Dětské jazykové tábory

Možná se právě rozhodujete na jaký tábor poslat svého potomka. Vyberete mu klasický táborový program, zaměření s ekologickými prvky a nebo dáte přednost jazykovému pobytu? Jestli jste si vybrali poslední možnost či chcete zkombinovat více typů letních akcí dohromady, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou.

Přínosy dětských jazykových táborů

  • děti si rychle a velmi spontánně osvojují komunikativní dovednosti
  • volný čas plynule navazuje na výukové hodiny a děti si tak nově nabyté znalosti lehce zafixují
  • častá přítomnost rodilého mluvčího umožňuje nenásilným způsobem zlepšit výslovnost
  • český lektor naopak usnadňuje orientaci v cizojazyčném prostředí

Jaký tábor si vybrat?

Výběr letních prázdninových aktivit pro děti a mládež je velmi široký a záleží, co vlastně pro své dítě chcete. Bude se připravovat na složení mezinárodní zkoušky z angličtiny a vy mu prázdniny chcete zpestřit jazykovým pobytem nebo si přejete, aby si vaše děti především hrály a měly dvě hodiny cizí řeči denně?

Lze si samozřejmě vybrat z více možností, i když v tomto případě tak zcela neplatí, že vám škola či pořadatel připraví kurz zcela podle vašich přání. Značnou roli hraje také věk a jazykové schopnosti dítěte, protože výuka na táborech je často organizována na základě pokročilosti.

 

„Děti jsou rozděleny podle tříd a jazykových schopností, délky studia Aj apod.“, uvádí Lenka Masná z jazykové agentury Maximum. Někdy jsou děti rozděleny i podle věku, resp. podle mentální vyspělosti. Některým jazykovým pobytům také předchází vstupní test.

Jazykový pobyt ale může být vhodný i pro dítě, které dosud nemá s cizí řečí žádné zkušenosti. „Oficiálně znalost jazyka nepožadujeme, děti ze základní školy ale už ve většině případů min. základní znalost jazyka mají,“ říká například Eva Havránková z agentury Channel Crossings.

První setkání s cizí řečí pod taktovkou rodilého mluvčího bude mít velký vliv na pozdější správnou výslovnost potomka.

Existuje i výběr mezi jazyky. Angličtina není jediným nabízeným jazykem, ovšem tábor se zaměřením na nizozemštinu budete hledat velmi obtížně.

Jestliže vaše dítě během školního roku navštěvuje nějaké kurzy cizí řeči, které jsou vedeny na základě určité výukové metody (např. metoda Wattsenglish, Callanova metoda aj.), vyplatí se zvolit jazykový tábor, jenž postupy dané metody také uplatňuje.

Organizace tábora

Program táborových činností bývá často rozdělen na dopolední (výukovou) a odpolední (sportovní aj.) část. To potvrzuje i Marie Zukalová, ředitelka jazykové školy Astra: „Dopoledne intenzivní výuka zábavnou formou, odpoledne volnočasové aktivity v angličtině“.

Dobře připravený program se snaží děti vést k tomu, aby řeč používaly i v jiných částech dne než jen při výuce. Odpolední aktivity dokonce mnohdy na dopolední kurz navazují. Cizí jazyk se tak hravou a nenásilnou formou dostane do podvědomí dětí při hrách a sportovním akcích.

Pořadatelé se často snaží zajistit rodilého mluvčího. Jeho celodenní přítomnost může být nejlepší motivací k aktivnímu používání jazyka.

Jazykové tábory pořádají cestovní kanceláře, domy dětí a mládeže a samozřejmě také jazykové školy. Někteří organizátoři se zaměřují spíše na sportovní akce doplněné několika hodinami jazyka, u jiných se cizí jazyk promítá do všech aktivit. I když je větší pravděpodobnost, že jazyková škola bude klást na výuku větší důraz, rozhodně to není pravidlem.

Mám dítě ve věku 15 let – může jet na tábor?

Některé organizace se zaměřují na děti již od 5 let, poslat na tábor ale můžete i svého patnáctiletého teenagera. Obvykle jsou však tyto typy pobytů určeny pro děti ve věku 7-14 let.

„Dětské tábory s výukou angličtiny jsou pro děti 11 – 14 let. Organizujeme i studentské tábory – pro věk 15 – 18 let“, zmiňuje například Jarmila Urbanová z jazykové školy Dolphin.

Kolik peněz si připravit

Vaše rozhodování bude jistě ovlivněno i cenou tábora. Dejte si ale pozor – lákavě vyhlížející suma může znamenat, že v ceně není doprava či jídlo (zejména u příměstských táborů).

Ceny velmi kolísají podle mnoha kritérií (přítomnost rodilého mluvčího, místo konání, podíl cizího jazyka na programu dne a další), začínají na 3 tisících/týden a stoupají až k 10 tisícům/týden.

Jak se orientovat v druzích jazykových táborů a který typ je nejlepší pro vaše dítě vám poradí náš článek příští týden (viz Typy dětských jazykových táborů)

 

Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde:

Jazykové školy Praha

Jazykové školy Brno

Přidat komentář