Deset jedinečných gest z jiných kultur

Řeč těla je způsob, jakým komunikujeme beze slov. Lidé po celém světě používají svou řeč těla k vyjádření emocí a záměrů: objímají se, podávají si ruce, mění vzdálenost, usmívají se nebo mávají. To vše jsou formy neverbální komunikace, které hrají klíčovou roli v mezilidských interakcích. Je však důležité si uvědomit, že gesta, která mají určitý význam v jedné kultuře, mohou mít v jiné zcela odlišný nebo dokonce opačný smysl. V tomto příspěvku se podíváme na 10 příkladů gest, jak různé kultury interpretují řeč těla, a ukážeme si, jak může být komunikace složitější, než se na první pohled zdá.

fist bump

Poklona v Koreji

Úklona je v mnoha východoasijských zemích, jako jsou Korea, Japonsko a Čína, základní součástí etikety a vyjadřuje úctu a vděčnost. Na rozdíl od západních zemí, kde se úklony používají spíše na konci představení, v těchto zemích je úklona běžná při pozdravech, rozloučeních, poděkováních nebo omluvách.

V Koreji se například ukloníte při prvním setkání a během dalších formálních interakcí. Čím níže a déle se ukloníte, tím větší úctu a vážnost druhé osobě vyjadřujete. Pravidla úklony se mohou lišit v závislosti na regionu nebo mezi generacemi, takže je dobré se předem seznámit s místními zvyky.

„Jedna“ v Německu

Pravděpodobně jste už někdy seděli v baru a chtěli jste si objednat několik piv nebo drinků pouhým ukázáním počtu prstů. Začínali jste počítat od palce nebo od ukazováčku? V USA ukazováček znamená „jedna“, ale v Německu a několika dalších evropských zemích, jako je Česko, Francie a Itálie, začínají počítat palcem, takže ukazováček zde znamená „dva“. Pokud v Německu ukážete číšníkovi pouze ukazováček, může si myslet, že říkáte „dva“, a přinést vám dvě piva. Ve skutečnosti, ve filmu Inglourious Basterds se tajný americký důstojník prozradí tím, že použije ukazováček, prostředníček a prsteníček. V Německu se „tři“ ukazuje kombinací palce, ukazováčku a prostředníčku.

Kývání hlavou v Indii

Když v západních kulturách říkáme „ano“, kýváme hlavou nahoru a dolů. Při „ne“ kýváme hlavou zleva doprava. Lidé z Indie a dalších jihoasijských zemí však hlavou vyjadřují mnohem více než pouhé „ano“ nebo „ne“. V Indii se „ano“ vyjadřuje nakláněním hlavy ze strany na stranu směrem k ramenům – čím rychlejší je potřesení, tím jistější je „ano“. Toto gesto lze použít i během rozhovoru, abyste dali najevo, že posluchač dává pozor a je příjemný. Může být také projevem zdvořilosti a úcty. Může znamenat opravdu mnoho věcí!

„Šiška“ v Itálii

Italové jsou proslulí svou výraznou řečí těla a v jejich arsenálu gest najdeme mnoho rozpoznatelných signálů. Jedním z nejtypičtějších je gesto zvané „šiška“. Toto gesto vytvoříte tak, že spojíte špičky všech prstů do jednoho bodu a dlaně držíte vzhůru. Poté pohupujte zápěstím dopředu a dozadu, čímž vytvoříte známou „šišku“. Používá se především jako doplňkové gesto k výrazu v obličeji při kladení otázek, zejména když jste zmatení nebo zoufalí a snažíte se pochopit situaci. Tímto gestem pouze zdůrazňujete vyjádření svých emocí. Můžete ho použít například k vyjádření otázek jako „Co sis myslel?“ nebo „Co se to děje?“

„Jakž takž“ ve Francii

Francouzi jsou proslulí svou schopností vychutnávat život a kladou vysoké nároky na vše kolem sebe, nejen na jídlo a módu. Když tedy od nich uslyšíte „comme ci, comme ça“, jedná se o jejich ekvivalent našeho „jakž takž“. Pokud vám Francouz vypráví o svém dni, který byl spíše průměrný, nevyčníval ničím zvláštním, často použije frázi „comme ci, comme ça“. Tato fráze je běžně doprovázena gestem, kdy se ruka s dlaní spuštěnou dolů kývá ze strany na stranu, podobně jako loď houpající se na vlnách.

Ukazování na nos v Číně

V čínských a dalších východoasijských kulturách je nos považován za klíčový symbol osobního „já“. V čínské astrologii nos reprezentuje sebeúctu, postavení a bohatství. Když Číňané mluví o sobě, neukazují na hrudník, jak je běžné v mnoha jiných kulturách. Místo toho ukazují na svůj nos – ukazováčkem nebo palcem. Pokud tedy chcete v Číně vyjádřit „já“, stačí ukázat na svůj vlastní nos. Dotýkat se nosu druhých je považováno za krajně neslušné, i když pravděpodobně není mnoho míst, kde je společensky přijatelné, abyste během rozhovoru někomu ukazovali na nos.

Líbání tváří ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku je líbání na tváře běžným způsobem pozdravu, zejména mezi přáteli a rodinou. Tato tradice zahrnuje políbení pravé, levé a pak opět pravé tváře. Polibky na tváře jsou typické především mezi dívkami nebo mezi chlapcem a dívkou. Mezi muži se častěji používá vřelé podání ruky, pokud nejsou opravdu blízcí přátelé. Noví známí se většinou vítají podáním ruky, ale s časem a prohlubováním vztahů se začínají přecházet k polibkům na tváře.

Palec nahoru v Íránu

V mnoha blízkovýchodních kulturách, jako je Írán, Irák a některé části Řecka, může gesto „palec nahoru“ znamenat něco úplně jiného než v západních zemích. Zatímco na Západě je to obvykle výraz schválení nebo povzbuzení, na Blízkém východě může být vnímáno jako vulgární gesto, podobné vztyčenému prostředníčku. Představte si ten robustní palec a sedněte si na něj, protože právě to se snaží toto gesto říct. Díky vlivu hollywoodských filmů, Facebooku a dalších prvků populární kultury se však tento symbol může někdy používat i v jeho pozitivním smyslu. Jak rozpoznat, zda je gesto myšleno pozitivně nebo negativně? Možná to nikdy úplně nezjistíte. Předpokládejte tedy, že jde o povzbuzení – stačí se usmát, přikývnout a pokračovat dál. Všichni budou spokojeni!

Oční kontakt v Japonsku

V mnoha zemích udržování očního kontaktu během rozhovoru naznačuje, že osobě věnujete pozornost (jako když matka říká: „Dívej se na mě, když s tebou mluvím!“). V Japonsku a některých dalších východoasijských kulturách může však oční kontakt vyvolat dojem agresivity nebo neúcty. Mnoho Japonců se od dětství učí dívat se lidem na krk místo do očí. Dnes je ale v Japonsku stále běžnější, že se lidé dívají při komunikaci do očí, ale v určitých situacích, například při formálnějších setkáních nebo při rozhovorech se staršími lidmi, může dlouhý oční kontakt vyvolat trapas.

Počítání v Rusku

Když počítáte prsty od jedné do pěti, pravděpodobně začínáte se sevřenou pěstí a postupně roztahujete jednotlivé prsty. V Rusku se ale počítá jinak. Začíná se s otevřenou dlaní. Při počítání do pěti Rusové nejprve rozevřou dlaň a pak jeden po druhém schovávají prsty. Nejdříve malíček, pak prsteníček a pokračují dál. Na „pět“ mají ruku opět sevřenou v pěst.

Různé aspekty řeči těla

Výraz tváře, pohyby hlavy a oční kontakt

Šest základních emocí – štěstí, překvapení, strach, znechucení, hněv a smutek. Dříve byly považovány za univerzální. Novější studie však ukazují, že tomu tak úplně není. Zatímco algoritmy pro rozpoznávání emocí dokázaly dobře identifikovat tyto emoce u západních tváří, při aplikaci na asijské tváře narazily na problémy. Lidé vyjadřují emoce různou intenzitou a používají různé obličejové svaly. Konkrétně, asijské obličeje v některých studiích vykazovaly nižší intenzitu emocí než obličeje západní. Také se často překrývaly při projevu emocí jako překvapení, strach, znechucení a hněv, což může komplikovat rozpoznání těchto emocí u lidí asijského původu.

Gesta prstů, rukou a paží

Bez ohledu na to, odkud pocházíte, máte standardně deset prstů rovnoměrně rozdělených mezi obě ruce. Různé kultury však používají prsty na stejná gesta velmi odlišně! Na Západě například palec nahoru vyjadřuje podporu nebo schválení, znamení míru (ukazováček a prostředníček nahoru) vyjadřuje mír a lásku, a „flipping the bird“ (prostředníček nahoru) je urážlivé gesto. Tato gesta však mohou mít v jiných částech světa zcela odlišný význam. Dokonce i tak zdánlivě univerzální gesto, jako je ukazování na něco ukazováčkem, se ukazuje jako méně univerzální, než se zdá. Některé kultury dávají přednost ukazování hlavou nebo nosem, jiné používají palec, otevřenou ruku nebo dokonce rty.

Je zajímavé, že na každý pozitivní úkon nebo gesto, které znáte, existuje na světě místo, kde považují tento úkon za hrubý, neslušný nebo nevhodný.

Blízkost, orientace a fyzický kontakt

Míra fyzického kontaktu s druhou osobou je do značné míry závislá na její kultuře. V některých kulturách je běžné, že se muži líbají na tvář, zatímco v jiných se spokojí s podáním ruky nebo mužným úderem pěstí.

Dalším zajímavým faktorem je „index dotýkání“, který ukazuje, jak moc lidé preferují fyzický kontakt. Finové jsou na vrcholu žebříčku a rádi se dotýkají ostatních, zatímco Britové se nacházejí na opačném konci spektra a dávají přednost většímu osobnímu prostoru. Velikost bubliny „osobního prostoru“ je kulturně podmíněná. Studie ukázala, že například Jihoameričané obecně vyžadují méně osobního prostoru než většina Asiatů.

Studium řeči těla, podobně jako studium samotného jazyka, je fascinující a bohatý obor!

Nyní byste měli mít lepší představu o tom, jak důležitá a odlišná je řeč těla v různých kulturách. Naučit se specifická gesta a pohyby pro konkrétní jazyk, který studujete, může výrazně zlepšit vaši srozumitelnost a efektivitu komunikace.

O dalších vztazích kultury a řeči se můžete dočíst zde.

zdroj: fluentu.com

Přidat komentář