Studium ve Španělsku

Studenti mají spoustu možností, jak vycestovat do
Španělska díky některému z výměnných
či stipendijních programů. Španělsko pro Čechy zůstává
z hlediska finačních nákladů jednou z
přijatelnějších zemí. Během studijního
pobytu si však můžete i něco přivydělat, navštěvovat jazykový
kurz či složit certifikát ze španělštiny.

Typy studijních programů

Nejznámějším studijním programem je Socrates, jehož podprogram Erasmus je určen všem vysokoškolským studentům. Pro studenty pedagogických škol je vhodný program Comenius.
Dalším samostatným typem programu je Freemovers. Nevýhodou je, že na rozdíl od Socrata, který přispívá částkou přibližně 390 euro na měsíc, Freemovers dává pouze 250 euro na měsíc.

 

Pokud chcete získat podrobnější informace, více zjistíte na stránkách vládní akademické informační agentury. Nejlepší je však obrátit se na zahraniční oddělení vlastní univerzity, které má tyto programy na starosti.

Bydlení ve Španělsku

Podaří-li se vám projít náročným úředním postupem a konečně vše spěje k výzjezdu, je nejvyšší čas začít hledat bydlení. Španělští studenti nejčastěji bydlí na privátech, protože jsou levnější než koleje. Cena kolejí za měsíc se pohybuje v rozmezí od 150 do 600 eur. Pokud jsou koleje levnější než bydlení v soukromí, pak bude těžké je dostat. Přednost mají bohužel španělští studenti.

Častokrát se proto stane, že výměnný student koleje nedostane a musí si ubytování shánět sám. Prvních pár nocí se dá přežít v levných studentských hostelech, kde postel i se snídaní můžete pořídit za 13 euro. Pokoje bývají často až desetilůžkové, ale hostely jsou obvykle vybaveny velkými trezory, kam se vejde i kufr. Zkuste se podívat na hihostels.com nebo reaj.com.

Pokud vás odmítli na kolejích z nedostatku míst, zkuste se přeptat ještě jednou osobně v kanceláři. Možná to není pravda a místa mají. Zkuste zajít „omrknout“ nástěnku do školy, kde bývá vyvěšeno množství inzerátů. K hledání se bude hodit i internet a tato stránka. Byty k pronájmu bývají označeny jako tzv. pisos compartidos. Počítejte s tím, že budete potřebovat do začátku větší obnos peněz, neboť Španělé často vyžadují jeden až dva nájmy dopředu jako zálohu. Jednolůžkový pokoj v nepříliš drahé oblasti (jako např. v Galicii) můžete sehnat již od 150 euro za měsíc. V drahých městech jako je Barcelona stojí jednolůžkový pokoj dvojnásobek.

Studium na univerzitě

Zahraničním studentům vysokých škol ve Španělsku je nezřídka nabídnuto absolvování  intenzivního jazykového kurzu zdarma. Výuka probíhá až 4x týdně a navíc po úspěšném složení jazykového test lze získat kredity a diplom o absolvování kurzu.

Konkrétní výuka na VŠ zdaleka není tak intenzivní jako u nás. I školní rok má mnoho svátků a volných dnů. Vyučování ve Španělsku je jiné hlavně v přístupu profesora k žákům. Studenti svým profesorům běžně tykají, na žáka není pohlíženo jako na méněcenného. Hodiny nejsou vedeny formou monologu profesora, ale spíše dialogem mezi profesorem a studenty.

U ČR jsme zvyklí spíše na pasivní poslouchání dlouhosáhlých výkladů, kdežto ve Španělsku se více jedná o aktivní zapojení studenta. Většina profesorů měla na každou hodinu připravené powerpointové prezentace, takže hodiny byly zábavnější.

Zvláštní režim výměnného studenta čeká i v knihovně. Trestem za nevčasné vrácení není peněžní pokuta, ale dočasný zákaz půjčit si další knihy, což je pro studenta velmi nepříjemné, neboť jeden den zpoždění může znamenat až týden bez knih. Kopírovací služby v knihovně jsou rychlé a levné (1 kopie = 5 centů).

Volný čas

Po příjezdu se většinou pro studenty pořádá uvítací party, kde se můžete setkat s lidmi z různých zemí a zjistit, jaké akce se konají a kdy. Hostitelská univerzita organizuje pro studenty výlety za výhodné ceny či různé sportovní a kulturní akce.

Pokud chcete ve Španělsku kulturně žít nebo cestovat, pořiďte si slevovou kartu Euro 26. Ve Španělsku ISIC kartu neznají nebo neuznávají. Vstupenku do kina pořídíte už od 3,5 euro.

Obyčejné hospody nejsou nikterak drahé. V okolí škol bývají studentské bary, kde se můžete napít téměř za cenu, na jakou jste zvyklí u nás.

Každý kraj má své vlastní zvyky, své vlastní oslavy a záleží jen na vás, jak se pobyt rozhodnete strávit.

Hledání práce

Pro práci ve Španělsku nepotřebujete pracovní povolení. Nikdo vás však nezaměstná, pokud nemáte NIE. Je to číslo, které vám přidělí na každém policejním komisařství nebo na tzv. Oficina de Extranjeros, tedy úřadu pro cizince. Pro jeho získání je třeba vyplnit formulář, donést pas a dvě fotografie. Za tři týdny by NIE mělo dojít poštou na uvedenou adresu. Spolu s NIE je nutno mít i číslo sociálního pojištení, což je otázka asi 10 minut. Seznam kanceláří naleznete na této stránce.

Španělsko je země, která trpí 9% nezaměstnaností, hodně při tom ale záleží na místě, kde jste. Katalánsko (kraj okolo města Barcelony) nabízí práce dostatek. Přímo na obchodech často visí cedulky s nápisem se precisa (hledá se pracovní pomoc). Další místo, kde je práce dostatek, je Madrid a dále pak v létě Mallorca. Z hlediska pracovních možností je na tom nejhůře Extremadura a Andalucía.

Při hledání práce je nejdůležitější mít vyhotovený životopis s fotografií. Životopis buď můžete nechávat na místech, kde je vyvěšený inzerát, nebo reagovat na nabídky na internetu, např. na této stránce. Systém navíc automaticky zasílá nabídky podle zvolených kritérií.

Platy nejsou ve Španělsku nijak extrémně vysoké. Za práci v callcentru dostanete 850-900 euro měsíčně, jako prodavač/ka okolo 800 euro. Docela slušně si můžete vydělat prací v restauraci. Pokud pracujete přesčas, můžete si vydělat až 1200-1400 euro za měsíc. Zapomeňte ale na odpočinek. Budete dělat 12 hodin denně a 6 dní v týdnu.

Při svém pobytu ve Španělsku jsem se nikdy s diskriminací při hledání práce nesetkala. Nikoho nezajímá, odkud jste, ale jestli máte NIE a číslo sociálního pojištění. Hodně se cení praxe a znalosti jazyků. Důležitý není počet titulů, ale co ve skutečnosti umíte.

Užitečné informace:

Ministerio del Interior – španělské Ministerstvo vnitra
Můžete zde najít informace o získání NIE, stáhnout si formulář o žádost NIE, formulář pro získání čísla pojištěnce, seznam úřadů, které toto číslo přidělují a jiné užitečné informace v případě, že byste ve Španělsku potřebovali např. zdravotní péči či policejní služby.

Seznam všech španělských univerzit, státních i soukromých.

Ambasáda České republiky ve Španělsku
Avenida Pío XII, 22 – 24,
28016 Madrid
Tel.: (0034) 91 353 18 80
Fax: (0034) 91 353 18 85
e-mail: madrid@embassy.mzv.cz

Články s podobnou tematikou:

Studium a práce ve Španělsku

Španělština na internetu zdarma 

Španělština on-line

Přidat komentář