Anglicky se dnes učí téměř všude. Také němčina a francouzština si drží své pozice světových jazyků i mezi Čechy. Jenomže, co když zrovna mě zajímají jiné jazyky? Chci se učit bulharsky, japonsky či dánsky? Najít jazykovou školu, která učí tyto jazyky sice není jednoduché, ale jde to. Jenže mě zajímá nejenom jazyk, ale i kultura dané země a její obyvatelé. Kde najít informace?
Neocenitelným šiřitelem kultury daného národa a jazyka jsou různé krajanské spolky, ale i oficiální organizace dotované zahraničními vládami států. Někdy se nejedná o klasická sdružení, ale jen o skupinu nadšenců, kteří vlastními silami tvoří webové stránky, případně vydávají bulletin.
Prohledali jsme pro vás český web a přinášíme soupis (zdaleka ne vyčerpávající) pro všechny ty, které zajímají i jiné jazyky než je jen angličtina, němčina a francouzština. Úmyslně neuvádíme velvyslanectví různých států, protože si je každý může lehce najít pomocí vyhledávačů. Zaměřili jsme se také na stránky, které jsou alespoň částečně psány česky. Přinášíme první část seznamu webových stránek jazykových a kulturních institutů.
Arabština
Společnost česko-arabská má sídlo od r. 1990 rovněž v Praze. Spolupracuje se Společností přátel Afriky, se kterou vydávají společně Bulletin. V rámci Společnosti česko-arabské fungují sdružení, která se zabývají jednotlivými státy. Najít zde tak můžete Sdružení přátel Egypta, Maroka, Sýrie, Tuniska a dalších. Čtrnáctideník Pražské aktuality psaný v arabštině už bohužel nevychází.
Bulharština
Sdružení pro Bulharsko se od r. 2001 snaží podporovat česko-bulharské aktivity a kulturu. Pořádá např. ochutnávky bulharských vín, koncerty a výstavy fotografií.Zájemci o bulharštinu a bulharskou kulturu mohou také zkusit stránky Bulharského kulturního institutu, které jsou však nepříliš často aktualizované.
Čínština
Cinstina.cz – Čína z první ruky nejsou stránky čínského spolku či sdružení, ale věnují se převážně čínskému jazyku a písmu. Čínština je pro nás exotický jazyk a všechna pravidla o překladu, zapisování, výslovnosti, čtení či kaligrafii tento názor jen potvrzují.
Estonština
Česko-estonský klub vám na své internetové stránce nabídne pouze stanovy klubu a e-mailové adresy. Přínosný je snad jedině odkaz na diskusní webové fórum o Estonsku. Nu, snad dojde ke zlepšení.
Finština
Stránky Slovensko-Fínskeho priateľstva sice nesplňují podmínku česky psaných stránek, ale po jejich shlédnutí pochopíte, proč jsme učinili v tomto případě výjimku. Najdete na nich informace o finštině, finských tradicích, kultuře a architektuře.
Islandština
Milovníci islandštiny jistě znají Klub islandských fanatiků. Jak se dočtete na jejich stránkách Klub si klade za cíl rozvíjet informovanost české veřejnosti o Islandu, jeho zvláštní historii, staré a bohaté kultuře, neobvyklých přírodních krásách a specifickém způsobu života jeho obyvatel prostřednictvím webových stránek, přednáškových či kulturních akcí, apod.
Italština
Italský kulturní institut propaguje šíření italské kultury ve spolupráci s Italským velvyslanectvím. O svých akcích informuje zájemce ve svém bohatém programu na internetu. Věnuje se také výuce italštiny a umožňuje získání jazykového certifikátu CILS. Kromě knihovny zde najdete také malé vydavatelství, jak jinak než italských knih.
Ač to zcela nesouvisí s italským jazykem, neodpoustím si zmínku o Klubu přátel italské gastronomie.
Doporučit lze i stránky italština-on-line, které se věnují zejména výuce italštiny v České republice
Japonština
Na své si v České republice přijdou i fanoušci jazyka ze země vycházejícího slunce – japonštiny. Japonský akademický klub – Japak sídlí od roku 2000 v Brně. Klub se kromě jazykových kurzů věnuje organizaci filmových projekcí a kulturních událostí. K dispozici je i japonská knihovna a poradenská služba. V Brně také sídlí Japonské centrum Brno věnující se např. i výuce thajštiny či organizaci kurzů kaligrafie.
Pražané si naopak přijdou na své u Česko-japonské společnosti, jejíž činnost byla několikrát pozastavena a definitivně obnovena po r. 1990. Podobně jako brněnský Japak se i Česko-japonská společnost zaměřuje na japonskou kulturu, japonštinu a česko-japonské vztahy. Společnost má pobočky po celé České republice
Litevština
Vlastní webové stránky zatím nemá Česko-litevská společnost, která sídlí v Říčanech u Prahy.
Lotyština
Česko-lotyšský klub vznikl v r. 1990 a od té doby rozvíjí česko-lotyšské vztahy, přináší informace a aktuality o Lotyšsku a samozřejmě pořádá různé přednášky a semináře týkající se této Pobaltské země.
Náš seznam není vyčerpávající. Máte-li nějaké podněty či připomínky, napište nám! redakce@jazyky.com
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.