Milá Barčo a všichni, kdo uvažujete o odchodu do Anglie. Konečně tu mám pro vás další díl, tentokrát pár tipů k hledání bydlení a také práci. Co všechno potřebujete mít vyřízené? Bez čeho se neobejdete při hledání práce? A jak ji vůbec najít? A vůbec, čím vlastně začít?
První věc, kterou byste měli mít po příjezdu do UK zajištěnou, je bydlení. Musíte mít kde být v řádu několika příštích měsíců. Budou vám totiž poštou chodit důležité dokumenty. Ideální je mít bydlení už před příjezdem, ale může to být problematické. Proto je vhodným řešením přijet k někomu, nebo do nějakého hostelu na pár dní a během těchto dní si najít něco trvalého.
Bydlení
Pokud neoplýváte zrovna velkým rozpočtem, nezkoušejte hledat bydlení přes realitní agentury. Poplatky za zprostředkování služeb jsou tu velmi vysoké a do začátku byste tak zbytečně vyhodili své úspory.
Existuje spousta serverů, díky nimž můžete najít sdílené bydlení, což je vedle bydlení se známými nejideálnější způsob. Jako nově příchozí jste pro Angličany jednou velkou neznámou, takže šance získat nějaký byt zcela pro sebe není moc vysoká.
Na hledání bydlení je skvělý např. gumtree.com. Tento velmi oblíbený inzertní server je dobrý také na hledání práce. Existuje ale i řada dalších stránek. Stačí zadat do google např. “shared house uk“ a dostanete mnoho odkazů, které můžete vyzkoušet.
Jak na NiNo a práci
Jakmile máte kde bydlet, zažádejte si o National Insurance Number (dále jako NiNo). To je vaše jedinečné číslo sloužící jako sociální pojištění. Pomocí tohoto čísla vám stát jednou vyměří důchod a úředníci zjistí, jak jste si vedli s placením daní. Musím vás také dopředu upozornit, že se tu drtivá většina věcí vyřizuje telefonicky. Na mailovou komunikaci jsem musela rezignovat, byť s těžkým srdcem.
Bez NiNo jsem se nemohla v žádné pracovní agentuře zaregistrovat ani začít pracovat. Podmínky jsou v tomto ohledu striktní. Pokud po vás budoucí zaměstnavatel NiNo nechce, snižuje to jeho důvěryhodnost. Být vámi bych si práci pro někoho takového dvakrát rozmyslela. Práce na černo by se vám mohla velmi krutě vymstít ve všech ohledech.
Na tomto odkazu naleznete telefonní číslo, díky kterému si sjednáte schůzku v Jobcentre Plus (něco jako úřad práce). Budete pozvání k pohovoru a informace o domluveném místě a datu konání by měla přijít poštou. Budou se vás vyptávat na různé věci týkající se vašeho dosavadního života. Úřednice s vám vyplní žádost, která bude schválena nebo zamítnuta. Na schůzku si nezapomeňte vzít pas a raději i občanku kvůli prokázání totožnosti. Ve většině případech NiNo přidělí, pokud tedy nejste úplní mamlasové a nepřijeli jste Anglii vysát na dávkách.
Informace o přidělením čísle vám opět přijde poštou. Pak se konečně můžete vydat vstříc novým pracovním příležitostem. Samozřejmě s vaším životopisem po ruce.
Proč zkusit pracovní agenturu
Mně osobně se práci podařilo najít díky agentuře. Bez ní bych dnes nepracovala v kanceláři. Pravda je, že jsem začínala v továrně. Protože tam byl skvělý kolektiv a já dodržovala pracovní kodex, získala jsem dobrou referenci. Do tohoto kodexu patřilo, že jsem se chovala slušně a mile, nikdy jsem nechodila pozdě a také jsem se snažila být maximálně ohleduplná. Nebylo to o tom, že bych se soustředila jen na svou práci, ale vnímala jsem i to, co se děje kolem mě a snažila se ostatním zjednodušit život.
Díky pozitivní zkušenosti v továrně jsem se mohla po třech měsících posunout dál. Pro agenturu jsem se stala důvěryhodným člověkem. Proto, jakmile dostanete jakoukoliv práci, doporučuji si to hned zpočátku „nepodělat“. Zodpovědnost, ohleduplnost, pracovitost i spolehlivost může zajistit body, co se vám můžou do budoucna dost hodit. Nikdy nevíte.
Po třech měsících jsem navíc v agentuře získala lepší pracovní smlouvu, která mi zajišťuje určitou ochranu. Do té doby agentura se mnou mohla spolupráci ukončit, jak se jí zlíbilo. Právě tyto tři měsíce jsou pro vás něco jako zkušební lhůta.
Teď po třech měsících, když například přijdu o práci, musí agentura pro mě najít adekvátní a minimálně stejně dobře placenou práci. Pokud se jí to nebude dařit, následující tři měsíce mi bude platit polovinu mé dosavadní mzdy, a to do doby, než mi něco zajistí. Agentura je nejen zprostředkovatelem práce, ale i zaměstnavatelem. Najít si svou agenturu můžete opět pomocí Googlu, stačí např. zadat „employment agency uk“.
Upřímně se mi lépe spí, protože pokud by se něco stalo, vím, že nebudu úplně na suchu a budu schopná pokrýt základní životní náklady. Další výhodou je, že jakmile si najdete práci, kde vám nabídnou úvazek, můžete smlouvu s agenturou okamžitě ukončit. Nemusíte tak čelit komplikacím, které vyplývají z odchodu ze stávajícího zaměstnání. Netíží vás žádná výpovědní lhůta a můžete si klidně dál hledat jiné zaměstnání, třeba přímo pomocí tohoto webu, který spadá pod oficiální stránky anglické vlády.
Držím pěsti!
Autor: Anna Filkuková
Autorka o svých zážitcích v Anglii píše také blog Annalogy.
Zdroj: Nazkušenou.cz