Studium v zahraničí: Turecko

Je Turecko nejvýchodnější zemí Evropy, nebo nejzápadnější zemí Asie? To je dost sporná otázka. Zvlášť v kontextu mnohých úvah ohledně vstupu Turecka do Evropské unie. Než si utvoříte vlastní názor, vyzkoušejte si život a studium v této orientální zemi. Je barevná, teplá a její obyvatelé jsou nadšení každým cizincem.

Proč Turecko?

Turecko má nejen teplé podnebí, ale také krev tamních obyvatel je poměrně horká. Velmi přátelští jsou ke každému, kdo přijede poznat jejich kulturu. Ani nebudete vědět jak a ocitnete se ve víru společnosti tureckých studentů. Turecko je pro Erasmus studium dobrá volba. Francouzi jsou příliš nacionalističtí na to, aby používali jiný jazyk než francouzštinu, Němci jsou zaneprázdnění a Slováci stydliví navázat kontakt. V Turecku je přijetí velmi přátelské.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem

Před začátkem Erasmu se rozhodně se přihlaste na jazykový kurs turečtiny, který většinou pořádá hostitelská univerzita (EILC – Erasmus Intesive Language Course). Pokud ne, tyto kurzy určitě najdete v jiných univerzitních městech. Kurzy jsou bezplatné a patří k Erasmus programu. Začínají před začátkem semestru a trvají zpravidla jeden měsíc. Je dobré mít kontakty již od začátku pobytu a hlavně, člověk se potřebuje trochu zorientovat v jazyce, který ho na jeden nebo dva semestry obklopí. V rámci kurzu se pořádají také výlety po okolí a seznámení s místní kulturou a zajímavostmi. Já jsem EILC podcenila a nezúčastnila se. Chyba!

Víza do Turecka?

Studenti by si před odjezdem měli obstarat studentská víza, která bez problémů dostanou v Praze na tureckém velvyslanectví. Vyřízení je zdarma, trvá asi týden. Víza si lze zakoupit také na hranicích nebo na letišti. Připravte se ovšem na fronty u přepážek. Kromě toho na tureckém velvyslanectví se mluví česky, což na tureckých hranicích nelze zaručit.

Po příletu do Turecka je nutné se do 30 dní zaregistrovat na cizinecké policii. Vyřízení trvá také týden. Ve svém vlastním zájmu si s sebou přineste všechny potřebné formuláře hned napoprvé. Dlouhé čekání ve frontách spolu s ázerbájdžánskými rodinami a ukrajinskými přistěhovalci stačí zažít jen jednou. S vyplněním formulářů pomůže mezinárodní kancelář na univerzitě (International Office).

Do Turecka lze z ČR cestovat bez víza pokud tam zůstanete méně něž 90 dní. Erasmus bývá trochu delší, ale někteří to řeší tak, že se sbalí a na víkend vyrazí do sousedního Bulharska, aby získali razítko do pasu. Tím si pobyt prodlouží o dalších 90 dní. A odpadne jim povinnost návštěvy na cizinecké policii. Nemusím zdůrazňovat, že toto není „oficiální“ cesta.

Není město jako město

Turecko je zemí obrovských rozdílů, o čemž jsem se během svého dvousemestrálního pobytu několikrát přesvědčila. Ankara je sice hlavní město s velkým výběrem univerzit, ale navzdory svému postavení je to poměrně klidné město. Istanbul je hlavní město kultury a zábavy, historie a vzdělanosti, takže život v Istanbulu by mohl být velmi barvitý, ale ze zkušenosti zahraničních i tureckých studentů v Istanbulu vím, že je tam také nebezpečno. Izmir je město na západě Turecka ležící v Izmirském zálivu. Je to jedno z nejkrásnějších měst, jaké jsem v Turecku navštívila, univerzitní a poměrně evropské. Dalším takovým městem je Eskişehir, které je také velmi příjemným univerzitním městem. Centrem protéká řeka a kolem kavárniček na nábřeží nepřetržitě korzují skupinky mladých lidí.

Bursa a Uludağ Universitesi

Univerzita v Burse se jmenuje Uludağ (čti: uludá). Univerzitní kampus je 45 minut autobusem od centra. Je to sice trochu z ruky, ale v kampusu je všechno, co může student potřebovat: koleje, kantýny, jídelna (Yemekhane), knihovna (Kütüphane), obchůdky, sportoviště, bankomaty, a dokonce i nemocnice (Hastene).

Univerzita Uludağ patří v Turecku mezi ty menší. Program Erasmus je tam v plenkách, ale to neubírá pověřeným osobám na jejich nadšení a ochotě pomoct, vyřešit jakýkoliv problém. Erasmus studenty tam všude rádi vidí a řekla bych, že jim dávají v mnohém výsadní postavení. Každý učitel by chtěl mít Erasmus studenta ve své třídě.

Cesta a náklady na dopravu

Do Instanbulu či Ankary létají spoje z Prahy (přestup ve Vídni či v Budapešti). Z Istanbulu se autobusem dostanete úplně všude. Autobusových společností je víc než padesát a mají proto mezi sebou velkou konkurenci. Budou vás nahánět už od letiště ale dejte si pozor, abyste srovnali ceny alespoň dvou nebo tří společností.

Osvědčily se mi Nilüfer, KamilKoc a Metro. Jsou příjemné a mají přijatelné ceny. V autobuse dostanete, vodu, kávu, čaj a nějakou svačinu. Budou se o vás starat stevardi. Patří to k tureckému standardu.
Příklady cen jednosměrných jízdenek (2010):

  • Istanbul – Bursa: 16 lir (autobusová společnost Metro). Cesta trvá 4 hodiny.
  • Bursa – Izmir: 25 lir (Nilüfer) 5 hodin.
  • Bursa – Eskişehir: 16 lir (KamilKoc)

1 lira = 100 kurušů = zhruba 12 Kč

Systém městské dopravy v Burse je hustý a funguje bezvadně. Univerzální jízdenka stojí 2 liry, ale doporučuji si vyřídit BuKart, což je karta, na kterou si nahrajete určitý obnos peněz (u stánků s nápisem BuKart), a pak se vám při nástupu do autobusu odečítá u turniketu 1,1 liry.

Turecké stravování a náklady na jídlo

Turecké jídlo je chutné a není drahé. Malé lokanty (kantýny) s teplým jídlem všeho druhu najdete za přijatelný peníz všude. Nákup potravin a surovin na vaření vyjde trochu dráž, proto se vyplatí jíst venku. Pravidelně jsem se stravovala v Yemekhane – studentské jídelně, kde dostanete v poledne od 11.00 do 13.30 hod. celé jídlo včetně nápoje a dezertu za 2 liry. Večeře a snídaně však nedělají.

Ubytování

Ubytování ve státních kolejích (Öğrenci yurdu) je pro silnější povahy. Proto doporučuji rychle využít všech kontaktů a přestěhovat se do podnájmu. V blízkosti kampusu je Studentské městečko Görükle, kde žije 95% všech studentů. Podnájem seženete od 200 do 450 lir. Görükle je 20 minut pěšky, nebo zde jezdí do kampusu dolmuşe (soukromý minibus zastavující na mávnutí kdekoliv), za 90 kurušů každých pět minut. Na mávnutí vám zastaví kdekoliv.

Studium

Jak jsem už řekla, v Turecku, zvlášť, když jste Erasmus student, se řešení najde na všechno. I na jazykovou bariéru. Studujete buď v němčině, či angličtině (pokud učitelé umí), nebo pokud je jejich úroveň angličtiny nižší, studujete individuálně zadaná témata a odevzdáváte seminární práce.

Uprostřed semestru mají v Turecku Visa exams, a na konci se zkouší shrnutí obou polovin semestru.

Jazyk

V Turecku jsou všichni budoucí studenti univerzit povinni složit zkoušky z angličtiny a tak většina z nich chodí rok na Preparation Class, kde studují angličtinu intenzivně. Proto se na půdě univerzity anglicky domluvíte. S profesory je možné se domluvit také německy a občas rusky.

Turečtina je jazyk příbuzný s finštinou, maďarštinou a japonštinou, takže vás jeho gramatická pravidla překvapí, ale budete se je moci učit přímo ve škole, na Uludağ funguje jazykový kurz pro Erasmus studenty, který trvá semestr, koná se dvakrát týdně (celkem 4 hodiny) a dostanete za něj 4 ECTS kredity.

Turci vás budou milovat za každé turecké slovo, které se naučíte. Věděli jste, že status hosta je v Turecku velmi výsadní postavení?

Zážitky ze studia v Turecku

Turecko je fascinující země plná protikladů. Západ a východ má spolu asi tolik společného jako Německo a Afgánistán. Lidé by se rozdali, aby vám ukázali něco ze své kultury, stanete-li se jejich hostem, čekají vás neopakovatelné zážitky lidské pohostinnosti a přátelství.
V Turecku nemá cenu studovat knihy. Studujte život!

Další informace

Informace o studiu v zahraničí
Kontakt na Turecké velvyslanectví v Praze
Informace o Uludağ Universitesi
Informace o jazykových kurzech EILC
Blog CestyTerez o životě v Turecku (Living in Turkey…)
Galerie fotek z ročního pobytu
Stránky o Turecku
Další možnosti studia v zahraničí
O vzdělávání v Turecku (anglicky):
Evropský portál pro vzdělávání
Turečtina on-line

 

Přidat komentář