3 chyby, které děláme při studiu jazyků. Jak se jich zbavit?

Chcete se naučit anglicky, na hodinách posloucháte, ani nedutáte, ale výsledky nikde? Sami jste si první větou odpověděli na to, proč pokrok nepřichází. Poslouchat a ani nedutat je bohužel ještě pořád nejrozšířenější způsob výuky jazyků v Česku. Jaké další chyby děláte a jak se jich zbavit? S jazykovou školou Studyline jsme pro vás připravili rady a tipy, jak na studium efektivně.

dsc00045_orez

Na střední škole do nás učitelé nalejí 15 gramatických časů a s nimi hromadu výjimek, už si ale nevyzkoušíme, jak se chovat v tak běžné situaci, jako je například řešení ztracených kufrů na letišti. „To nemá s praktickým použitím jazyka nic společného,“ říká Jaroslav Tykal z jazykové školy Studyline, „není divu, že pak často máme problém anglicky komunikovat a stydíme se.“

 

Frontální výuka

Vykládající učitel před tabulí, pasivní žáci v lavicích. Tak by se dala ve zkratce shrnout frontální výuka. V Česku ještě stále silně zakořeněná. „U nás už angličtinu učíme tak, jak ji učí na západ od nás a jak jsme se to naučili na nejlepších jazykových školách v zahraničí,“ říká Jaroslav Tykal. Lektor a žák jsou partneři, pracuje se ve dvojicích a pracuje se díky tomu opravdu intenzivně celou lekci.

Ano, jak pro učitele, tak pro studenty je každá lekce výrazně náročnější než klasická hodina, kdy se každý ke slovu dostane maximálně dvakrát, ale výsledky se dostavují výrazně rychleji. „Naše hodiny jsou o 50 % intenzívnější než v jiných jazykovkách,“ potvrzuje Jaroslav Tykal.

Minimum konverzace

S prvním bodem logicky souvisí i druhá častá a hrubá chyba. Minimum konverzace v hodinách. Abyste se anglicky skutečně naučili, musíte mluvit a mluvit a mluvit… Paradoxně i v mnoha jazykových školách ale na hodinách jen sedíte a posloucháte. V jazykové škole Studyline je to přesně naopak: 80 % času je věnováno konverzaci, zbytek pak poslechu, procvičování a vysvětlování gramatiky. „Do pokročilejších kurzů pak zveme rodilé mluvčí. Z Kanady, z Austrálie, Nového Zélandu… Studenti si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jestli jim rozumí,“ dodávají ve Studyline.

ucebna-2-orez

Nesmyslné biflování

Jazyk se nelze naučit tak, jako se naučíte historická data. Pokud si chcete slovíčka opravdu osvojit, musíte je používat. V kontextu, v reálných praktických situacích. Drahé učebnice vám sice mohou malinko pomoci, ale nejsou samospasitelné. Jednoduše je přitom nahradíte jinými aktivitami. I proto je v jazykových kurzech Studyline nepoužívají. A trochu odlišné je tu i zařazení do úrovně kurzu. I tady sice vyplníte rozřazovací test, ale lektoři se s vámi i sejdou a proberou vaše dosavadní zkušenosti se studiem, to, jak v angličtině komunikujete, co vám jde a co nikoli. Podle toho vám pak doporučí jednu z 10 úrovní kurzů.

Vyzkoušejte si netradiční kurz na vlastní kůži!
Láká vás pustit se do studia angličtiny v jazykové škole Studyline, která výuku postavila na 20 letech zkušeností ze zahraničních jazykových škol? Přihlaste se do kurzu! A nebo zkuste štěstí v soutěži, ve které se hraje o jazykový kurz v Praze. Stačí odpovědět na 3 nikterak složité otázky a pak mít štěstí při losování.

Přidat komentář