Chystáte se na jazykový kurz v zahraničí nebo už balíte kufry a odlétáte na zahraniční brigádu? Jazykové i pracovní pobyty obvykle nejsou na jeden týden a vaše zavazadla asi budou vážit nějaký ten kilogram navíc. I v tomhle případě se však za nadváhu platí. Následující článek vám chce s balením pomoci a přináší pár tipů, jak se sbalit dobře.
Sbalit, či nesbalit?
Dobře se sbalit je nutností pro kohokoliv, kdo vyjíždí do zahraničí bez ohledu na to, kolik týdnů či měsíců v zahraničí stráví. A není přehánění, když řekneme, že vaše „pakovací“ schopnosti vám mohou zahraniční pobyt i znepříjemnit.
Odjíždíte pryč na docela dlouhou dobu a obsah vašich zavazadel bude všechno, co máte. Ale boj s touhou a pocitem nutnosti sbalit téměř všechno, na co doma narazíte, může být těžší, než si dokážete představit. Proto je lepší popřemýšlet důkladně nad vaším zahraničním pobytem a aktivitami, které tam pravděpodobně budete dělat, a teprve potom se rozhodnout, co byste si s sebou vzít měli a co ne.
Méně znamená více
Základem “zahraničního” balení je nesbalit nic, co není důležité. Možná si budete později stěžovat, že jste něco zapomněli doma, ale je jednodušší a levnější si to v zahraničí koupit, půjčit nebo se bez toho prostě obejít, než platit drahou nadváhu zavazadel či dopravu přebytečných věcí zpátky domů. Také tahat se s několika rozměrnými zavzadly není nic osvěžujícího.
Mnohokrát se stane, že student unavený nošením svých těžlých zavazadel zatouží si alespoň na chvíli odpočinout a celý schvácený usedne se zavazadly na lavičku. Při odchodu však lehce zapomene na jednoho baťůžkového sirotka a hezky v klidu ho nechá odpočívat dál…
Nejdůležitější jsou průkazy a dokumenty
Pro studenta, který se chystá na jazykový pobyt do zahraničí, jsou nejdůležitější průkazy totožnosti a dokumenty, které potvrzují jeho legální pobyt v cizí zemi. Ujistěte se, že váš pas, popřípadě vízum a další dokumenty jsou bezpečně uloženy ve vašem příručním zavazadle, nejlépe ve vnitřní kapse. Je dobré udělat si kopie všech důležitých dokladů a uschovat je na jiném místě.
Balení oblečení
Jakmile máte sbaleny potřebné dokumenty, hurá do balení oblečení. Je jasné, že v zahraničí chcete vypadat dobře, možná skvěle. Koneckonců, budete sami v jiné zami a budete se chtít líbit jak místním lidem, tak svým spolužákům z jazykového kurzu.
K tomu ale úplně stačí, pokud si vezmete jedno formálnější oblečení, dvoje kalhoty, 3 – 4 trička nebo topy, 2 – 3 košile nebo halenky, dva svetry nebo mikiny, dvoje šortky nebo dvě sukně, bundu proti dešti a jedny plavky. Je samozřejmé, že vám nesmí dojít čisté spodní prádlo a voňavé ponožky. Proto si vemte alespoň sedm kousků od každého.
Dobrá rada je vzít si raději tmavší oblečení, aby na něm drobné zašpinění nebylo hned vidět (zní to poněkud nelibě, ale uvidíte, že se to bude hodit!). Rozhodně si s sebou vemte ty nejpohodlnější boty, které máte. Kufry a podpatky se v lásce opravdu nemají!
Pozor na počasí
Před odjezdem si zjistěte, do jakého počasí jedete. Při náhlých změnách teplot si můžete uhnat rýmu či chřipku, takže si nezapomeňte vzít léky na běžné nemoci. Potřebovat také budete krém na opalování, repelent, pokrývku hlavy a láhev na vodu, která se při cestování vždy hodí. Přibalte si také hygienické potřeby, postačí na měsíc dopředu. Pokud ale chcete svůj náklad zeštíhlit, hygienické potřeby si nemusíte brát vůbec, protože ve městech je snadno koupíte.
S kufry kolem domu
Až si sbalíte všechno, o čemž si myslíte, že budete k přežití v cizí zemi potřebovat, zkuste si se svými zavazadly oběhnout kolečko kolem vašeho domu a vyjít několik schodů nahoru a dolů. Jestliže v půlce schodiště padnete vyčerpáním, je potřeba obsah vašich zavazadel znovu prověřit a s přebytečnými věcmi se rozloučit.
Desatero dobře sbaleného kufru
- Zjistěte si počasí, které je typické pro cílovou zemi a období, ve kterém v ní budete pobývat.
- Popřemýšlejte, který typ zavazadel, je pro vás nejlepší.
- Udělejte si písemný seznam věcí.
- Zvažte, jestli budete schopni nést svá zavazadla dlouho a daleko.
- Nechejte si v zavazadle volné místo, nebo si přibalte prázdný batůžek či tašku, kterou můžete použít na suvenýry a dárky.
- Vaše zavazadla musí být dostatečně pevná a spolehlivá, aby se vám nerozpadla uprostřed cesty.
- Peníze, pas a další cenné věci mějte vždy v příručním zavazadle, které budete mít neustále během cesty u sebe.
- Nevozte s sebou drahé oblečení a šperky – luxusní věci jsou spolehlivou pozvánkou pro zloděje.
- Pojistěte si svá zavazadla a osobní majetek po celou dobu pobytu v zahraničí.
- Nezapomeňte, že vaše zavazadla jsou vaším miniaturním domovem v cizí zemi, takže se snažte, abyste nikde nic nenechali.
Vyberte si svůj jazykový kurz v zahraničí na www.jazykovky.cz.
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.