Angličtina si sice drží svou pozici jedničky na poli světových jazyků, anglicky však začíná mluvit každý druhý. To, že jenom angličtina nestačí si uvědomil také rodák z Českého Krumlova, Michael Špolc, který letní prázdniny tráví studiem španělštiny ve přímo Španělsku. Přinášíme volný přepis rozhovoru s Michaelem po prvním měsíci intenzivního studia.
Jak jsi hledal školu a kurz pro studium v zahraničí?
Hledal jsem přes internet, pomocí vyhledávačů. Našel jsem si agenturu, která mi s zařizováním pomohla. Těsně před odjezdem jsem také věděl u jaké rodiny budu bydlet.
Vybral sis intenzivní kurz nebo spíše běžnou výuku?
První měsíc jsem měl superintenzivní kurz, což je 6 hodin španělštiny denně + 1 hodina španělské kultury. Další dva měsíce už budu mít kurz intenzivní (4 hodiny španělštiny + 1 kultura). Nejel jsem do Španělska, abych měl běžnou výuku, ale něco intenzivnějšího.
Jak dlouho ses učil španělštinu před příjezdem do Španělska a jak dlouho ji budeš studovat tady v Salamance?
Než jsem přijel, tak jsem měl za sebou dva roky španělštiny na gymnáziu. Tady v Salamance budu studovat celkem tři měsíce. Školní španělština na gymnáziu je ale úplně jiná.
Proč sis vybral zrovna Salamanku, dostal jsi nějaké doporučení?
Ne, nevím o nikom, kdo by tady studoval. Chtěl jsem jet sám, abych byl donucen mluvit španělsky. Mluvím dobře anglicky a chtěl jsem zaktivnit další jazyk. Němčina není jazyk, který by mě okouzlil (přesto se na škole německy učím), a proto jsem si zvolil španělštinu. Castilla y León (kraj ve Španělsku) je místo, kde španělština před mnoha roky vznikla, a lidé zde dodnes mluví nejčistší španělštinou bez přízvuku. Je zde mnoho jazykových škol, které učí španělštinu pro cizince. Po gymnáziu chci studovat cestovní ruch, takže Salamanca se mi líbila.
Na kolik takový tříměsíční pobyt ve Španělsku přijde?
Cena se liší dle počtu týdnů, které tady strávíte. Čím delší kurz si člověk zvolí, tím větší „množstevní“ slevu dostane. V ceně pobytu je kromě výuky započítáno také ubytování v rodině a polopenze. Kromě výuky španělštiny ve škole máme možnost volitelných výletů. Ty nejsou započítány v ceně. Není to levné, ale v Salamance není tak draho jako jinde ve Španělsku, protože je to „město studentů“. Lidé jsou zde otevření a pomáhající. Máme zde možnost jít si zaběhat, jsou zde cyklostezky, hřiště a bazény.
Plánuješ složit nějakou mezinárodní zkoušku ze španělštiny, např. DELE?
Ano, rád bych, ale rozhodnout se můžu až měsíc předem. Když jsem sem přijel, měl jsem španělštinu na úrovni A2, teď jsem na B1 a před odjezdem bych chtěl složit závěrečnou zkoušku na úrovni B2.
Kde v Salamance bydlíš, jsi spokojen?
Bydlím v rodině, kde mám kromě ubytování také polopenzi. Rodina je báječná. Snídaně začíná čerstvě vymačkaným pomerančovým džusem, během dne si koupím něco ve školní kavárně. K večeři se „paní domácí“ snaží vařit typicky španělská jídla, abych poznal jejich kuchyni. Zpočátku jsem si trochu musel zvykat na denní rytmus, večeří se běžně mezi 9 až 11 večerní.
Takže dodržuješ siestu?
Bohužel během siesty mám zrovna školu, ale na ulicích je větší klid. Siesta neznamená dvě hodiny spánku uprostřed dne, ale spíš odpočinek na pár minut. Já nemám školu zase ráno, takže si můžu přispat.
O Španělech se říká, že nejsou přesní, nějaká ta čtvrthodinka zdržení nic neznamená. Je tomu tak?
Typický Španěl není přesný, výjimkou jsou však naši učitelé, kteří po nás vyžadují dochvilnost. Chtějí, abychom buď přišli na čas a nebo do hodiny vůbec nechodili, abychom nerušili výuku.
Měl jsi zpočátku nějaké problémy či zádrhele?
Komplikovaný byl jedině příjezd. Z letiště mi doporučili jet do Salamancy autobusem, ale nikdo mi neřekl, že jsou předem rezervované a plné. Poradila mi až jedna Španělka přímo v Madridu, abych jel vlakem. Tak jsem čekal 4 hodiny na vlak, protože autobusy byly opravdu plné. Vlaky jsou tady na dobré úrovni.
Ve škole jsem žádné potíže neměl, všichni jsou velice ochotní.
Odjel jsi studovat začátkem června, na gymnáziu ti vyšli vstříc?
Škola v Čechách mi umožnila, abych mohl odjet studovat španělštinu měsíc před prázdninami.
Kolik je vás ve třídě a odkud jsou tví spolužáci?
Je nás asi osm, mám spolužáky z Anglie, Švýcarska, Německa, Koreje a USA. Jezdí sem studovat také hodně Holanďanů. Španělštinu zde studují sice převážně mladí lidé, výjimkou však nejsou ani padesátníci. Každé pondělí jsou pro nové studenty pořádány seznamovací večery, takže si pak navzájem nejsou úplně cizí.
Co to přesně znamená jít na tapas?
Tapas je název pro malou večeři. Obvykle jdou kamarádi či kolegové společně na tapas, dají si něco malého – topinku s jejich typickou šunkou, mořskými plody a k tomu samozřejmě víno. Ve Španělsku se prostě žije venku. Oslavy narozenin apod. nikdy nejsou doma jako u nás.