavíráme článkem na téma jak najít jazykový tábor vhodný právě pro vaše dítě.

Jak na internetu hledat dětský jazykový tábor

Přehledná stránka, která by uživatelsky vstřícným přístupem umožňovala vyhledávání v databázi dětských táborů (jako např. existuje pro vyhledávání jazykových škol databáze www.jazykovky.cz), bohužel dosud na českém internetu chybí. Nějaké jazykové pobyty můžete najít v právě zmíněné databázi, která je však primárně zaměřena na přehled jazykových kurzů.

K nalezení vhodného tábora pro vaše dítě vám může pomoci internetový vyhledávač, ale musíte znát ta správná klíčová slova. Těch je mnoho, protože každý pořadatel preferuje jiná slova a pojmenování pro prakticky totožný typ akce.

Zkuste proto „dětský jazykový tábor“, dětský jazykový pobyt“, „jazykový pobyt pro děti“, "letní jazykový tábor“, „prázdninový jazykový pobyt pro děti“, „dětský tábor s angličtinou“, "anglický příměstský tábor" (příp. anglický městský tábor)“, "dětský příměstský tábor“. Hodit se může i sousloví „summer camp“ (v případě mezinárodních táborů), i když toto klíčové slovo se používá i v jiných významech.

Jazykový tábor vs. studium v zahraničí

Pod pojem jazykový pobyt lze zařadit hodně (prázdninových) aktivit pro děti a mládež. Měli byste ale vědět, že jazykový tábor není studium v zahraničí (či letní intenzivní kurz jazyka). Pokud chcete, aby se váš syn či dcera denně 6 hodin učili v letní škole cizí řeč, v tom případě nejde o jazykový tábor, ale letní studium (v zahraničí).

Jazykové studium od tábora odlišíte poměrně snadno i podle ceny a místa konání. Zatímco u jazykových táborů se cena pohybuje cca od 3 tisíc/týden (v ČR), letní jazykové pobyty pro děti začínají na cenách okolo 7 tisíc/týden a probíhají často i v zahraničí*.

Informací pro vás může být i délka pobytu. Intenzivní jazykové studium je náročnější, a proto trvá přibližně týden. Letní jazykové školy jsou také určeny starším dětem.

(*Pro srovnání byly ceny přepočítány na jeden týden.)

Na co se ptát  při výběru dětského jazykového tábora:

jazyková část

  • Chcete dítě poslat na tábor v ČR nebo do zahraničí?
  • Je třeba mít určitou znalost řeči před nástupem?
  • Jsou děti rozděleny do skupin podle dosažených jazykových schopností?
  • Vede jazykovou část pedagog s příslušným vzděláním? Jaké má zkušenosti s výukou na jazykových táborech?
  • Věnuje se dětem rodilý mluvčí, Čech nebo český i zahraniční lektor zároveň?
  • Kolik hodin denně v programu je vyhrazeno cizí řeči?
  • Je oddělena jazyková výuka od ostatních aktivit nebo se navzájem prolínají? (Účastní se rodilý mluvčí i ostatních činností?)
  • Kolik dětí je ve vyučovací skupině a jak probíhá rozdělení do skupin?
  • Je tábor zaměřen pouze na konverzaci a slovní zásobu nebo se probírá i gramatika?

ostatní

  • Dejte si pozor na to, co vše je zahrnuto v ceně tábora… (jídlo, ubytování i jazykový lektor, učební materiály, zdravotnický personál, pojištění (u zahraničních akcí) aj.?) Je započítáno DPH u ceny?
  • Jak je o děti postaráno z hlediska pedagogického a zdravotnického dozoru?
  • Máte možnost se potkat s vedoucím tábora před odjezdem?

Stejně jako při výběru jazykového kurzu mějte na paměti, že platí „líná huba – holé neštěstí“. Pokud vám jazyková škola (resp. pořadatel tábora) odmítá na vaše dotazy podat přesnější odpovědi – asi je něco v nepořádku.

Další díly z miniseriálu Dětské jazykové tábory

Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde:

Jazykové školy Praha

Jazykové školy Brno

Přidat komentář