Angličtina pro děti: očima rodiče

„Již třetím rokem navštěvuji kurzy angličtiny pro děti se svým nyní 4letým synem. Po celou dobu odpovídám na všelijaké negativní, dle mého názoru „zabedněné“ otázky. Velmi často musím před ostatními obhajovat, proč své dítě NUTÍM do učení. Máme peněz na rozhazování? Nebo to jsou jen skryté ambice náročného rodiče?“ Kdy začít s výukou cizího jazyku u dětí? Jakou vybrat jazykovou školu? A jaké jsou další otázky ohledně výuky dětí? Na to vám odpoví tento článek.

Proč své dítě nutíš do učení? V tomhle věku by si mělo jen hrát, a ne se učit.
Každému, kdo mi položí tuhle otázku, bych přála, ať se přijde do naší hodiny podívat. Ve třídě uvidí jen radostný smích, vřískání a zářící obličeje spokojených a na sebe pyšných dětí.

Děti totiž nevnímají takové učení jako drilování. Oni si myslí (a v podstatě to tak je), že si hrají.  A když jim řeknete, že tohle je učení, že se učí i velké děti ve škole, za žádnou cenu jim to požitek z učení nezkazí a nechuť do školy nepřidá. Do budoucna v nich budou slova „učit se“ a „škola“ evokovat něco příjemného. Něco, kde byla legrace. Kde měli kamarády. A kde na sebe byli pyšní…

Proč začínáte s učením tak brzy? Vždyť bude mít spoustu času se naučit anglicky.
Dětský mozek funguje jako nenápadná houbička – vylijete před ní loužičku informací a ona je hned nasaje, zpracuje a vstřebá. V tak raném věku je mozek „nejpracovitější“. Studie kognitivních psychologů dokazují, že lidský mozek se nejvíce vyvíjí do věku šesti let. V této době se vytváří nervové synapse, neboli nervová spojení mezi mozkovými buňkami, lidově řečeno – zvětšuje se kapacita mozku.

Čím více podnětů malému dítěti poskytneme, tím lépe se bude mozek vyvíjet. Učení se cizímu jazyku před sedmým rokem podstatně stimuluje růst mozku. Tato větší kapacita mozku bude pak pomáhat dítěti po celý život – když se bude učit nejen jazyky, ale také matematiku, fyziku či hudbu.

Jistě jste si všimli a nejednou jste byli překvapení tím, co a jaké množství si tak malé dítě dokáže zapamatovat. Ať už jsou to různé říkanky a básničky, značky aut či krkolomné názvy dinosaurů. Hodiny angličtiny tomuto nenasytnému informačnímu otesánkovi v žádném případě neuberou na chuti – po „cat“ a „eat“ se rád a s nemenší dravostí vrhne i na pteranodona či jaguára.

Jak vysvětluješ dítěti gramatiku? Vždyť angličtina používá časy, které v češtině vůbec nemáme. To přece dítě nemůže pochopit!
Gramatiku v žádném případě nevysvětluji. Děti nepotřebují znát definici anglického přítomného času průběhového, aby ho uměli použít. Oni si ho prožijí a zažijí. Když jim dá paní učitelka sušenku, dětí vědí, že „they are eating a biscuit“. Běhají po třídě a vědí, že „they are running“. Narozdíl od dospělých, kteří se angličtinu pracně učí a snaží se vtlouci si pro ně nelogický přítomný čas průběhový do hlavy, dítě bez přemýšlení a správně tento čas použije.

Anglická výslovnost je složitá a nelogická!
Čím dříve je dítě vystaveno „zvukům“ cizího jazyka, tím méně mu tyto zvuky přijdou zvláštní. Představte si sami sebe, když jste se poprvé setkali s anglickými [Ө] a [ð] jaké máme ve slovech „that“ a „three“. Ti lenivější se rozhodli tuhle stránku anglického jazyka nebrat v úvahu a tvrdošíjně si vyslovují své [d] a [dz]. Snaživější z nás trénuji skousnutí jazyka před zrcadlem a zvykají si na tuhle anglickou škodolibost.

Děti tohle vůbec neřeší. Prostě to říkají tak, jak vidí a slyší. A to nemluvím o takových anglických zvukových hříčkách jako jsou přídechy po hláskách p, t, k. Já jsem se o jejich teorii dozvěděla až na vysoké škole. Můj čtyřletý syn o nich neví nic. Ale vyslovuje je jako rodilý Angličánek.

Musím také já jako rodič umět anglicky?
Nemusíte. Je samozřejmě výhoda, když anglicky umíte. Pokud neumíte, tak se to naučíte zároveň s dítětem. V hodinách se mluví jen anglicky. Stejně jako je první hodina pro dítě úplně nová věc, pro vás taky. A možná je to i pro dítě lepší. Když uvidí, že i vy něco neumíte, že i vy děláte chyby, že i vy se učíte, bude je to spíše motivovat.

Není to vyhazování peněz? Dítě se může naučit anglicky později, na základní škole. A mnohem levněji!
Není to vyhazování peněz. Spíše vhazování. Do mentální pokladničky. Všichni víme, že investice do vzdělání se vyplatí.  U dětí obzvlášť. Problém může být v tom, že profit z těchto peněz nevidíme hned.  Výsledky se projeví třeba tehdy, až se naše děti začnou učit na základní škole druhý cizí jazyk. Pak zjistíme, že se nebudou muset usilovně soustředit na učení se dvěma cizím jazykům, nýbrž jen na jeden.

Proč své dítě neučíš sama, když jsi učitelka?
Byť jsem profesí učitelka, pro syna jsem matka. U dětí hraje faktor cizí autority, tj. osoba učitele, v procesu učení významnou a nezastupitelnou roli. Přestože jste v určitém oboru nejlepší, neznamená to, že to stejně dobře dokážete naučit i své dítě. Vaše učení nikdy nebude mít takový efekt, jako když ho bude učit emocionálně nezaujatý a nestranný učitel.

Nebude se dítě díky angličtině učit hůře češtinu, svoji mateřštinu? Nebude se mu plést?
Dítě bude mluvit tak, jak jeho okolí. Přesvědčivým důkazem jsou dvojjazyčné rodiny. S českou maminkou dítě mluví česky, přijde anglický tatínek a dítě automaticky přepne do angličtiny.

Dalším důkazem jsou děti na dovolené, hrající se s ostatními zahraničními dětmi. Chvíli si každý mluví svým jazykem. Později si navzájem „vymění“ slovíčka a už slyšíte, jak Angličánek říká: „Achoj.“ A Češka odpovídá: „Baj, baj, Majku.“

Proč se tedy můj syn učí ve čtyřech letech anglicky?
Protože chci, aby pro něj učení nebylo trestem.
Protože chci, aby trénoval svůj mozeček už od malinka.
Protože chci, aby ho z anglické gramatiky nebolela hlava.
Protože chci, aby jeho anglická výslovnost zněla anglicky.
Protože chci, aby na sebe byl pyšný…

 

 

Máte vlastní zkušenost s výukou? Jaká je angličtina pro děti podle vás? Napište nám na na redakce@jazyky.com.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář