Cambridge ESOL – PET prakticky

Autorka našeho dnešního příspěvku pracuje v Anglii jako au-pair. Do Anglie odjela s cílem naučit se co nejrychleji a nejlevněji řeč. Podělila se s námi o své zkušenosti s výukou na jazykové škole v Brightonu a s přípravou na zkoušku PET (Preliminary English Test).

Jak jsem našla školu

Do Anglie jsem odjela především proto, abych se rychle a levně naučila anglicky. Měla jsem přislíbeno, že mi anglická rodina pomůže školu najít. Svůj slib dodrželi a naštěstí pro moji peněženku vybírali hlavně podle ceny. Moje škola má dvojí ceník, řadoví studenti platí pět liber za vyučovací hodinu, au-pair o libru méně. Je to na Anglii levnější průměr. Každý hradí vstupní poplatek 35 liber.

Rodina vybrala školu na základě doporučení předchozí au-pair. Pokud bych si školu vybírala nyní, byla by cena znovu hlavním kritériem. Renomé školy je sice důležité, její styl vám při učení dá základní směr, ale hlavní je, jak se potom připravujete doma. Moje škola patří k těm levnějším, dávají mi poměrně velkou volnost při docházce, znám to tam a mám tam kamarády, takže i když si nemyslím, že je zázračná, z těchto důvodů bych dnes už neměnila. Dalším důležitým kritériem by pro mě při hledání školy opět bylo i doporučení známých.

Rozřazovací test

Úvodní test se nijak nelišil od těch, které známe u nás. Mě v Brightonu na jeho základě zařadili o úroveň níž než u nás, a to do úrovně Intermediate. Zatímco z Brna mám zkušenost, že se školy někdy snaží studenty motivovat tím, že je zařadí do těžší skupiny, tady chtějí mít zřejmě jistotu, že jste si v dané úrovni svými znalostmi jistí. Nabízí se ale také myšlenka, že se tak možná snaží více na studentech vydělat. Má to výhodu, že se nemůže stát, že máte mezery v základní gramatice, a v kurzu místo opakování dřete např. podmínkové věty. Zařazení do kurzu nižší náročnosti ale není příliš motivující.

I tady platí, že kdo se neozve, toho si nikdo nevšimne. Pokud budete v obdobné situaci a myslíte si, že máte na víc, nebojte se to říci nahlas a ne jednou.

Výuka

Ve škole mohu navštěvovat každý den kurzy probíhající od půl desáté do půl druhé. Je to pět hodin výuky ve třech blocích, první dva dvouhodinové a poslední hodinový. Ten je zaměřený spíš relaxačně, hrají se hry, nebo se studenti připravují přímo na konkrétní testy, jako je PET, FCE, Business English apod.

Snad polovina studentů naší školy, jako ostatně všech v Brightonu, je z Japonska nebo Jižní Koreje. Většinou nežijí s anglickými rodinami a nepracují, návštěva školy je pro ně jedinou příležitostí mluvit anglicky. Rychlost a způsob výuky se obvykle přizpůsobuje právě jim, protože platí plnou cenu.

Výuka probíhá formou her, práce ve dvojicích a skupinách, velmi podobně jako v českých školách. Tempo se mi zdálo o něco pomalejší. Angličtinu tady procvičíte i o přestávce, pokud se vám nepodaří potkat někoho jazykově spřízněného.

Z časových důvodů si nemohu dovolit jít do školy každý den, ale mohu si celkem svobodně vybrat, kdy v týdnu a na kterou hodinu přijdu. V mé škole je potřeba navštěvovat minimálně tři hodiny za týden.

Ostatní služby

Naše škola nabízí studentům zdarma přístup na internet, pomáhá studentům najít ubytování, a, což je asi nejlepší, pořádá pro nás společenské akce – vánoční „besídky“, International Food Party, apod.

Každou středu je sraz v některé z hospůdek v Brightonu a je možné se přihlásit na některý z mnoha výletů za celkem solidní ceny (Stonehenge, městečko Bath, Londýn, Paříž, …). Takové akce uvítá každý, kdo ve městě ještě nikoho nezná a hledá kamarády.

Škola nemá vlastní knihovnu, takže ve chvíli, kdy se potřebujete připravit na zkoušky, musíte si podklady sehnat někde jinde, což může přijít poměrně draho. V městské knihovně totiž žádnou takto zaměřenou literaturu nevedou.

Zkouška Cambridge ESOL – PET

Na zkoušku PET (Preliminary English Test) jsem se přihlásila po čtyřech měsících pobytu v Anglii. Účast mi zprostředkovala škola, poplatek byl 60 liber.

V rámci přípravy jsem v naší skupině Intermediate poslední měsíc před zkouškou třikrát týdně chodila na hodinu, kde s námi učitel procházel jednotlivé části testu a prakticky jsme se učili, jak ho udělat, jak přemýšlet nad jednotlivými úkoly, co a jak slyšet, jak napsat správně dopis, jak umět správně popsat obrázek a pod.

Zkouška samotná se mi zdála jednoduchá, asi hlavně proto, že díky pobytu v rodině mám angličtinu dobře naposlouchanou, dívám se na televizi a především každý den řeším různé problémy každodenního života v angličtině, a to je přesně to, o čem PET je – prokázat, že zvládáte běžné situace v tomto jazyce.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady němčina, překlady polština, překlady ruština, překlady španělština.

Přidat komentář