Začátkem listopadu proběhla v České republice akce nazvaná Studuj v Americe. Fulbrightova komise připravila řadu přednášek a představila veřejnosti nejrůznější možnosti, jak lze studovat ve Spojených státech. Naše redakce nesměla chybět, a proto vám přinášíme podrobné informace o studiu v USA.
Čas jsou nejen peníze
Rozhodnete-li se studovat ve Spojených státech, máte několik možností. Ve všech případech je však nutné začít plánovat dopředu – nejlépe rok a půl předem. Počítejte s námi: uzávěrky přihlášek na americké školy jsou často až 10 měsíců před nástupem do studia. K přihlášce musíte dodat veškeré připravené materiály včetně certifikátů o složení jazykových zkoušek. Další čas vám zabere příprava na tyto zkoušky a nějakou dobu vezme vaše rozhodování, na kterou školu a proč se přihlásit.
Nemalou položku ve vašem rozhodování budou hrát finance. Počítejte s tím, že zaplatíte poplatky za přihlášku, za složení jazykové zkoušky, vízum a s ním spojené výdaje, letenku, zdravotní pojištění, administrativní položky (osvědčení a překlady)…a navíc samozřejmě školné a také životní náklady v USA. S mnohými těmito položkami vám však mohou pomoci stipendia (viz níže).
Jazykový kurz i regulérní studium na vysoké škole
Jednou z možností studia v USA je vybrat si jazykový kurz. Studium angličtiny pro vás může zařídit agentura, případně si lze vše zajistit individuálně. Zvolit si můžete rozdílnou délku, stupeň i zaměření studia. Nevýhodou je poměrně velká cena odvíjející se od desítek po stovky tisíc korun a fakt, že se pro tento typ studia je téměř nemožné zajistit si stipendium.
Pokud již studujete na některé z vysokých škol ve vyšším ročníku, vaše zahraniční oddělení vám je určitě schopno nabídnout výměnné pobyty do zahraničí. Bonusem navíc je, že vám škola přispěje i finančním stipendiem, které můžete rozšířit i doplňkovým příspěvkem z jiného stipendia.
Jestli si chcete do země za velkou louží vyrazit jen během prázdnin a pracovní pobyty vás nelákají, tak zkuste některou z letních škol, které dokonce nabízejí i získání kreditů za studium. Během prázdnin si ověříte, zda vás americké školství oslovilo. Po prázdninách pak můžete začít pracovat na přihlášce pro klasické vysoškolské studium. Pozor pro tzv. Summer term nelze až na výjimky získat stipendium.
Možná jste se rozhodli, že magisterské studium chce absolvovat v nějakém konkrétním oboru na Yale a pak si na Harvardu dodělat doktorát. Proč ne. Budete však potřebovat hodně vytrvalosti, motivace a času, než usednete v přednáškovém sále vysněné univerzity.
Studium na vysoké škole v USA
Začít studovat můžete samozřejmě již po střední škole a složit si amerického bakaláře (studium bývá označováno undergraduate). Počítejte však s tím, že bakalářské obory ve Spojených státech nejsou v žádném případě tak specializovaně zaměřeny jako u nás v Čechách. Možností je samozřejmě i získat titul Master či dokonce Ph.D.
Jak už bylo výše zmíněno v plánování studia hraje klíčovou roli čas. Spoustu vám jej vezme hledání té „vaší ideální“ školy. Požadavky univerzit se liší, u některých stačí jen přihláška, jiné budou vyžadovat výpis známek, doporučení, motivační esej, složení standardizované zkoušky (nejčastěji TOEFL, SAT či GRE, GMAT aj.) a finanční zajištení pro studium.
Peníze na důležitém místě
Financování je záležitost, která vám studium v USA může pěkně znepříjemnit či dokonce znemožnit. V zásadě máte několik možností, jak svůj sen realizovat. Třeba máte strýčka úspěšného podnikatele, který vám nějakou tu statisícovou částku půjčí či dokonce věnuje. Většina z vás však bude muset alespoň částečně sáhnout do vlastních kapes a to hlavně zpočátku.
Koruny resp. dolary můžete pomocí nějakého stipendia získat i od školy, na kterou se chystáte či od některé z nadací a organizací, které studenty podporují. Peníze můžete samozřejmě vydělat i tvrdou prací u nás či dokonce v Státech. Pamatujte však, že jako student můžete v Americe pracovat do 20 hodin týdně během školního roku, o prázdninách i více.
Uspořit náklady lze i prostým šetřením. Ubytujte se v levnější lokalitě a nakupujte v obyčejných supermarketech. Ušetřit se dá i pilným studiem, např. když místo plánovaných 3 let budete studovat jen 2,5.
Akademická, sportovní a jiná stipendia
Tento způsob úhrady velké části finančních nákladů univerzity nabízejí především talentovaným studentům. Chcete-li „stípko“ získat, vypracování vaší přihlášky vám zabere mnohem více času. Nikdo přece nebude podporovat pomocí sportovního příspěvku studenta, který napsal: „ že si rád o víkendu zahraje volejbal“.
V oblasti přidělování stipendií také platí, že čím vyšší stupeň studia, tím více možností získat nějaký ten příspěvek. Navíc pokud vás zajímají technické obory a přírodní vědy, máte větší šanci.
Zbývá-li vám nějaký ten čas během školy, zkuste se zajímat o asistentskou práci na univerzitě. I v tomto případě vám stipendium oživí váš studentský rozpočet.
České organizace a nadace
Se svou žádostí se můžete obrátit i na mnohé české i americké organizace. Nejznámější je pravděpodobně Fulbrigtovo stipendium, které mohou získat čeští studenti s absolvovaným prvním (a vyšším) stupněm vysokoškolského vzdělání. Částečně vám finančně může pomoci i Rotariánské vyslanecké stipendium. Doplňkově lze zkusit požádat o příspěvěk některé nadace např. Open Society Fund, VIZE 97, Hlávkovu nadaci, Nadaci Sophia atd.
Podrobnější informace o možnosti Fulbrigtových stipendií najdete na stránkách www.fulbright.cz.
Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.