Archeologie, rodinné právo nebo finanční gramotnost jsou jen tři z oblastí, kterým se budou věnovat studenti během letního semestru Dětské univerzity. Ten startuje už za měsíc slavnostní imatrikulací, žáci základních škol se mohou ke studiu stále hlásit.
Mladí vysokoškoláčci
Během dvanácti týdnů semestru si děti vyzkoušejí, jaké je být vysokoškolákem. V úvodu budou stejně jako jejich dospělí kolegové imatrikulováni, tedy slavnostně uvedeni mezi vysokoškolské studenty. Deset interaktivních přednášek jim pak poodhalí část toho, čím se vědci na Univerzitě Palackého zabývají.
„Naučí se orientovat v problematice finanční gramotnosti, dozvědí se o důležitosti volného času a hygieny, nahlédnou pod ruce archeologům nebo biochemikům a také se podívají do zákulisí Moravského divadla, kde se některé z přednášek, a především pak slavnostní promoce absolventů, konají. Na promoci malí vysokoškoláci obdrží diplomy stvrzující absolvování studia,“ uvedla koordinátorka Iveta Elišková.
Na letní semestr je stále možné se přihlásit, volné jsou čtyři desítky míst. Svůj první vysokoškolský index by přitom mělo 12. února v aule přírodovědecké fakulty obdržet sto studentů.
„Rodiče se často ptají, jestli mohou své dítě přihlásit na univerzitu znovu, kvůli novým přednáškám, ale to není možné. Chceme dát možnost vyzkoušet si vysokoškolské studium co největšímu počtu dětí, každé může absolvovat pouze jednou,“ připomněla Elišková.
Registrační formulář a také harmonogram celého semestru a další informace najdou rodiče na stránkách Dětské univerzity.
Dětská univerzita je určena pro žáky základních škol ve věku od osmi do dvanácti let. Výuka probíhá vždy ve středu, většinou od 15 hodin, přednášky v Moravském divadle začínají o půlhodinu dříve. Cílem výuky je dětem hravou formou přiblížit svět vědy a seznámit je s akademickým prostředím. Výuka je realizována za podpory projektu Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny (PopUP), jehož smyslem je popularizovat a propagovat u veřejnosti vědu a výzkum na univerzitě, na přípravě přednášek se přitom podílí všech osm fakult Univerzity Palackého.
Zprávu připravil Martin Višňa, oddělení komunikace UP