Nikdy nebylo k dispozici více příležitostí pracovat či studovat v jiných evropských zemích, avšak neznalost jazyka mnoha lidem brání v tom, aby je využili.
Evropa je bohatá na jazyky – existuje asi 225 původních evropských jazyků a dalšími jazyky hovoří v Evropě občané pocházející z jiných kontinentů. Učení se jazykům je přínosné pro mladé lidi i pro starší – nikdy nejste příliš staří na to, abyste se mohli učit jazyk a využívat možnosti, které vám to otevírá. I když budete znát jen pár slov jazyka země, do které cestujete (třeba na dovolenou), můžete se díky tomu seznámit s novými přáteli a poznat nové lidi.
Učení se jazykům jiných lidí je cestou, která nám napomáhá vzájemně si lépe porozumět a překonávat kulturní rozdíly.
Jak to vše začalo?
Před 14 lety zorganizovala Rada Evropy společně s Evropskou unií poprvé Evropský den jazyků (EDJ). Do akcí v rámci něj se úspěšně zapojily miliony lidí v celkem 45 zemích. Tématem jednotlivých aktivit byla oslava jazykové rozmanitosti v Evropě a propagace učení se cizím jazykům.
Jelikož byl první ročník v roce 2001 tak úspěšný, vyhlásila Rada Evropy, že se Evropský den jazyků bude od té doby slavit každoročně 26. září. Mezi hlavní cíle Evropského dne jazyků patří:
- Upozornit veřejnost na význam učení se cizím jazykům a znalosti rozmanitých jazyků s cílem zvýšit vícejazyčnost a mezikulturní porozumění;
- Propagovat bohatou jazykovou a kulturní rozmanitost Evropy, která se musí zachovat a o niž je nutné pečovat;
- Podporovat celoživotní učení jazyků ve škole i mimo ni, ať již pro studijní účely, zaměstnání, mobilitu či jen pro radost nebo pro výměnné pobyty.
Co se bude dít?
V týdnech před a po 26. září se pořádá celá řada akcí, ať už to jsou aktivity a hry pro děti a s dětmi, televizní a rozhlasové programy, hodiny výuky jazyků či konference. Kromě stovek akcí po Evropě se zapojila dokonce i Kanada nebo Japonsko. Na stránkách EDJ můžete dokonce hlasovat za tu nejzajímavější a nejvíce inovativní akci.
Mnoho zajímavých informací a online aktivit najdete také přímo na oficiální stránce EDJ. Můžete třeba zkusit české i jinojazyčné jazykolamy, porovnat nejdelší slova z různých jazyků, nebo si zahrát pexeso s azbukou, udělat jazykový kvíz či se ve hře naučit jména evropských států v mezinárodním znakovém jazyce.
Reklama:
Začněte i vy čím dřív s výukou cizího jazyka. Při výběru jazykové školy vám pomůže jazykový portál Jazykovky.cz. Naleznete zde množství konkrétních kurzů – vyfiltrovat si můžete například kurzy angličtiny Praha, kurzy angličtiny Brno, kurzy němčiny, nebo i méně časté jazyky jako japonština nebo hebrejština. Velmi dobrou přidanou hodnotou portálu jsou autentické zkušenosti studentů s jazykovými školami nebo hodnocení konkrétních lektorů a výběr jejich kurzů, třeba lektoři angličtiny Praha.