Když se řekne Anglie, mnozí si vybaví zatažené mraky, mlhu a permanentní déšť. I já patřila k těm, kteří rádi prohlašovali, že by se do Spojeného království nikdy nepřestěhovali, protože chovám odpor k dlouhým deštivým dnům.
O to více jsem byla překvapená, když jsem zde prožila nebývale slunečné léto. Podzim byl sice deštivý (a který podzim v Evropě není), ale rozhodně ne bez sluníčka. Jako naschvál při mé vánoční návštěvě v Čechách na mě během těch tří týdnů nečekal jediný slunečný den. Ráda bych proto vyvrátila mýtus o mizerném anglickém počasí.
Počasí zde vůbec špatné není, byť se zde předpověď často mění. Někdy doslova z hodiny na hodinu. Právě proměnlivost stojí za tím nejzelenějším trávníkem, co jsem kdy poznala. A vegetaci se tu velmi dobře daří. Na tomto krásném ostrově se můžete těšit na léta i jara kdy vás za parních dní překvapí příjemný deštík, který zchladí vás i krajinu. I během záplav se zpoza mraků usmálo slunce, i když jen na chvilku. A tím přesně narážím na to, co se mi na anglickém počasí oproti českému líbí.
U nás, když se opravdu pořádně zatáhne, slunce se neukáže několik dlouhých dní. Bez ohledu na roční období. Takže se stane, že máte zkaženou prakticky celou letní dovolenou nebo děti letní tábor. O jarních prázdninách vám nevyjde počasí na lyžování. Jenže tady v Anglii ráno vyrazíte do práce s deštníkem v ruce a odpoledne se vracíte se slunečními brýlemi na nose. Ano, oproti dlouhým deštivým dnům vás zde přepadnou přechodné přeháňky, ale vždy se vyčasí. Chodívám běhat a vím, že když počasí zrovna teď nevychází, za pár hodin to půjde.
Musím s jistou dávkou zklamání konstatovat fakt, že typických anglických dnů jsem tu zažila v poměru k celému roku velmi málo. Proč zklamání? Protože jsem si tyto dny oblíbila. Skvěle doplňovaly atmosféru podzimu. Tohle dušičkové počasí v kombinaci s tradičními anglickými stavbami, protestantskými kostely a starými obrostlými hroby mělo opravdu krásnou atmosféru.
Samozřejmě záleží na tom, kde žijete. Anglie je velká země, takže na severu je přirozeně větší zima. Naopak v okolí Londýna a jih má podnebí teplejší. I když v okolí Londýna zdaleka tak nemrzne jako u nás, v důsledku ostrovních podmínek a vysokého vlhka je zde zima nebývale vlezlá. Rychle se vám dostane pod kůži bez ohledu na množství vrstev, které si na sebe obléknete. Naštěstí zde není zima tak dlouhá, dá se to vydržet. A pokud náhodou napadne centimetr sněhu, pro Angličany to mnohdy znamená hotovou přírodní katastrofu a jsou ochotní kvůli malému sněhovému poprašku nevyrazit do práce. Auta se totiž na jihu nepřezouvají.
Pokud se v létě vydáte na jih, můžete se těšit na krásné azurové moře, které vás osvěží i v nejparnějších dnech. Koupat se v něm dá, ale musím vás varovat. Moře je tu studené. Můj osobní rekord ve vodě byl minulý rok asi tak jedenáct vteřin. Snad se mi to letos podaří zlomit.
A tak po téměř roce v Anglii si troufám tvrdit, že počasí není zdaleka tak děsivé, jak by se mohlo zdát. Naopak, je zde mnohdy daleko příjemněji než u nás. A když se řekne typické anglické počasí, není to jen o tom dešti či jedinečné anglické mlze, ale o celé atmosféře. A ta si vás buď zcela podmaní a nebo naopak, vy se jí budete chtít vymanit.
Autor: Anna Filkuková
Autorka o svých zážitcích v Anglii píše také blog Annalogy.
Zdroj: Nazkušenou.cz