Některé jazykové školy nabízejí studentům kurzy založené na metodě drilu. V čem spočívá? Metoda drilu neboli cviku používá neustálého opakování
probíraného jevu nebo správné odpovědi, dokud není v hlavě studenta
zafixovaná natolik, že se stává automatickou – reflexem.
Hodina drilu:
Po úvodním vysvětlení nového mluvnického jevu se informace z vědomí mají do podvědomí studenta dostat jejich neustálým a hlasitě přednášeným opakováním – tento způsob využívá základů a zkušeností audioorálních metod, využívaných mj. za druhé světové války v armádě Spojených států.
Klade se důraz na mluvené opakování s vyloučením mateřského jazyka tak dlouho, dokud student neodpovídá automaticky a bez přemýšlení.
Celá skupina posluchačů většinou hovoří najednou a nahlas, přičemž lektor udává společné tempo, které je většinou velmi svižné. Teprve při větší rychlosti opakování se totiž vytvářejí tzv. dynamické stereotypy – druh podmíněného reflexu, jenž vzniká na základě stereotypně se opakujících podnětů nebo pohybových situací v určitém sledu.
Probraná látka se poté prakticky prověří při překladech a při zjištění nedostatků se drilová část znovu opakuje, dokud nejsou odpovědi studentů bezchybné a automatické.
Při správném drilu by ovšem nemělo jít jen o „papouškování“ po lektorovi, ale o tvůrčí činnost každého posluchače. Ten je nucen neustále držet krok s celou skupinou, měl by být stále soustředěn a připraven k odpovědi.
Slovíčka a vazby se učí v souvislostech a celých vazbách, není žádoucí pasivní znalost nabiflovaných izolovaných slovíček, které pak student není schopen aktivně použít ve větě.
Nevýhody:
Tato metoda samozřejmě nemusí vyhovovat všem. Pomáhá v případech, kdy student potřebuje vysvětlit a zažít především gramatickou strukturu jazyka a správné obraty. Pro tuto metodu je nutná osobní motivace, žák by měl studovat z vlastní iniciativy, jinak hrozí sklouznutí do kola „věčných začátečníků“.
Další články k tématu:
Co je sugestopedie nebo superlearning?
Angličtina pro děti – Helen Doron
Metoda: Total physical response
Angličtina pro děti: metoda Wattsenglish
Používá i vaše škola zajímavou výukovou metodu? Napište nám o ní! Náměty, dotazy či reakce čtenářů uvítáme: redakce@jazyky.com.