Nápad studovat ve Švédsku vznikl vlastně náhodou – s přítelkyní jsme přemýšleli, kam bychom se mohli podívat do světa a studium byl nejjednodušší způsob, jak někam vyjet. Volba padla na švédské městečko Luleå, kde univerzita nabízela magisterský program E-commerce. K tomuto oboru máme oba blízko a navíc byl program zařazený jako navazující studium pouze na jeden a půl roku.
Přijímací řízení
Samotná přihláška se podávala online, nicméně k přijetí na školu bylo potřeba doložit spoustu papírů, z nichž některé jsme získávali obtížně (doporučující dopisy, soudně ověřené překlady diplomů), jiné se nám získat vůbec nepodařilo (víte například, že notáři ze zákona nesmí udělat a ověřit kopii cestovního pasu?).
Samozřejmostí byla nutnost složit mezinárodně uznávanou zkoušku z angličtiny. Každý jsme nakonec nashromáždili hezký komín dokumentů, vše úhledně zabalili a poslali do Švédska. K našemu úžasu i ne zcela kompletní podklady hladce prošly a nás přijali.
Ubytování
Přestože nám vyrozumění o přijetí došlo s dostatečným předstihem a škola nám poslala i obsáhlé materiály o tom, co, kde a jak zařídit, shánění ubytování se ukázalo jako dost náročné. Ve Švédsku se totiž nehraje na tržní prostředí, ale na pořadníky. V praxi se pak Švédové pro jistotu do pořadníku na koleje zapíší v různých městech už někdy na střední, takže šance sehnat dobré a levné bydlení je pro zahraničního studenta dost malá.
Nezbylo tedy než slevit z požadavků na vzdálenost od školy nebo na cenu. Nakonec jsme sehnali hezký a poměrně nový byt 2+kk hned vedle školy, ale bohužel ve srovnání s běžným studentským bydlením dost drahý. Odjeli jsme tedy s tím, že se pár měsíců nějak protlučeme a pak se přestěhujeme do levnějšího.
Ve Švédsku je naprostým minimálním standardem bydlení v samostatném pokoji, což využívají "single" studenti. Většina se ale do místa studia přestěhuje se vším všudy, tedy s vlastním nábytkem a především partnerem. Na dračku jdou tedy hlavně samostatné byty. Koleje nemají s českými kolejemi nic společného, rozhodně tam nenajdete žádnou kolejbábu nebo podobné zhůvěřilosti. Jedná se zkrátka o normální bydlení.
Škola
Univerzita v Luleå je poměrně mladá a jedná se především o technickou univerzitu, i když se na ní vyučují okrajově i pedagogové nebo třeba herci. Spousta zdejších technických oborů je ve Švédsku unikátních, například z oborů vodní energie nebo hornictví. S ostatními obory je to o poznání horší. Ve Švédsku panuje mezi univerzitami nemilosrdný boj o studenty a na nehostinný sever se místní mládeži příliš nechce. Má to ale své výhody – obory jsou malé a přístup je tak velmi osobní.
Náklady
Ačkoliv lze jednoduše požádat o stipendium ze Swedish Institute, nevím o žádném Evropanovi, který by jej získal – tato stipendia jsou primárně určena studentům z daleko chudších zemí, než je Česko. Dopadli jsme tak i my, takže celý pobyt jsme si financovali z vlastních (a zapůjčených) kapes.
Ačkoliv je Švédsko jednou z nejdražších zemí Evropy, nejsou náklady na studium zase tak vysoké. V Luleå se dá bezpečně vyžít i s 10 000 Kč na měsíc, i když při této částce si jen výjimečně dopřejete k jídlu něco jiného než instantní nudle. S rozpočtem 15 tísíc si můžete dopřávat relativně slušný život a sem tam i nějaký výlet. Jako studenti můžete bez větších omezení pracovat.
Ceny orientačně (1SEK = cca 3 Kč):
- Nájem (pokoj s vlastní koupelnou a vařičem, velká kuchyňka a spol. místnost na chodbě, včetně elektřiny, vody, internetu atp.) – cca 2100 SEK.
- Nájem (byt 2+1, 2+kk) – cca 4000-6000 SEK dle vzdálenosti od školy a stavu budovy.
- Jízda autobusem – 16 SEK (studentské časové jízdenky jsou podstatně výhodnější).
- Oběd v menze – min. 40 SEK (i Švédové si nosí jídlo z domu a ohřívají zdarma v mikrovlnkách).
- Starší kolo – 200-1000 SEK (podle stavu, sezóny a schopnosti shánět).
- Pivo (v samoobsluze – 3,5% alkoholu) – cca 7-8 SEK.
- Pivo (v baru) – minimálně 40 SEK (v baru nikdo nepije, paří se doma).
- Jídlo – odhadem 2x tolik co v Česku.
- Hovorné na mobilu – min 2x levnější než v Česku, často zdarma ve vlastní síti.
Kam se podívat
Určitě navštivte okolí Luleå, konkrétně nějaké ostrovy v souostroví, Gammelstad apod. V areálu univerzity určitě zajděte do Teknikens Hus. V zimě nesmíte vynechat bruslení na ledové dráze na řece a skvělý zážitek jsou také sněžné skútry. Ostatní zajímavá místa jsou bohužel dostupná bez auta obtížně a jsou daleko – tedy na české poměry. Ve Švédsku je nějakých 300 km víceméně za rohem.
V Kiruně je obrovský a velice moderní důl na železnou rudu, který vlastně celou oblast živí. Kousek odtud se přes zimu staví Icehotel ze sněhu a ledu, podobnou atrakci naleznete také ve finském Kemi. Z národních parků doporučuji navštívit okolí Abisko, nezapomenutelné jsou také norské Lofoty a vůbec celé norské pobřeží. Ve Finsku dále můžete v Rovaniemi navšívit vesničku, kde bydlí zaručeně pravý Santa Claus.
Jak do Luleå
Do Luleå je to z Čech zhruba 2500km, takže na autobus rovnou zapomeňte. Až na pár výjimek se z Luleå létá pouze do Stockholmu, zato však téměř každou hodinu. Do Stockholmu se dostanete také vlakem, ale cesta trvá přes 12 hodin a cenově často vyjde dráž než letadlo.
Ve Stockholmu pozor na dopravu letiště – centrum, všechny letiště jsou velmi daleko od města. Před koupí letenek u místní aerolinky SAS doporučuji vždy prověřit, zda trasu nelétají nějaké nízkonákladové letecké společnosti, často výrazně ušetříte.
Cesta vlastním autem je také možná, ale pozor na nutnost mít v zimě zimní obutí – silnice se nesypou, takže je v zimě tvoří prakticky čistý led. Standardem jsou zimní penumatiky s hřebíky. V zimě budete mít také problém s parkováním, protože většina míst je vyhrazených a kvůli sněhu jinde nezaparkujete. Auto je určitě praktičtější si raději půjčit, což při využití různých akčních nabídek vůbec není drahé.
Co vás určitě překvapí
- Učitelé se oslovují naprosto neformálně křestním jménem. Z české výšky si asi budete dost dlouho zvykat 🙂
- Velké množství obyvatel v celém Švédsku jsou přistěhovalci z Blízkého východu a Asie. Také mezi studenty, hlavně anglických programů, je často více studentů z Asie než Švédů.
- Švédsky se dá naučit (když zaberete) za pár měsíců.
- Prakticky všichni mluví perfektně anglicky.
- V Luleå se každoročně připravuje ledová dráha na řece o délce kolem 10 km. Led je tak silný, že v zimě se na moři značí silnice a kamiony tudy sváží dřevo z ostrovů.
- Ve švédském supermarketu najdete často více druhů českých piv než v obchodě v Česku.
Článek byl převzat s laskavým svolením www.nazkusenou.cz.
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.